بازی اندروید

اظهارات موافقان و مخالفان بررسی طرح جمعیت طبق اصل ۸۵ قانون اساسی

اظهارات موافقان و مخالفان بررسی طرح جمعیت طبق اصل ۸۵ قانون اساسی

بازی اندروید: طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده در حالی با موافقت مجلس شورای اسلامی طبق اصل 85 قانون اساسی بررسی خواهد شد كه نمایندگان موافق قانونی شدن هرچه سریع تر این مساله را ضروری دانسته و نمایندگان مخالف معتقد بودند كه زیرساخت های اجرای این طرح فراهم نیست و باید مواد آن در جلسات علنی بررسی شود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بامداد امروز (دوشنبه) با بررسی طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند که این به معنای بررسی طرح در کمیسیون مشترکی است که مصوبات آن در بررسی این طرح به معنای مصوبه صحن علنی بوده و مستقیم به شورای نگهبان برای ارائه ی نظر ارسال می شود.
در جریان بررسی تقاضای طرح به صورت اصل ۸۵ جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد بعنوان مخالف اظهار نمود: جوان شدن جامعه امری لازم است که در آن هیچ شکی نیست اما باید پرسید که چرا از مجالس قبلی تا حالا این مساله تعیین تکلیف نشده است یکی از دلیلهای آن بوده که این طرح بار مالی دارد.
وی افزود: ما زیرساخت های لازم را نداریم که شامل زیرساخت های بهداشتی، امکانات فرهنگی و رفاهی و درآمد سرانه و همین طور تامین معیشت خانوار و مسکن می شود. با همین نرخ رشد جمعیت کنونی هم در استان ما بیکاری بالای ۲۵ درصد است پس چه طور می خواهیم در آینده کار برای جوانان ایجاد نماییم. همین الان با بحث مشکل کرونا درگیر هستیم و امکانات لازم وجود ندارد.
زهره الهیان نماینده تهران بعنوان موافق اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی نسبت به وضعیت جمعیتی کشورمان هشدار داده یعنی آش آنقدر شور شده که صدای آشپز هم درآمده یعنی سازمان بهداشت جهانی که چند سال پیش سیاست کنترل جمعیت را برای ایران بیان کرد حالا هشدار داده که جمعیت ایران به سمت کهنسالی می رود و باید فکری به حال آن شود. در طول هشت سال قبل مجالس قبلی تلاش نموده و نتوانسته دستاورد و مصوبه ای داشته باشند.
وی افزود: طبق آمارهای مجامع بین المللی سریع ترین افت نرخ رشد جمعیت را ایران دارد باید هرچه سریع تر جلوی روند انقراض نسل در ایران را گرفت. پیش بینی سازمان بهداشت جهانی آن است که در سال ۲۱۰۰ جمعیت ایران در یک سناریو به ۳۰ میلیون نفر می رسد که ۵۰ درصد آنها سالمند هستند، یعنی در آینده نزدیک جمهوری اسلامی در عرصه ژئوپلتیک جهان جایگاهی ندارد و طی ۲۰ سال آینده پیرترین کشور جهان خواهیم بود.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاسیس دولت تنهایی در کشورهای اروپایی اظهار نمود: اگر ما به فکر نباشیم تا چند سال آینده باید دولت تنهایی را ایجاد نماییم. ۵ تا ۱۰ سال آینده فرصت طلایی است تا فکری به حال رشد جمعیت نماییم باید از این فرصت استفاده نمود. کشورهای دیگر همه برای رشد جمعیت برنامه دارند ما هم باید به فکر باشیم.
اللهیان اشاره کرد: در این طرح از مادران شاغل برای فرزندآوری حمایت شده در آن بحث مرخصی زایمان، مرخصی شیردهی و ایجاد مهدهای کودک در ارگان ها برای رفاه حال مادران شاغل و فرژه برای خانم های دانشجو در نظر گرفته شده همین طور پیش بینی شده که حقوق خانواده های دارای چند فرزند افزایش یافته و به آنها تنفس مالیاتی داده شود. ما در این طرح می خواهیم مشکلات را از جلوی پای زنان شاغل برداریم.
الیاس نادران عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بعنوان دومین مخالف بررسی طرح به صورت اصل ۸۵ اظهار داشت: مساله ی جمعیت مهمست و موضوع جهانی به شمار می آید. اما بررسی طرح جمعیت طبق اصل ۸۵ به معنای تضییع حقوق نمایندگان است. همه نمایندگان باید در جریان مصوبات باشند نه این که کمیسیون مشترکی با حضور ۲۰ نفر تشکیل شده و در مورد موضوع به این مهمی تصمیم گیری کنند.
امیرحسین بانکی پور نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی بعنوان دومین موافق اظهار داشت: طبق پیمایش های انجام شده بالای ۶۰ درصد از مردم ایران خواهان سه فرزند هستند اما امکان آنرا ندارند. ما در این طرح می خواهیم از خانواده ها حمایت نماییم تا به آرزوی فرزند آوری برسند. این طرح به دنبال پشتیبانی از زنان نابارور است که هزینه های آزمایش و درمان آنها بالاست. همین طور تامین پوشک بچه برای کارمند عادی هزینه سنگینی دارد این طرح می خواهد از خانواده ها حمایت کند تا مشکلی برای فرزندآوری نداشته باشند.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد موضوع جمعیت اظهار نمود: چند قدمی به سیاه چاله پیری جمعیت مانده که برسیم. دوره باروری دهه شصتی ها در حال گذشتن است و ما مانع جلوی پای آنها گذاشته ایم ما می خواهیم این موانع را برداریم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: علاوه بر موضوع جمعیت موارد مهم دیگری در دستور کار مجلس شورای اسلامی است پس نمی توان تنها وقت مجلس را برای طرح جمعیت گرفت. در این طرح برای تامین منابع مالی به برنامه ششم توسعه استناد شده ما از آقای امینی معاون پارلمانی و وزارت بهداشت هم تشکر می نماییم که از این طرح حمایت کردند.

او در آخر اظهار نمود: به سبب قوانین موجود سقط جنین در کشور بالاست. آمار بین المللی می گوید در مقابل یک میلیون فوتی کرونا ۳۰ میلیون فوتی سقط جنین است که این آمار برای ایران نصف بوده یعنی ۱۵ برابر فوتی کرونا ما در ایران کشته برای سقط جنین می دهیم. ما برای هر روز کشته شدن سقط جنین مسئول هستیم.
منبع:

1399/08/12
17:50:30
5.0 / 5
1413
تگهای خبر: جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید