بازی اندروید
یك فوق تخصص گوارش و كبد بالغین:

بیماران كبد چرب غذاهای با كالری كمتر و فیبر بیشتر مصرف كنند

بیماران كبد چرب غذاهای با كالری كمتر و فیبر بیشتر مصرف كنند

به گزارش بازی اندروید لرستان یك فوق تخصص گوارش و كبد بالغین اظهار داشت: مصرف غذاها با كالری كمتر و فیبر بیشتر به بیماران كبد چرب سفارش می شود.


دکتر صالح آزادبخت در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه یکی از موارد شایعی که بیماران از آن شکایت دارند کبد چرب است، اظهار نمود: تجمع چربی در درون بافت کبد را کبد چرب گویند که ممکنست تجمع چربی باشد و یا گاه گاهی همراه با التهاب باشد و چنانچه مراحل پیشرفته آنرا در نظر بگیریم ممکنست منجر به فیبروز کبد و یا نهایتاً بیماری سیروز در درصدی از موارد رخ دهد.

کبد چرب با انجام سونوگرافی ساده تشخیص داده می شود
وی با اشاره به اینکه چاقی شکمی در میان مردان و زنان بعنوان سندرم متابولیک در نظر می گیریم که یکی از معیارهای این سندرم اندازه دور شکم است چنانچه در خانم ها بیش از ۸۸ و در مردان ۹۲ سانتی متر باشد غیرطبیعی (چربی شکمی) است، اضافه کرد: کبد چرب با انجام سونوگرافی ساده تشخیص داده می شود و در سونوگرافی برای بیماران مشکوک به کبد چرب را با اصطلاح گرید بیان می کنند که هر چه این گرید بالاتر باشد احتمال چربی کبد بیشتر است و امکان ایجاد اختلال در روند عملکرد کبد زیاد است.
این فوق تخصص گوارش و کبد بالغین با تاکید بر اینکه افزایش اختلال در روند عملکرد کبدی را با افزایش آنزیم های کبدی با عنوان AST و ALT می سنجیم؛ هرگاه مقدار این آنزیم ها از حد نرمال بالاتر باشد نشان دهنده لطمه سلول های کبدی است، افزود: افرادی که کبد چرب با گرید ۱ تا ۳ دارند و درعین حال میزان آنزیم های بالایی داشته باشند یعنی اینکه آزار کبدی جدی تر است و این صدمان در طولانی مدت خودرا به صورت التهاب بافت کبد و فیبروز کبدی و ازکارافتادن کبد (سیروز) نشان میدهد.

مهم ترین درمان در بیماران کبد چرب تغییر سبک زندگی است
آزادبخت با تاکید بر اینکه مهم ترین درمان در بیماران کبد چرب تغییر سبک زندگی است و کسایی که کبد چرب دارند روش زندگی خودرا باید تغییر دهند، اظهار نمود: فعالیت و ورزش مهم ترین درمان بیماران کبدی است و کسانی که فکر می کند با دارو و درمان این عارضه برطرف می شود راه بجایی نمی برند.
فوق تخصص گوارش و کبد بالغین با اشاره به اینکه نخستین قدم و مهم ترین درمان فعالیت بدنی و ورزش مناسب مثل پیاده روی تند در بیماران کبدی است، اظهار داشت: ورزش منظم به صورت دویدن، دوچرخه سواری، دوچرخه ثابت، طناب زدن و ورزش های هوازی روزانه بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه سفارش می شود.
آزادبخت با اعلان اینکه تعداد مواردی که منجر به سیروز می شوند زیاد نیستند حدود ۲۰ درصد موارد ممکنست منجر به ازکارافتادن کبد یا همان بیماری سیروز شود، اضافه کرد: ازکارافتادن کبد ناشی از بیماری فتی لیور یا کبد چرب این گونه نیست که در مدت زمان کوتاهی رخ دهد بلکه در مدت زمان طولانی بین ۱۰ تا ۲۰ سال رخ می دهد. در هر مرحله اگر به مرحله فیبروز غیرقابل برگشت نرسیده باشد احتمال بازگشت این بیماری وجود دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: بسیاری از بیماران با بررسی های اولیه و سونوگرافی متوجه می شوند که گرفتار کبد چرب شدند و علائمی نظیر زردی، بزرگی کبد و... که معمولاً بسیار ناشایع در کبد چرب هستند و ممکنست یک درد مبهم خفیفی در ناحیه فوقانی و راست شکم بیماران داشته باشند اما کم دیده می شود.

کبد چرب بیماری است که علایم بالینی آن چنانی ندارد
آزادبخت با اعلان اینکه کبد چرب بیماری است که علایم بالینی آن چنانی ندارد و به صورت اتفاقی کشف می شود و اکثراً در افراد چاق دیده می شود، بیان کرد: این بیماری در بیشتر موارد خاموش بوده و در افراد چاق و چاقی شکمی ممکنست کبد چرب داشته باشند و یک سری بیماری ها نظیر دیابت، افراد الکلی، هپاتیت نوع B و C، بیماری ژنتیکی و... زمینه ساز کبد چرب است.
وی با اشاره به اینکه ارتباطی بین چربی خون و کبد چرب وجود ندارد اما در بیشتر موارد دیده می شود افرادی که کبد چرب داشتند گرفتار چربی خون هم شدند، اضافه کرد: زندگی ماشینی مقدمه ای برای بروز کبد چرب شده که باید این روش اصلاح گردد.
فوق تخصص گوارش و کبد بالغین با اشاره به اینکه دوچرخه سواری در کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت شهروندان می تواند مؤثر باشد، اظهار نمود: پیشنهاد می کنم شهرداری ها مسیرهای دوچرخه سواری در نقاط مختلف شهر ایجاد کنند تا شهروندان مسیرهای کوتاه را با دوچرخه طی کرده و دوچرخه را در ایستگاه های بعدی جهت استفاده دیگر شهروندان قرار دهند.

فعالیت های بدنی و تغییر سبک زندگی راه های مقابله با کبد چرب
آزادبخت با افزایش کارهای بدنی و تغییر زندگی بدون تحرک از عوامل مقابله با کبد چرب عنوان نمود و با اعلان اینکه رژیم غذایی خاصی برای این بیماران وجود نداشته باشد اما بیماران کبدی از فست فودها، غذاهای بسیار چرب و بسیار شیرین استفاده نکنند و بیشتر سبزیجات، میوه جات، لبنیات کم چرب مصرف کنند، بیان کرد: مصرف فست فودها به همراه نوشیدنی های گازدار کالری زیاد وارد بدن می کند که سبب ایجاد کبد چرب می شود.
وی اظهار داشت: در خیلی از موارد علت خاصی برای بیماری سیروز پیدا نمی نماییم و بعد از بررسی ها متوجه می شویم که این افراد کبد چرب داشتند که به آن رسیدگی نکردند.

کبد چرب پیش زمینه سرطان کبد نیست
این فوق تخصص گوارش و کبد بالغین با اعلان اینکه مصرف غذاها با کالری کمتر و فیبر بیشتر به بیماران کبد چرب سفارش می شود، اضافه کرد: هم اکنون نوجوانان و جوانان و افراد مسن به سبب چاقی در ناحیه شکمی به کبد چرب مبتلا می شوند و این مسئله فرصت خوبی شده برای افرادی که بخواهند سودآوری کنند؛ درحالی که هنوز هیچ دارویی اثرات مفید و مشخصی برای درمان کبد چرب نداشته است.
آزادبخت اظهار داشت: انواع عرقیات و داروهای سنتی مورد تائید ما برای درمان کبد چرب نیستند و افراد
به دنبال دارودرمانی برای کبد چرب نروند و به سمت تغییر سبک زندگی و کارهای بدنی پیش روند.
این پزشک با تاکید بر اینکه کبد چرب پیش زمینه سرطان کبد نیست، بیان کرد: اما در بیمارانی که به هر علت به مرحله سیروز می رسند همچون بیماری هپاتیتی نوع B و C، بیماران ژنتیکی و افراد الکلی بعنوان ریز فاکتور برای مبتلاشدن به سرطان کبد قلمداد می شوند.
منبع:

1399/08/14
14:37:51
5.0 / 5
1581
تگهای خبر: بدن , جوانان , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بازی اندروید