بازی اندروید

كاهش آمار ازدواج از سال ۹۵ تا ۹۸

كاهش آمار ازدواج از سال ۹۵ تا ۹۸

بازی اندروید: مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه سامانه تصمیم در زمینه دعاوی طلاق توافقی به راه افتاده است، اظهار داشت: هم اکنون به لحاظ تامین زیر ساخت های پاسخگویی مطلوب، سازمان بهزیستی در نوع طراحی به روشی عمل کرده است که اگر سایر انواع دعاوی هم ارجاع شود، سازمان قابلیت پاسخگویی و تامین خدمات روانی اجتماعی را دارد، البته برای ورود به مباحث سایر انواع دعاوی علاوه بر توافق بین بخشی،  موضوع تامین منابع مطرح است.


بهزاد وحیدنیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به فعالیت سامانه تصمیم طی چهار سال قبل بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ سامانه تصمیم در زمینه دعاوی طلاق توافقی، برای نخستین بار در خراسان رضوی افتتاح شد و به تدریج در استان های دیگر نیز آغاز به فعالیت کرد؛ به طوریکه تا سال ۱۳۹۸، ۲۴ استان تحت پوشش سامانه تصمیم قرار گرفتند، البته این سامانه تنها برای طلاق های توافقی و تنها در مراکز استانها فعالیت می کند.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور اشاره کرد: بر طبق ماده ۱۶ و ۱۷ قانون پشتیبانی از خانواده مجموعه قوه قضائیه نیز مکلف به ایجاد مراکز مشاوره ای برای کاهش طلاق شده است که البته در تبصره ماده ۱۶ مخیر به تامین خدمات مورد نیاز بوسیله مراکز مشاوره سازمان بهزیستی است که تعاملات مطلوبی در سطح ملی و استانی شکل گرفته و سامانه تصمیم یکی از نتایج سیاستگذاری های مشترک است.
وی ادامه داد: همین طور به تناسب ضرورتی که برای اقدام فوری، متفاوت و فوق العاده برای مدیریت مسائل مربوط به مردم و به خصوص در حوزه خانواده وجود داشت، نمی توانستیم منتظر بمانیم که این زیرساخت ها به تدریج ایجاد شود؛ در نهایت این ظرفیت های ملی شبکه تامین سلامت روانی اجتماعی در بخش غیردولتی که همان مراکز مشاوره ای و روانشناختی هستند به کار گرفته شد. اما نکته ای که وجود دارد این است که هم اکنون به لحاظ پاسخگویی سازمان بهزیستی در نوع طراحی به روشی عمل کرده است که اگر سایر انواع دعاوی هم ارجاع شود، سازمان بهزیستی قابلیت پاسخگویی و ارائه خدمات به مسائل را دارد.
وحیدنیا اضافه کرد: البته برای ورود به مباحث سایر انواع دعاوی نیز علاوه بر توافق بین بخشی، موضوع تامین منابع مطرح است.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: هم اکنون زیرساخت های لازم وجود دارد و هر خدمت روانی و اجتماعی که لازم باشد بوسیله این مراکز تامین گردد، تامین می شود، این نکته ای است که هم می تواند سیاستگذاران را در طراحی قوانین موضوعی همراهی کند و در بخش های مختلف نیز می توانند از این ظرفیت ها استفاده کنند.
ایشان سپس با اعلان اینکه برای پیشبرد سامانه تصمیم در فازهای بعدی باید با قوه قضائیه و شورای اجتماعی کشور تعاملاتی شکل گیرد، افزود: توافقی که در نیمه دوم سال جاری میان قوه قضائیه و سازمان بهزیستی صورت گرفت موجب توسعه پوشش خدمات در کلیه استانهای کشور شد تا بتوانیم این سامانه را برای شهرستان های بالای ۵۰ هزار نفر در کشور نیز راه اندازی نماییم که این اتفاق سبب تحت پوشش قرار گرفتن ۲۱۰ شهرستان دیگر در سامانه تصمیم شد.
بگفته مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور، هم اکنون ۳۲۰ شهرستان تحت پوشش این برنامه قرار دارند.
وحیدنیا با اعلان اینکه حدود ۳۱۰۰ مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی سازمان بهزیستی در کشور فعال می باشند، اظهار داشت: بیش از ۹۰۰ مورد از این مراکز و کلنیکهای مددکاری اجتماعی، خدماتی را برای ارائه مشاوره به زوجین ارائه می دهند.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور یکی از اشکالات سامانه تصمیم در گذشته را تعداد بالای پشت نوبتی ها در زمینه خدمات ارزیابی چندبعدی تشخیصی (غربالگری) در بعضی از شهرستان ها دانست و اضافه کرد: در این راستا واحدهای غربالگری یا ارزیابی روانی و اجتماعی و مراکز مشاوره را در کشور توسعه دادیم که این مساله دسترسی را تسهیل و مدت انتظار افراد را کمتر می کند.
وی با اشاره به آمار طلاق و ازدواج در کشور اظهار داشت: از سال ۹۵ تا سال ۹۸ میزان ازدواج ها بر طبق آماری که در سایت ثبت احوال نیز منعکس شده، کاهش داشته است و همین طور در بحث طلاق تغییر چندان محسوسی وجود نداشته است.
منبع:

1399/10/26
23:17:50
0.0 / 5
1307
تگهای خبر: خدمات , سایت , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید