بازی اندروید

تازه ترین وضعیت شورای پروانه ساخت سینما با جایگزینی مازیار میری

تازه ترین وضعیت شورای پروانه ساخت سینما با جایگزینی مازیار میری

بازی اندروید: بعد از گذشت نزدیک به چهار ماه از انصراف محمدرضا هنرمند از شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی، مازیار میری جایگزین او و نماینده کانون کارگردانان در این شورا شده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، اوایل دی ماه بود که محمدرضا هنرمند انصراف خودرا از عضویت در شورای پروانه ساخت با ذکر دلیلهای اعلام نمود و از آن زمان تا هفته آخر اسفند سال ۱۴۰۰ خبری از نماینده جدید کانون کارگردانان خانه سینما بجای هنرمند نبود و حتی شنیده می شد که ممکنست بخاطر وضعیتی که در روند صدور پروانه های ساخت وجود دارد، کانون نماینده ای معرفی نکند.
در این راستا در جلسه ای مشورتی با بررسی توقف و کُند شدن روند صدور مجوز تولید و نمایش در سینما و شبکه نمایش خانگی که اواخر اسفند ماه در خانه سینما برگزار شد، درباره حضور نماینده کانون کارگردانان و تاثیر و کارکردِ داشتن نماینده در شورای پروانه ساخت، بحث هایی به میان آمد و نظرهای موافق و مخالف در این مورد عنوان شد.
اما در نهایت مازیار میری که در همان جلسه یکی از مخالفان حضور در شورا بود، جایگزین محمدرضا هنرمند شده و پیگیری ها حاکی از این است که عضویت میری در شورا با دعوت سازمان سینمایی و خواست کانون کارگردانان سرانجام بعد از سه ماه که خودش با کلیت این مساله مخالف بود، انجام شده است. بدین سان فعلا این کارگردان سینما باسابقه ترین عضو شورای پروانه ساخت است که در کنار سیدضیاء هاشمی، علیرضا معاف، پرویز شیخ طادی، سعید مستغاثی، پژمان لشگری پور و سیدمحمد حسینی نزدیک به پنج سال در دوره های مختلف در این سمت فعالیت داشته است.
در ماه های گذشته انتقادهای زیادی نسبت به ممیزی های وارد شده بر فیلم ها و فیلمنامه ها در مرحله صدور پروانه نمایش و ساخت عنوان شد. این انتقاد برای مجوزهای سریال های شبکه نمایش خانگی هم وجود دارد و کُند بودن روند صدور پروانه ساخت در سینما و توقف آن در شبکه نمایش خانگی کار را به جایی رساند که تعدادی از اعضای کانون کارگردانان نسبت به بیکاری سینماگران در سال ۱۴۰۱ هشدار دادند.
درباره تعداد مجوزهای صادر شده در مدیریت جدید سازمان سینمایی باید اظهار داشت که تا حالا کمتر از ۲۰ جلسه در شورای پروانه ساخت برگزار شده ولی به طور متوسط در هر جلسه حتی یک پروانه هم صادر نشده است. در جلسه ای که کانون کارگردانان برگزار کرد، گفته شد که تا آن مقطع (اسفند ۱۴۰۰) از حدود ۵۰ متقاضی پروانه ساخت، فقط برای حدود ۱۰ فیلمنامه پروانه ساخت صادر گردیده است.
در حال حاضر صفحه در رابطه با پروانه ساخت و نمایش در سازمان سینمایی بسته شده و هیچ دسترسی به این که چه تعداد متقاضی در نوبت دریافت پروانه هستند وجود ندارد. امکان بررسی و پیگیری تقاضاها و پروانه های صادر شده در سایت سازمان سینمایی از دولت قبل فراهم شده بود و این صفحه مرتب به روزرسانی می شد، اما معین نیست که بسته شدن این صفحه به چه دلیل اتفاق افتاده است.
با این حال طبق خبرهای رسمی پخش شده، شورای پروانه ساخت در ماه های اخر سال به فیلم نامه های «فرش خاک» به تهیه کنندگی علی نوری اسکوئی و کارگردانی فریدون نجفی، «وزن لحظه» به تهیه کنندگی و کارگردانی فرزین مهدی پور، «مرد ایرانی» به تهیه کنندگی محمدحسین فرحبخش و کارگردانی مجید مظفری، «بخارست» به تهیه کنندگی علی طلوعی و کارگردانی سیدمسعود اطیابی، «فیل» به تهیه کنندگی فریدون جیرانی و محمدرضا منصوری و کارگردانی رضا گوران و «قیف» به تهیه کنندگی سعید ملکان و کارگردانی محسن امیریوسفی پروانه ساخت داد که البته گویا دو مورد از این ها تمدید پروانه بوده و فقط چهار مجوز جدید صادر گردیده است.1401/01/15
23:20:13
5.0 / 5
901
تگهای خبر: تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بازی اندروید