بازی اندروید

درخواست از مستندسازان برای توجه به دیرینه شناسی

درخواست از مستندسازان برای توجه به دیرینه شناسی

بازی اندروید: رئیس کل موزه ملی از مستندسازان خواست دیرینه شناسی را در دستور کار قرار دهند. مدیر مرکز گسترش سینمای مستند هم اظهار داشت: اگر بودجه و مشارکت تخصصی نباشد، مستندسازان انگیزه ورود به این فیلم ها را پیدا نمی کنند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، جبرییل نوکنده ـ رئیس کل موزه ملی ایران ـ در دیدار با مدیران مرکز گسترش سینمای مستند، توجه خاص مستندسازان به حوزه کارهای دیرینه شناسی کشور را مایه مباهات و صیانت از فرهنگ و هنر کهن این سرزمین دانست و اظهار داشت: باتوجه به تجارب مثبت اما اندک سالهای گذشته در حوزه سینمای مستند با محوریت باستان شناسی، ضرورت حضور فعال سینماگران در بازشناسی میراث فرهنگی بیشتر حس می شود. تنوع مضامین، موضوعات بکر و توان علمی در حوزه دیرینه شناسی ایران تاحدی از چشم خلاق و تیزبین هنرمندان فیلمساز مستند دور مانده و بدون شک با نزدیک شدن فعالان این دو عرصه به یکدیگر، بازتاب و معرفی اثربخشی از میراث فرهنگی غنی ایران را شاهد خواهیم بود.
او بیان کرد: این موزه بعنوان تخصصی ترین مرجع یافته های دیرینه شناسی کشور برای تحقق این مساله آماده هر نوع همکاری و مشارکت است.
نوکنده با تاکید بر نگاه خلاق و علاقمند مدیران مرکز سینمای مستند، اضافه کرد: وقتی ساخت فیلم از جاذبه های میراث فرهنگی و انعکاس مقوله گسترده دیرینه شناسی جزو ماموریت، دغدغه و در دستور کار مسؤولان مرکز سینمای مستند قرار گیرد، چتر حمایتی قوی و انگیزه بخشی برای فیلمسازان فعال و علاقمند این رشته خواهد بود و نویدبخش تولیداتی همسنگ فرهنگ و هنر ایران خواهد بود.
محمد حمیدی مقدم، مدیرعامل مرکز سینمای مستند ـ نیز با اشاره به اهمیت مشارکت سازمان های تخصصی در تولید مستندهای علمی، اظهار داشت: در مستندهای دیرینه شناسی که در مورد نتایج جستجوهای علمی ساخته می شوند، مشارکت باستان شناسان یکی از پایه های اصلی موفقیت این فیلم ها است. موضوع این فیلم ها در حقیقت ما به ازای تصویری ندارد و برای به تصویر کشیدنِ قابل فهم و علمی آن، مشارکت عتیقه شناس بسیار ضروری می باشد. نبود بودجه کافی در کنار ماهیت پیچیده اینگونه مستندها به شکلی است که اگر مشارکت تخصصی در ساخت آنها صورت نگیرد، فیلم ساز انگیزه ای برای ورود به این مساله را پیچیده نخواهد داشت و به سمت موضوعات دیگر سوق داده می شود.
در این جلسه که مرتضی رزاق کریمی ـ قائم مقام مرکز گسترش سینمای مستندـ، محمد شکیبانیا ـ معاونت مستند این مرکز ـ، مریم حق پناه ـ مستندساز ـ، پژمان مظاهری پور ـ مستندساز و عضو هیات مدیره خانه سینما ـ و یوسف حسن زاده ـ رئیس گروه پژوهش های موزه ملی ایران ـ حضور داشتند، قرار شد تفاهم نامه ای میان موزه ملی ایران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بسته شود تا همکارهای مشترک و تعاملات بیشتری در دو حوزه تحقق یابد.
منبع:

1399/11/09
12:30:20
0.0 / 5
1125
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید