بازی اندروید
در بازه دو سال گذشته اعلام شد؛

زیست بوم نوآوری و فناوری در آینه عملکرد وزارت علوم

زیست بوم نوآوری و فناوری در آینه عملکرد وزارت علوم

بازی اندروید: عملکرد دو ساله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در عرصه گسترش زیرساخت های پژوهش و فناوری اعلام گردید.به گزارش بازی اندروید به نقل از مهر، بر طبق اعلام وزارت علوم توسعه کمی و کیفی زیرساخت های پژوهش و فناوری در دو سال قبل در بخش های مختلف نظیر فاکتورهای نوآوری، فروش محصولات شرکتهای فناور، تعداد واحدها و مشاغل فناور، پردیس های فناوری و … همراه با رشد بوده است.
از همین رو در عرصه زمینه سازی برای ارتقا شاخص نوآوری رتبه جمهوری اسلامی از ۶۰ به ۵۳ ارتقا پیدا کرده است. همین طور محصولات شرکت های مستقر در پارک ها و مراکز رشد با رشد ۷۸ درصدی فروش همراه بوده اند بدین سان میزان فروش از ۱۹۶.۰۳۱ میلیاردریال در سال ۱۴۰۰ به ۳۵۰.۴۱۹ میلیاردریال در سال ۱۴۰۱ بالا رفته است.
در زمینه توسعه واحدهای فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد، افزایش ۱۴ درصدی تعداد واحدها رخ داده و بدین سان که تعداد واحدها از ۱۰۷۰۴ واحد در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۱۶۴ واحد در سال ۱۴۰۱ بالا رفته است.
از سوی دیگر تعداد فناوران شاغل در پارک ها و مراکز رشد از ۷۶۵۲۶ نفر در سال ۱۴۰۰ به ۱۱۳.۹۹۸ نفر در سال ۱۴۰۱ رسیده و به میزان ۴۸ درصد اشتغال فناوران بالا رفته است.
همچنین شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری به میزان ۴۰ درصد افزایش داشته است به طوریکه از ۱۵۴۳ شرکت در سال ۱۴۰۰ به ۲۱۶۶ شرکت در سال ۱۴۰۱ رسیده است.
توسعه صادرات دانش بنیان توسط پارک ها و مراکز رشد به میزان صادرات سالانه با افزایش همراه بوده است بدین سان که از ۸۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به ۱۸۲ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ بالا رفته است.
براساس اعلام وزارت علوم زیرساخت زیست بوم فناوری و نوآوری نیز توسعه یافته و تعداد پارک های علم و فناوری از ۴۹ پارک به ۵۹ پارک رسیده است. همین طور تعداد مراکز رشد از ۲۰۰ مرکز به ۲۶۰ مرکز توسعه پیدا کرده اند.
در حوزه پردیس ها یا دهکده های علم و فناوری نیز که اقدامی جدید شمرده می شود با گسترش زیرساخت زیست بوم فناوری و نوآوری تعداد این پردیس ها یا دهکده های علم و فناوری از ۲ به ۲۲ بالا رفته است.
همچنین با بیان وزارت علوم، تأسیس پارک علم و فناوری بین المللی جمهوری اسلامی ایران با مرجعیت و دیپلماسی فناوری در منطقه ۱۰۰ درصد پیشرفت داشته است.


منبع:

1402/06/18
11:56:36
5.0 / 5
332
تگهای خبر: شركت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید