بازی اندروید
بهمن ارك:

سینما به دکان تبدیل گشته است

سینما به دکان تبدیل گشته است

بازی اندروید: بهمن ارک می گوید: هم سینمادار بعنوان متولی فرهنگ باید به فکر اکران فیلمهای پرارزش باشد و هم فیلمساز که یک قدم از جامعه جلوتر است باید به فکر مخاطب باشد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، این کارگردان سینما درباره توجه سینمای ایران به فیلم هایی که دارای ارزش هنری و محتوای خوب هستند، بیان نمود: متاسفانه فیلمها یا به سمت گیشه حرکت می کنند و یا بسیار هنری از آب درمی آیند، یعنی آثاری که ارزش محتوایی دارند، گیشه را فراموش می کنند و شکست می خورند چونکه سینمادار هم تمایلی برای اکران این فیلمها ندارد البته در این مورد میتوان به دوستان حق داد چونکه این گونه فیلمها مخاطب کمتری دارند و سینمادار هم مجبور می شود آثاری را اکران کند که تماشاگر بیشتری جذب آن می شود.
وی افزود: یک فیلمساز باید مخاطب خویش را در نظر بگیرد، یعنی اثری بسازد که علاوه بر داشتن محتوای فرهنگی، مردم را به سینما بکشاند و آنها را سرگرم کند. شاید بنابراین فیلمهای اصغر فرهادی آثار مهمی ست چونکه آثارش هم محتوا دارند و هم عموم مردم را به سینما می کشاند.
این فیلمساز که این روزها به همراه برادر خود بهرام ارک فیلم سینمایی «پوست» را روی پرده سینماهای سراسر کشور دارند ضمن اشاره به این که البته در این میان حوزه هنری تلاش دارد فیلم هایی را اکران کند که دارای محتوای پرارزش هستند، مطرح کرد: این بخش چون سینماهای گسترده ای را زیر پوشش دارد، سبب موفقیت آثار در اکران و گیشه می شود.
ارک اضافه کرد: این مطلب را گفتم تا بگویم هم سینمادار بعنوان متولی فرهنگ باید به فکر اکران فیلمهای پرارزش باشد و هم فیلمساز که یک قدم از جامعه جلوتر است باید به فکر مخاطب باشد و از جامعه فاصله نگیرد.
وی ضمن اشاره به این که متاسفانه سینما تبدیل به دکان شده است، خاطرنشان کرد: سینماداران این روزها در تلاش هستند که مخاطب را به هر روشی جذب کنند، البته در این میان مردم هم به سینما می آیند و طالب این گونه فیلمها هستند
این فیلمساز تصریح کرد: در واقع مخاطبان سینما کمتر به محتوا اهمیت می دهند و سینما مانند قبل مامنی برای تفکر نیست بلکه تبدیل به سرگرمی شده است بگونه ای که مخاطب دوست دارد به سینما بیاید و از مشکلاتی که این روزها گریبانش را گرفته است، رها شود.
یکی از کارگردانان «پوست» با اشاره به اینکه شاید بتوان گفت مسئولیت مستقیم تغییر ذائقه مخاطب برعهده دولت می باشد، اظهار داشت: هنرمند تا یک جایی می تواند متحمل بعضی از موارد شود، اما از یک جایی به بعد شرایط اقتصادی اش ایجاب می کند که فیلمی بسازد که در گیشه بفروشد پس دولت می تواند به هنرمندان سوبسید فرهنگی بدهد و در تولید فیلم آنها را یاری کند. همینطور در کنار کمک به تولید آثار ارزشی، در ساخت فیلم هایی یاری رساند که ارزش هنری شخصی و نه دولتی دارند. چرا یک هنرمند باید در 30 سال به جایی که می خواهد برسد در حالیکه دولت با کمک به فیلمسازان می تواند مسیری را که مقرر است هنرمند طی کند، کوتاه تر کند.
ارک تصریح کرد: در این میان کسانی مانند اصغر فرهادی توانسته اند جایی برای خود پیدا کنند، اما همه این شانس و یا قدرت را ندارند و این گونه است که فیلمسازان را از دست می دهیم و یا آنها به سمت ساخت فیلم هایی کشیده می شوند که تنها گیشه مدنظرشان است.
وی درباره استقبال مخاطبان از این فیلم سینمایی بیان نمود: در کنار محتوای فیلم، پخش خوب و اختصاص سانس ها و سالن های مناسب برای اکران آن می تواند به دیده شدن و فروش بیشتر کمک نماید. درباره فروش «پوست» که با بودجه کم ساخته شده است، باید بگویم وقتی اندازه یک چهارم دیگر فیلمها دیده شده یعنی سرمایه درحال بازگشت و مخاطب از آن استقبال کرده است.
ارک درباره موسسه بهمن سبز که پخش «پوست» را برعهده داشته است، خاطرنشان کرد: البته ما قبل از فروکش کردن موج پنجم کرونا این فیلم را اکران کردیم که من فکر می کنم اگر هم اکنون اکران می شد، شاید مخاطب بیشتری آنرا می دید، اما این موسسه در پخش «پوست» بسیار کمک و حرفه ای عمل کرد. چونکه این تصور را داشت که مخاطب عام هم از این فیلم لذت خواهد برد و از آن استقبال خواهد نمود.
وی ادامه داد: دوستان قصد داشتند این فیلم را در «هنروتجربه» اکران کنند، اما متاسفانه دولت اکران های کمی را برای فیلمهای این موسسه در نظر گرفته است در صورتی که موسسه «بهمن سبز» کمک کرد و فیلم به طور گسترده تر دیده شود.
ارک در انتها تصریح کرد: باید ابراز امیدواری کرد که بیلبوردهای بیشتری در سطح شهر در اختیار فیلم هایی که توسط این موسسه اکران می شوند، قرار بگیرد چونکه یکی از مهم ترین موارد تبلیغات این است که ویترین زیادی در اختیار داشته باشد.1400/09/16
12:45:46
5.0 / 5
1213
تگهای خبر: پوست , تبلیغات , تولید , سرگرمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید