بازی اندروید

مشكلات مالی گریبانگیر مهدهای كودك

مشكلات مالی گریبانگیر مهدهای كودك

بازی اندروید: معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور پیشنهادش برای كاهش مشكلات در حوزه مهدهای كودك را در نظر گرفتن خدمات رایگان برای كودكان در سنین زیر دبستان بعنوان یك كالای عمومی اعلام نمود و اظهار داشت: اختلاف نظر بهزیستی و آموزش و پرورش برمبنای تبصره 2 ماده 2 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراكز آموزش و پرورش غیردولتی كه متولی مهدهای كودك را به صورت مشترك بهزیستی وآموزش و پرورش معرفی كرده، شكل گرفته و لازم است كه متولی واحد برای مهدهای كودك معرفی شود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دکتر حبیب الله مسعودی فرید بامداد امروز با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «صبح بخیر ایران» مهمترین مشکلات مهدهای کودک را تشریح نمود.
وی با اشاره به اهمیت فوق العاده سنین زیر دبستان و ضرورت تمرکز بر روی این سن برای پرورش نسل آینده، اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، پیشنهاد اختصاص یک درصد از تولید ناخالص داخلی بمنظور تحقق برنامه رشد و تکامل همه جانبه کودکان را مطرح کردیم برای اینکه اهمیت توجه به رشد و پرورش کودک در این سنین بسیار زیاد است و به ایران ۱۴۰۴ نخواهیم رسید مگر اینکه در حوزه کودکان زیر سن دبستان برنامه ریزی اساسی داشته باشیم.
وی ادامه داد: برای رشد و پرورش کودکان در چهار محور افزایش هویت دینی، افزایش هویت ملی، سبک زندگی و مهارت های زندگی؛ برنامه ریزی داریم و مقدماتی نیز در این خصوص انجام گرفته است. همین طور با توجه به این که برمبنای قانون فاکتورهای آموزشی و پرورش در مهدهای کودک بر عهده وزارت آموزش و پرورش و ارائه برنامه بر عهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است، هر ساله محتوای یکسان و تایید شده ای برای ابلاغ به مهدهای کودک تهیه می شود که برمبنای کتاب نامه رشد وزارت آموزش و پرورش، طراحی و تدوین شده است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به برنامه مشترک «رشد و تکامل همه جانبه کودکان» که بین نهادهای مختلف بهزیستی، وزارت بهداشت و آموزش و پروش مشترک است نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در مهدهای کودک نگاه ما نباید فقط آموزش به کودک به شکل صرف باشد بلکه لازم است که کودک به مثابه کودک در نظر گرفته شود و از جنبه های مختلف به او توجه گردد.
وی ادامه داد: پیشنهاد ما برای کاهش مشکلات در حوزه مهد های کودک این است که خدمات و اقداماتی که برای کودکان در سنین زیر دبستان انجام می شود نیز بعنوان یک کالای عمومی تلقی شود و دولت تلاش کند تا آنرا به رایگان در اختیار مردم قرار دهد.
فرید درباب شهریه مهدهای کودک نیز اظهار داشت: شهریه ای که هر سال برای مهدهای کودک مصوب و ابلاغ می شود، برای مهدهای کودک شهری اعلام می شود و این در صورتی است که از ۱۵ هزار و ۵۰۰ مهد کودک که در سراسر کشور فعالیت می نمایند، بیش از ۷ هزار مهد در مناطق روستایی قرار دارند که متوسط شهریه دریافتی ماهانه آنها مبلغی در حدود ۲۰ هزار تومان است.
وی با شاره به طرح یک وعده غذای گرم در مهدهای حاشیه ای نیز اظهار داشت: بمنظور برقراری عدالت اجتماعی از چندین سال قبل طرح یک وعده غذای گرم را در روستا مهدها و مهدهای حاشیه ای استان محروم کشور که سوء تغذیه کودکان در آنها به شکل بارزتری نمودار شده بود اجرایی شده است و اثر بخشی این اقدام طبق گزارش ناظر وزارت بهداشت، کاهش ۵۰ درصدی سوء تغذیه در مناطقی که سه سال متوالی مشمول اجرای این طرح شده اند را نشان میدهد.
وی ادامه داد: نگاه ما باید کل نگر باشد و برای کودکی از سوء تغذیه رنج می برد، بهترین نوع آموزش نیز اثر بخش نخواهد بود و البته با نقطه آرمانی خود دراین زمینه نیز تفاوت معنا داری داریم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور همین طور به اختلاف نظر بین بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش اشاره نمود و اضافه کرد: این اختلاف نظر برمبنای تبصره ۲ ماده ۲ قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورش غیردولتی که متولی مهدهای کودک را به صورت مشترک بهزیستی وآموزش و پرورش معرفی کرده، شکل گرفته است و لازم است که متولی واحد برای مهدهای کودک معرفی شود.
وی با اشاره به ضرورت ارائه آموزش های غیر مستقیم به کودکان در مهدهای کودک نیز اظهار داشت: آموزش هایی که به کودکان ارائه می شود عموما بوسیله قصه و نمایش و بازی و به شکل غیر مستقیم انجام می شود که آموزش مربیان مهدهای کودک نیز بوسیله جهاد دانشگاهی انجام می شود. همین طور سرود مهدهای کودک با کمک شاعران بنام حوزه شعر کودک کشور طراحی شده است و در آموزش مهارت های زندگی نیز با بهره گیری از اشعار صاحب نظران و موسیقی های مناسب، محتوای جذاب تهیه و ارائه شده است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباب مشکلات مهدهای کودک نیز اظهار داشت: مبحث نیروی انسانی در مهدهای کودک کلیدی و مهمست و ضرورت پشتیبانی از ثبات و امنیت شغلی مربیان مهدهای کودک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارست. تمامی مربیان دوره های آموزشی را طی می کنند و همین طور برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم است که این افراد گزینش شوند و با توجه به این که مهدهای کودک خصوصی و خودگردان هستند و کمک های دولتی نیز دریافت نمی کنند و باید مصوبه های تامین اجتماعی را نیز رعایت کنند(پرداخت حداقل حقوق، بیمه و... ) که این چندگانگی موجب سردر گمی و همین طور از بین رفتن امنیت شغلی مربیان مهدهای کودک می شود.
وی اضافه کرد: همین طور با وجود اینکه مهدهای کودک مراکز آموزشی و پرورشی هستند و باید از معافیت هایی در پرداخت هزینه های جاری مصرفی و مالیات برخوردار باشند، همچنان مراکز عادی تلقی می شوند و مالیات پرداخت می کنند و با وجود پیگیری ها و رایزنی های سازمان بهزیستی در این خصوص نیز هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
فرید با اشاره به دریافت شهریه به صورت ماهانه در مهدهای کودک نیز اظهار داشت: مهدهای کودک مثل مدارس غیر انتفاعی شهریه سالانه و یک جا دریافت نمی کنند و همین موضوع موجب شد تا در زمان شیوع ویروس کرونا بعضی از مهدهای کودک بدون درآمد باشند و ورشکسته و تعطیل شدند. همین طور با وجود تمامی این مشکلات باتوجه به پیگیری خانواده ها، مهدهای کودک بازگشایی شدند و با رعایت پروتکل های بهداشتی و در مناطق قرمز با پذیرش یک سوم از جمعیت کودکان و در مناطق زرد و سفید با پذیرش نیمی از جمعیت کودکان، به کار خود ادامه دادند تا دغدغه والدین برطرف شود.
منبع:

1399/06/17
12:35:23
5.0 / 5
1761
تگهای خبر: آموزش , بازی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بازی اندروید