بازی اندروید

تجربه پاكسازی خاك سفید این دفعه در شوش و مولوی و احتمال افزایش HIV بین معتادان

تجربه پاكسازی خاك سفید این دفعه در شوش و مولوی و احتمال افزایش HIV بین معتادان

در حالی که معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهان بررسی جابجایی مراکز کاهش لطمه از محلات شوش، مولوی و هرندی از طرف وزارت بهداشت و بهزیستی شده است، مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا معتقد می باشد که جابجایی مراکز کاهش لطمه از مناطق یاد شده سبب رشد بیماری HIV و بیمارهای عفونی در بین معتادان تزریقی می شود و بار اصلی هزینه این مساله بر دوش وزارت بهداشت خواهد بود.


سعید صفاتیان در گفت و گو با ایسنا، در این باره بیان کرد: بحث راه اندازی مراکز گذری در کشور از سال ۸۱ به پیشنهاد سازمان بین المللی مبارزه با مواد مخدر عنوان شد. جهت بررسی نحوه عملکرد این مراکز، نمایندگانی از کشور ایران متشکل از وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، قوه قضائیه، ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی از کشورهای اروپایی بازدید کردند و در نهایت بعد از برگزاری جلسات مختلفی در کشور، مراکز گذری در شوش، هرندی و سایر مناطق کشور افتتاح شد.
وی افزود: بعد از ۴ سال از راه اندازی مراکز کاهش لطمه در کشور، دفتر جرم و مواد سازمان ملل در مورد ایران گزارشی منتشر نمود و راه اندازی این مراکز را بسیار تاثیر گذار تلقی نمود و حتی در چند سمینار نام ایران را بعنوان کشوری که توانسته بود کار موثری را در مراکز کاهش لطمه انجام دهد، بیان کرد.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا با تاکید بر اینکه مراکز کاهش لطمه در کشور نه به صورت دستوری، بلکه به صورت کارشناسی به راه افتاده است، به درخواست معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت بررسی جابجایی مراکز کاهش لطمه از محلات شوش، مولوی و هرندی از طرف وزارت بهداشت و بهزیستی اشاره نمود و اشاره کرد: در جایی دیده نشده است که مراکز کاهش لطمه در خارج از شهر فعالیت داشته باشند. جابجایی مراکز کاهش لطمه همانند موضوع پاک سازی منطقه خاک سفید تهران است که آن موضوع نیز سبب انتقال مشکلات اعتیاد در سطح شهر شد.
وی اشاره کرد: راه اندازی مراکز کاهش لطمه کاری کارشناسی و علمی بوده است، اما متاسفانه ضعف عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت در چند سال اخیر، نتوانست برنامه های کاهش لطمه را در کشور تقویت کند.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا همین طور اظهار نمود: در ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر به صراحت به برنامه های کاهش لطمه اشاره شده است و نمی توان برنامه های DIC را با نظر یک تیم تغییر داد. مراکز کاهش لطمه سبب کنترل ویروس HIV در کشور شده و در صورت انتقال مراکز کاهش لطمه از داخل شهر به حاشیه های شهر معتادان نمی توانند به سرنگ دسترسی داشته باشند.
صفاتیان بر این باور است که در صورت جابجایی مراکز کاهش لطمه از مناطق شوش، مولوی و هرندی بیماری HIV و بیمارهای عفونی در بین معتادان تزریقی رشد می کند و بدین ترتیب بار اصلی هزینه این مساله بر دوش وزارت بهداشت خواهد بود.1399/10/08
12:52:40
5.0 / 5
1146
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بازی اندروید