بازی اندروید
روایت یك قصه دردناك یك كلمه ای:

اجاره !

اجاره !

به گزارش بازی اندروید «اینجا یكی خونه شو گذاشته واسه اجاره، ۱۰۰ متره، ۵۰ پیش، ۵ میلیون هم اجاره، طبقه سومه، پاركینگ و آسانسور هم نداره، چند ماهه دارم براش مستاجر می برم هر بار به یه چیزی گیر میده، یه بار میگه پسرش بزرگه، یه بار میگه بچه هاش كوچیكن و سر و صدا دارند، یه بار میگه موجه نیستن، ماهی ۵ میلیون هم می خواد بگیره. اصلا بعضی مالك ها عجیب و غریب شدن!»یکی از مشاوران املاکی این حرف ها را می زند و ادامه می دهد: «امسال وضع خونه عجیب و غریب شده. قیمت ها از فروردین تا الان ۳۰ درصد رفته بالا. سال جاری مالک ها خودشون قیمت خونه شون رو مشخص کردن که قیمت خیلی هاشون واقعی نیست. به خاطر کرونا هم خیلی ها تمدید کردن و فایل اجاره ای کم داریم. بودجه شما هم که می خوای ۱۰۰ پیش بدی و دو اجاره، یه مقدار کمه. اگه بتونی اجاره رو بالا ببری مورد داریم. این روزها همه اجاره می خوان. چون سودهای بانکی هم کم شده دیگه کسی پول پیش زیاد قبول نمی کنه. یه خونه دارم ۸۰ متر، ۱۰۰ تومن پیش، دو میلیون و ۵۰۰ هم اجاره، طبقه سومه، پارکینگ و آسانسور هم نداره و مالک گفته به یکی بدم که تعداد نفراتشون کم باشه، حیوون خونگی نداشته باشن، اهل دود و دم نباشن، سر و صدا هم نکنن، بچه کوچیک هم نداشته باشن، بامداد برن و شب بیان».

دوباره تابستان و باردیگر مشکل مسکن؛ هر سال بدتر از سال قبل. قیمت ها بالاتر و خانه ها کوچک تر و امکانات کمتر، بدون دستگاه نظارتی. خیلی از مردم سرگردان مشاوران املاکی شده اند تا سقفی برای یک سال آینده شان پیدا کنند.

یک زن سالخورده است که ۱۶ سال به لطف یک مالک خوب با دو میلیون پول پیش و ماهانه ۶۰۰ هزار تومان اجاره در یک خانه ۱۲۰ متری زندگی می کرده، حالا مالک که آن هم که یک زن سالخورده است سکته کرده و احتیاج به پرستار دارد؛ کسی که توان رسیدگی به یک بیمار را داشته باشد، آنقدر توان داشته باشد که بتواند بلندش کند و تا حمام ببردش یا وقتی حالش بد شد به یک درمانگاه یا بیمارستان برساندش. حالا زن سالخورده باید جایش را به یک خانواده جوان بدهد تا توانایی تیمار کردن مالک را داشته باشند؛ هم مستاجر باشد و هم پرستار. با ۴۰ میلیون تومان پول پیش و ۶۰۰ هزار تومان اجاره دنبال یک سرپناه جدید در شرق تهران می گردد. مشاور املاک چند دقیقه ای فایل هایش را جست وجو می کند و فقط یک مورد پیدا می کند. ۵۰ متر، طبقه سوم، بدون آسانسور، ۵۰ میلیون پیش، ماهی ۶۰۰ هزار تومان. مالک برای اجاره خانه اش شرایط خاصی دارد و گفته خانه اش را به یک مجرد موجه می دهد. اول باید خودش مستاجر را ببیند، اگر تایید نمود، قرارداد می بندد.

خرده فرمایشات مالکان کم نیستند و در مقابل توقع بعضی از مستاجران هم کمی بالاست. برخی خانه ها قدیمی سازند و مالک حاضر نیست دستی به سر و گوش خانه بکشد و می خواهد با بالاترین قیمت ممکن آنرا اجاره بدهد، مستاجر هم دلش نمی آید برای یک خانه قدیمی با کمترین امکانات ماهانه سه میلیون تومان اجاره دهد. از طرفی نمی تواند منطقه ای که در آن زندگی می کند را هم تغییر دهد.

خانه طبقه سوم است. آسانسور، پارکینگ و انباری ندارد. سن بنا بالای ۳۰ سال است. کابینت ها فلزی زنگ زده اند و دیوارها هم احتیاج به رنگ دارند. با این وجود مالک می گوید ۱۰۰ میلیون پیش و دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره قیمت مناسبی برای خانه اش است چونکه ملکش «همه چیز تمام» است و در بهترین نقطه نارمک قرار دارد. اگر هم کابینت ها را عوض کند و خانه را هم رنگ بزند قیمت اجاره را بیشتر می کند.

بعضی از مالکان هم خانه شان را با اطلاعات اشتباه فایل می کنند. می گویند ملک طبقه دوم است اما وقتی برای بازدید می روی، می بینی خانه طبقه سوم است. یا می گویند انباری دارد در صورتیکه گوشه ای از کمد دیواری را بعنوان انباری در نظر گرفته اند!

مستاجر یکی از همین خانه ها که تا ماه پیش ۹۰۰ هزار تومان برای یک خانه ۷۰ متری قدیمی ساز اجاره می داده، حالا می گوید: «مالک حدود یک میلیون تومان روی کرایه خانه کشیده که ما هم توان پرداخت نداریم و باید تخلیه نماییم.» آشپزخانه ملک آنقدر کوچک است که مستاجر یخچالش را در وسط پذیرایی گذاشته است. حمامش هم آنقدر قدیمی است که وقتی درِ آلومینیومی آنرا می بینی فکر می کنی وسط پذیرایی را جایی برای انباری در نظر گرفته اند. حالا مالک چنین خانه ای را که طبقه سوم است، آسانسور هم ندارد با مبلغ ۱۰۰ میلیون پیش و یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اجاره به بنگاه سپرده است.

بیشتر خانه هایی که در محله نارمک برای اجاره گذاشته اند یا قدیمی سازند و احتیاج به تعمیرات دارند یا نوسازند و بسیار کوچک که یک خانواده چهارنفره در آن جا نمی شوند. یکی از مشاوران املاکی می گوید: «خونه های منطقه نارمک و تهرانپارس زیادی بالا رفتن در صورتیکه با مبلغ ۱۰۰ میلیون پیش و دو اجاره تو پاسداران و قلهک راحتتر میشه خونه پیدا کرد. یه مورد دارم ۸۳ متر کف پارکت، تر و تمیز، کابینت ها رو هم عوض کرده و دیوارها هم رنگ شده اما نه پارکینگ داره و نه انباری. مالکش هم شهرستان زندگی می کنه. خونه پرده شیک هم داره و دو سالی میشه که خالیه.»

تراکم جمعیت در منطقه پیروزی تهران هم بسیار بالاست. طبق گفته بعضی از مشاوران املاک قیمت خانه ها در دو هفته گذشته افزایش ۳۰ درصدی داشته است. بیشتر خانه ها نوسازند و کلید نخورده اند اما مالکان شرایط خاص خودشان را برای اجاره دارند. یکی از مالکان، یک ساختمان ۵ طبقه دارد که همه واحدهایش خالی است. خودش هم ساکن آن خانه است. مستاجر هر جایی که می رود باید تا ساعت ۱۲ شب برگردد در غیر این صورت چفت پشت در را می اندازد و مستاجر باید آن شب را بیرون از خانه بماند! واحدهایش ۷۲ متری هستند، ۱۳۰ میلیون پیش و یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم اجاره می خواهد.

برخورد بعضی از مشاوران املاک هم عجیب و غریب است؛ مثل مشاوری که وقتی یک کارگر ساده درخواست خانه ای با مبلغ ۳۵ میلیون تومان پیش و ۷۰۰ هزار تومان اجاره کرد، نه جوابش را داد و نه او را به داخل بنگاه راه داد!

وضعیت مسکن آنقدر آشفته است که حتی رئیس جمهوری هم در جلسه هیات دولت که ۲۱ خرداد برگزار شد، دستور داد کارگروهی متشکل از وزرای امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مسئولیت معاون اول رئیس جمهور جهت بررسی علل و عوامل گرانی مسکن و راهکارهای برون رفت از این وضعیت تشکیل گردد.

همچنین فرمانده انتظامی تهران بزرگ هم برای ورود به این مورد اعلام آمادگی کرده و گفته است: «پلیس قبل از این با درخواست دستگاه های مسئول و دستگاه قضایی بعنوان ضابط عام به بازار سکه و ارز و هم احتکار خودرو ورود کرده و با خیلی از افراد سودجو و سوداگر برخورد کرده بود که این برخوردها همچنان هم ادامه دارد. در مورد بازار مسکن و سودجویی و سوداگری احتمالی در این فضا هم در صورتیکه دستگاه های مسئول از پلیس درخواست کنند یا قوه قضاییه ماموریتی را به ما بدهد ما آمادگی داریم و حتما با موارد تخلف و سودجویی برخورد خواهیم کرد.»

حالا باید دید وضعیت مسکن با وجود پیشنهاداتی که دراین زمینه شده است، آرام می شود یا این مورد مثل سال های گذشته یک مشکل حل نشده باقی می ماند و برخی مستاجران باید با چشمان پر از اشک مشاوران املاکی را یکی یکی بگردند.

منبع:

1399/03/27
14:33:35
5.0 / 5
2630
تگهای خبر: اطلاعات , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید