بازی اندروید

به رفتارهای پرخاشگرانه غیر لطمه زای کودک بی توجهی کنید

به رفتارهای پرخاشگرانه غیر لطمه زای کودک بی توجهی کنید

به گزارش بازی اندروید یک روانشناس با اشاره به پرخاشگری غیر لطمه زا برخی کودکان نظیر پرتاب اسباب بازی و یا به زبان آوردن کلمات زشت، اظهار داشت: والدین باید در مقابل رفتارهای پرخاشگرانه و در عین حال غیر لطمه زا کودکان مثل پرتاب اسباب بازی یا به کار بردن کلمات زشت بی توجه باشند و در عین حال فراموش نکنند کودکانی که مورد پرخاش لفظی یا بدنی و... والدین قرار گیرند و یا این رفتارها را در اعضای خانواده خود ببینند، پرخاشگری را بر روی دیگران و یا اسباب بازی های خود اعمال می کنند.


گوهر یسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: والدین باید زمانی که رفتار و پرخاشگری فرزند لطمه زا نیست همسو با یکدیگر به رفتار کودک بی توجهی کنند، با او تماس فیزیکی و لمسی نداشته و تماس چشمی خودرا قطع کرده و با انجام کارهایی نظیر ترک محل حواس کودک را پرت کنند.
این روانشناس با اعلان اینکه کارهایی نظیر دوچرخه سواری، خمیر بازی و نقاشی کشیدن و... به تخلیه خشم کودکان کمک می نماید، افزود: همین طور والدین باید توجه نمایند بمحض این که کودک رفتاری مغایر با رفتار پرخاشگرانه و نامناسب خود نشان داد رفتار مثبت کودک را تشویق کنند تا اینطور رفتارهای نامطلوب او کم شود.
وی در عین حال اصرار کرد که والدین باید با در پیش گرفتن سبک فرزندپروری مقتدرانه هیچگاه به فرزند خود دستورات کلی ندهند و اگر در مواردی لازم است به او تذکر دهند نیز این تذکرات جزئی باشد.
انزانی در پاسخ به این پرسش که گاهی والدین مطرح می کنند برای جلوگیری از پرخاشگری کودکان و پرتاب اشیاء توسط آنها اهتمام در صحبت کردن با کودک دارند اما نتیجه آن عکس شده و کودک رفتار خودرا شدیدتر تکرار می کند، اشاره کرد: کودکان متناسب با سن رشدی خود مسائل را درک می کنند و بدین جهت منطقی صحبت کردن با بچه ها به هنگام چنین مواردی آنها را بیشتر به سمت پرخاشگری فرا می خواند.
این روانشناس اضافه کرد: والدین باید تیزبین باشند، به این معنا که با پیدا کردن علایم جسمانی اولیه پرخاشگری نظیر قرمز شدن و یا خشک شدن گلو کودک قبل از بالا رفتن خشم او شرایط را مدیریت کنند چونکه ورود به هنگام به این مساله خیلی مهمست و خشم کودکان از جایی به بعد قابل کنترل نیست. بدین جهت اگر والدین زودتر متوجه عصبانیت و پرخاشگری کودک شوند می توانند با ترک فضا، خمیر بازی، نقاشی کشیدن و... به کودک کمک کنند تا حواسش از آن مساله پرت شود.
وی با تاکید بر سبک فرزندپروری مقتدرانه بعنوان بهترین سبک فرزندپروری و با اعلان اینکه پاسخ مثبت به تمام درخواست های غیر معقول کودک او را پرخاشگرتر می کند، تصریح کرد: گاهی والدین به هنگامی که در جمعی حضور دارند و کودک برای رسیدن به خواسته خود پرخاشگری می کند، برای حفظ آبرو درحضور دیگران به درخواست نا معقول کودک پاسخ مثبت می دهند، حال آنکه با انجام این کار سبک فرزندپروری سهل گیرانه در پیش می گیرند که خود می تواند پرخاشگری کودک را افزایش دهد.
بگفته این روانشناس سبک فرزندپروری سخت گیرانه منجر به افزایش پرخاشگری و سبک فرزندپروری سهل گیرانه منجر به افزایش پرخاشگری و بزهکاری کودکان می شود و می تواند اثرات جبران ناپذیر روانشناختی نظیر اعتیاد و اضطراب، ترس، کاهش اعتماد به نفس و... برای آنها داشته باشد.
انزانی معتقد می باشد که والدین باید مهارت های زندگی، فرزندپروری، کنترل خشم، استرس و ترس را آموخته و در تمام شرایط چه در جمع های خانوادگی و چه در حضور افراد بیگانه رفتار با ثبات و یکسانی با فرزندان خود داشته باشند.
وی پرخاشگری والدین به یکدیگر و یا فرزندان، رفتارهای پرخاشگرانه خواهر و برادرهای کودک، تماشای فیلم و سریال های خشن، تنبیه بدنی کودک، درگیر و دعوای مداوم والدین را همچون دلیلهای پرخاشگری کودکان دانست و اضافه کرد: پسران حدودا ۵۵ درصد و دختران ۴۱ الی ۴۴ درصد علایم پرخاشگری را از دو سالگی به پس از خود نشان میدهد و این در حالیست که اغلب والدین تصور می کنند علت این پرخاشگری های فرزند برای نرسیدن به خواسته است حال آنها کودکان بیشتر از محیط اطراف خود یعنی رفتار برادر و خواهر یا والدین این رفتارها را می آموزند و بدین جهت لازم است والدین نسبت به رفتارهای خود در حضور کودکان مراقب باشند.
منبع:

1400/10/06
10:50:21
5.0 / 5
965
تگهای خبر: بازی , بدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید