بازی اندروید
همزمان با روز جهانی مردان عنوان شد

مردان بیكار و مجردهای سرزمینمان به روایت آمارها

مردان بیكار و مجردهای سرزمینمان به روایت آمارها

بازی اندروید: یك جمعیت شناس با استناد به سرشماری سال 95گفت كه حدود 6 میلیون نفر از جمعیت مردان بالای 20 سال مجرد هستند.


شهلا کاظمی پور در گفت وگو با ایسنا، همزمان با «روز جهانی مردان» با اشاره به آمار سرشماری سال ۹۵ اظهار نمود: از میان ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار مرد ۱۰ ساله به بالا که معادل با ۸۲ درصد از جمعیت کل مردان است، حدود ۶۳ درصد معادل با ۲۱ میلیون نفر از مردان دارای همسر، حدود ۱ درصد بدون همسر بر اثر فوت، حدود ۱.۲ درصد بدون همسر بر اثر طلاق و حدود ۳۴ درصد معادل با ۱۱ میلیون نفر از مردان هیچ گاه ازدواج نکرده و مجرد هستند.

وی ادامه داد: همین طور مطابق با آمار سال ۹۸، میانگین سن ازدواج مردان ۲۹.۷ سال سن است که این رقم برای ازدواج های بار اول ۲۷.۶ سال سن است، همین طور میانگین سن طلاق مردان نیز ۳۷.۲ سال سن است.

این جمعیت شناس اظهار داشت: از حدود ۸۰ میلیون جمعیت ایران در سال ۹۵، حدود ۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مرد بوده اند که حدود ۳۶ میلیون نفر معادل با ۹۰ درصد این جمعیت را مردان شش ساله به بالا و حدود ۱۰ درصد را مردان زیر شش سال می سازند.

حدود ۳ میلیون نفر از مردان شش ساله به بالا بی سواد هستند

وی ادامه داد: از جمعیت مردان شش ساله به بالا، حدود ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر معادل با ۹۱ درصد مردان، با سواد و حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر معادل با ۹ درصد مردان بی سواد هستند، بدین سبب می توان گفت جمعیت مردان بی سواد نسبت به گذشته کاهش داشته است اما این رقم از کاهش بی سوادی در مقابل فعالیت چهل ساله نهضت سواد آموزی رقم ناچیزی است.

بگفته کاظمی پور، ۲۸ درصد از مردان شش سال به بالا در حال تحصیل هستند که از این میان ۴۲ درصد در مقطع ابتدایی، ۱۷ درصد در مقطع راهنمایی، ۱۱ درصد در مقطع دبیرستان، ۶ درصد در مقطع پیش دانشگاهی و ۲۲ درصد در آموزش عالی در حال تحصیل هستند. همین طور ۲۵ درصد از محصلین آموزش عالی در مقطع کاردانی، ۵۱ درصد در مقطع کارشناسی، ۲۰ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و ۳.۸ درصد در مقطع دکترا در حال تحصیل اند.

۲ درصد از مردان دارای تحصیلات دکترا هستند

این جمعیت شناس افزود: مطابق با آمار سال ۹۵، حدود ۷۲ درصد از مردان شش ساله به بالا تحصیل نمی کنند که از این میان ۲۱ درصد دارای تحصیلات ابتدایی، ۲۰ درصد دارای تحصیلات راهنمایی، ۹ درصد دارای تحصیلات متوسطه، ۲۷ درصد دارای تحصیلات پیش دانشگاهی و ۲۱ درصد دارای تحصیلات عالی هستند. از طرف دیگر می توان گفت بیش از ۵۰ درصد از مردان باسواد به صورتی کم سواد و دارای تحصیلات زیر دیپلم هستند.

بگفته وی، از میان ۲۱ درصد مردان دارای تحصیلات عالی، حدود ۲۷ درصد دارای مدرک کاردانی، ۵۶ درصد دارای مدرک کارشناسی، ۱۵ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و ۲ درصد معادل با ۱۰۵ هزار و ۸۵۰ نفر دارای مدرک دکترا هستند.

وجود۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مرد بی کار در جامعه

اشتغال در بخش خدمات متورم است

کاظمی پور اضافه کرد: مطابق با آمار سال ۹۵، حدود ۶۴ درصد از مردان ۱۰ ساله به بالا معادل با ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از نظر اقتصادی فعال می باشند که از این میان ۸۹ درصد معادل با ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شاغل و ۱۱ درصد معادل با ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بی کارِ در جستجوی کار هستند. همین طور از میان مردان شاغل ۱۸ درصد در بخش کشاورزی، ۳۳ درصد در بخش صنعت و ۴۹ درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند و بطور کلی ۸۷ درصد در بخش خصوصی و ۱۳ درصد در بخش دولتی مشغول به کاراند.

وی افزود: می توان گفت اشتغال در بخش خدمات در ایران بسیار متورم است همانطور که در روزهای شیوع ویروس کرونا نیز شاهد آن بودیم که بیشتر افرادی که شغل خودرا از دست دادند در بخش خدمات مشغول به کار بودند.

بگفته وی، ۳۶ درصد از مردان ۱۰ ساله به بالا معادل با ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از نظر اقتصادی غیر فعال می باشند که از این میان ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر محصل، ۱۳۶ هزار نفر خانه دار، ۲ میلیون و ۸۸۹ هزار نفر دارای درآمد بدون کار و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جزو سایرین هستند.
منبع:

1399/08/29
12:08:04
5.0 / 5
1324
تگهای خبر: آموزش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید