بازی اندروید

احتمال اكران سه نسخه از فرزند بامداد

احتمال اكران سه نسخه از فرزند بامداد

بازی اندروید: تهیه كننده فیلم سینمایی «فرزند صبح» می گوید: هم اكنون سه نسخه متفاوت از این فیلم وجود دارد كه شاید آنها را برای مقایسه و بعنوان تجربه ای سنگین و زرین در سینمای ایران به نمایش بگذاریم.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، «فرزند صبح» به نویسندگی و کارگردانی بهروز افخمی که حدودا تنها فیلمی است که در این سال ها به صورت خاص با محوریت شخصیت امام خمینی (ره) در سینما ساخته شده، سال ۸۳ کلید خورد و با وجود همه حاشیه هایی که در این سال ها بخصوص در همان دهه ۸۰ و بعد از نخستین نمایش در جشنواره فجر سال ۱۳۸۹ داشت، پس از گذشت ۱۶ سال هنوز اکران نشده و دست اندرکارانش همچنان منتظرند شرایط برای اکران آن مهیا شود.
آنچه از این فیلم چند سال قبل در جشنواره فجر نمایش داده شد مورد انتقاد بهروز افخمی قرار گرفت تا جایی که دخالت در ساخت یا نظارت آنرا تکذیب نمود ولی حالا شرایط تغییر کرده است.
محمدرضا شرف الدین در گفت گویی با ایسنا درباره آخرین وضعیت اکران این فیلم بیان نمود: «فرزند صبح» در زمانی ساخته شد که مناسبات اکران نوین به صورت آنلاین وجود نداشت. از آنجائیکه ما خیلی حرفه ای و قاطع به اکران فیلم روی پرده فکر می کردیم و هم با عنایت به این که «فرزند صبح» تنها یا نخستین فیلم سوپر ۳۵ گرفته شده با نگاتیو است، این ایجاب وجود داشت که فیلم حتما روی پرده دیده شود، اما با عنایت به فاصله گذاری اجتماعی و انتشار کرونا که سالن ها شرایط مساعدی برای نمایش فیلم ندارند، برنامه اکران ما هم تحت تأثیر قرار گرفته و در نخستین فرصت فیلم را اکران خواهیم کرد.
او اضافه کرد: قرار بود نسخه نهایی «فرزند صبح» در جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش داده شود، اما متاسفانه جشنواره لغو شد. با این وجود هنوز به اکران در سینما امیدواریم ولی ا اگر شرایط مهیا نشود، مانند سایر تولیدات سینمایی سراغ مکانیزم نمایش های جدید خواهیم رفت.
وی در پاسخ به اینکه آیا با شرایط محدودی که با بازگشایی سینماها در نظر گرفته می شود و اینکه معلوم نیست استقبال مردم چطور خواهد بود، باز هم اکران سینمایی را ترجیح می دهد؟ اظهار داشت: خیر قاعدتاً آن وقت به طرف نمایش های نوین خواهیم رفت.
شرف الدین درباره تفاوت نسخه جدید این فیلم با آنچه در گذشته یک مرتبه نمایش داده شد، بیان نمود: دو نسخه تفاوت زیادی با هم دارند و این بالاخره نسخه کارگردان فیلم است. من همانطور که بارها گفتم، در آن زمان بین اخلاق حرفه ای و اخلاق حقوقی، مجبور بودم اخلاق حقوقی را رعایت کنم چون بعنوان تهیه کننده برای تحویل فیلم با موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) قرارداد داشتم و باید به آن متعهد می بودم. آن زمان فیلمبرداری فیلم تمام شده و زمان قرارداد هم به پایان رسیده بود، باید آنرا بعنوان تهیه کننده تحویل می دادم و تنها چیزی را هم که در دست داشتم بر مبنای سیناپس ادیت کردم. من مجبور بودم این کار را انجام دهم که البته جشنواره فجر و خود موسسه هم آنرا پذیرفتند. وقتی یک جشنواره فیلمی را می پذیرد نشان دهنده کامل بودن آن است.
او افزود: ازاین رو معتقدم در آن مقطع بعنوان تهیه کننده وظیفه خویش را انجام دادم، گرچه اشکالاتی هم وجود داشت و مواردی بود که مطابق با نظر کارگردان نبود تا اینکه بالاخره آقای افخمی خودشان پای کار آمدند و الان هم این نسخه ی آماده شده کاملا مورد تایید ایشان است.
وی در پاسخ به اینکه آیا این نسخه مورد تایید خود او هم هست؟ اظهار داشت: ما تکلیف مان را انجام دادیم. باید این فیلم را می ساختیم و در یک چارچوب و نظارتی حرفه ای، قانونی و حقوقی کار را تمام می کردیم. من در مقام تهیه کننده این کار را به خوبی انجام دادم.شرف الدین در پاسخ به اینکه اگر شرایط فعلی مثلاً تا یک ماه دیگر هم ادامه داشته باشد آیا امکان دارد سراغ اکران آنلاین بروند؟ اظهار داشت: این بحثی است که باید سرمایه گذار (موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره)) فیلم به خاطر سرمایه ای که هزینه کرده و مالکیت مادی فیلم را بر عهده دارد هم درباره اش تصمیم بگیرد. خود من نظرم بر این است که باز هم منتظر باشیم، چون اکران آنلاین چیزی نیست که آنرا از دست بدهیم و همیشه وجود دارد ولی اگر در سینماها با همان فاصله گذاری و کمی و کاستی هایش فرصتی فراهم گردد اساسا درآمد و آورده ای خواهیم داشت.
وی اظهار نمود: ما هم اکنون سه نسخه از این فیلم داریم که شاید یک زمان برای مقایسه، هر سه را اکران نماییم، آن هم بعنوان تجربه ای ذرین و سنگین، البته سنگین که می گویم نه فقط بخاطر هزینه های مالی، بلکه برای تجربه ای که سینمای ایران در اینباره کسب کرده و می تواند فرصتی باشد تا آنها را به صورت آنلاین اکران نماییم. این نسخه ها شامل یک نسخه تدوین شده توسط مرحوم سیف الله داد است، یک نسخه همان است که به شکلی نسخه تدوین شده توسط تهیه کننده برپایه سیناپس بود و یک نسخه هم همین آخرین کاری است که خود کارگردان تدوین کرده و جامع الشرایط است و مورد تایید سرمایه گذاران و من بعنوان تهیه کننده قرار دارد.
شرف الدین اضافه کرد: انصافا فکر می کنم نسخه ای که آقای افخمی تهیه کرده نسخه خوبی است. باید دقت کنیم آقای افخمی یک فیلمساز مولف است البته نه به آن معنایی که در ایران برای برخی ها متاسفانه باب شده است. به نظرم ایشان بیشتر از آنکه فیلم بسازد، سینما می سازد و سبکی هم برای خودش دارد. آقای افخمی الان به بلوغ فیلمسازی خود رسیده و به شکلی پس از فیلم «گاوخونی» سبکی را عرضه کرده که مختص خودش است، مثل بسیاری از فیلمسازهای بزرگ دنیا یا حتی فیلمسازهای ملی خودمان که اگر سکانسی از فیلم آنها را ببینید و از فیلمسازی اش شناخت داشته باشید متوجه می شوید که سازنده فیلم کیست، مثل عباس کیارستمی، اصغر فرهادی یا رسول ملاقلی پور و این خصوصیت ای است که پس از به بلوغ رسیدن یک کارگردان اتفاق می افتد. البته درباره آقای افخمی فیلمی به اسم «روباه» هم هست که با ساختار های فنی و استعدادهای ذاتی ایشان ارتباطی ندارد و بیشتر یک پروپاگاندا است، اما پس از «گاوخونی» سبکی برای خود برگزیده که متفاوت می باشد.
فیلم «فرزند صبح» با بازی عبدالرضا اکبری در نقش امام خمینی در میانسالی، محمدرضا شریفی نیا در نقش سیداحمد خمینی و هدیه تهرانی در نقش دایه امام خمینی (ره) ساخته شده و محمدعلی کشاورز، آتیلا پسیانی، الیکا عبدالرزاقی و فرهاد قائمیان هم از دیگر بازیگران هستند.


1399/03/14
14:45:13
5.0 / 5
2259
تگهای خبر: آنلاین , بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید