بازی اندروید

پاسخ دبیر جشنواره فیلم فجر درباره یك استثناء

پاسخ دبیر جشنواره فیلم فجر درباره یك استثناء

بازی اندروید: دبیر سی ونهمین جشنواره فیلم فجر از احتمال حضور بعضی فیلم هایی که قبل از این در رویدادهای خارجی شرکت کرده اند، در جشنواره فیلم فجر خبر داد؛ البته به شرطی که شورای سیاستگذاری موافقت کند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، جشنواره فیلم فجر بر طبق بخشنامه خود هر سال فیلم هایی را می پذیرد که اولین نمایش خودرا به این رویداد اختصاص دهند و بدین جهت خیلی از کارگردان های شناخته شده کشور هم فیلم خودرا ابتدا به جشنواره فجر ارائه می کنند و بعد برای شرکت آن در رویدادهای خارجی برنامه ریزی می شود.
اما از آنجائیکه از ماه ها قبل تکلیف برگزاری جشنواره فجر مشخص نبود، برخی صاحبان فیلم ها ترجیح دادند نخستین نمایش آثار جدیدشان در خارج از کشور باشد و برهمین اساس تعداد قابل توجهی فیلم توسط سینماگران ایرانی تولید شده که قبل تر در گزارشی به قلم محمد اطبایی (کارشناس سینما در بخش بین الملل) به بعضی از آنها اشاره شد مثل فیلم های «نامو» نادر ساعی ور، «من اینجا هستم» عباس امینی، «نجیبه» مصطفی گندم کار، «گورکن» کاظم ملایی، «جنایت بی دقت» شهرام مکری، «دشت خاموش» احمد بهرامی، «بندر بند» منیژه حکمت، «خط فرضی» فرنوش صمدی، «گربه سیاه» کریم امینی، «کلاغ ها» نقی نعمتی، «بی سر» کاوه سجادی حسینی، «انیما» رضا گلچین، «مهاجر کوچولو» بتین قبادی، «مجبوریم» رضا درمیشیان و «تی تی» آیدا پناهنده «بوتاکس» کاوه مظاهری و «شیطان وجود ندارد» محمد رسول اف.
البته در این بین «دشت خاموش» سال قبل متقاضی جشنواره فجر بود که پذیرفته نشد و امسال جایزه بهترین بخش افق های جشنواره ونیز را گرفت.
پیگیری های ایسنا حاکی از این است که برخی از فیلم های اشاره شده، متقاضی حضور در جشنواره فجر هستند ولی طبق تاکید دبیر جشنواره در نشست خبری اخیرش که اعلام نمود فیلم هایی که قبلا در جشنواره ای خارج از کشور شرکت کرده اند امکان حضور در فجر را ندارند، این اتفاق عملی نیست. با این وجود این سوال مطرح است وقتی امسال هیات انتخابی وجود ندارد و جشنواره در وضعیت استثنایی برگزار می شود، آیا نمی توان استثنایی برای این فیلم ها قائل شد؟ همانطور که سال 97 برای «روزهای نارنجی» اعمال شده بود.
در پاسخ به این پرسش محمدمهدی طباطبایی نژاد - دبیر جشنواره فیلم فجر - به ایسنا اظهار داشت: به سبب آنکه چنین تقاضایی از طرف دوستان به رئیس سازمان سینمایی هم مطرح شده، قرار براین است که موضوع را باردیگر در شورای سیاست گذاری مطرح نماییم و اگر شورا موافق بود می توانیم اطلاعیه دهیم و این مورد را اعلام کنیم؛ اما اگر شورا موافق نبود طبیعتا طبق آنچه مصوب شده این فیلم ها نمی توانند در جشنواره فجر باشند.
وی اصرار کرد که یک اصل مهم برای حضور هر فیلمی در جشنواره داشتن پروانه نمایش است.
منبع:

1399/09/21
13:01:41
5.0 / 5
1166
تگهای خبر: تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید