بازی اندروید

تغییرات برنامه زمانی غربالگری بینایی كودكان ۳ تا ۶ ساله

تغییرات برنامه زمانی غربالگری بینایی كودكان ۳ تا ۶ ساله

معاون پیش گیری از معلولیت های سازمان بهزیستی كشور از تغییر زمانبندی و روش اجرای طرح غربالگری بینایی كودكان 3 تا 6 ساله آگاهی داد.


مینو رفیعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به هشدارهای وزارت بهداشت در خصوص احتمال اوج گیری شیوع بیماری کرونا در نیمه دوم سال اظهار داشت: تاریخ اجرای برنامه کشوری پیش گیری از تنبلی چشم در کودکان از ۱۵ تیرماه تا اختتام مهرماه است. در سال های گذشته برنامه مذکور دو ماه ادامه داشت که باتوجه به پروتکل های جدید این مدت به چهار ماه افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینکه در استان های گرمسیر زمان اعلام شده تا یک ماه قابل تمدید است، اضافه کرد: برای به حداقل رساندن تماسهای بین فردی، غربالگری امسال فقط با دستگاه انجام می شود و استفاده از چارت E در پایگاه های غربالگری ممنوع می باشد. همین طور باتوجه به کوتاه شدن مدت زمان غربالگری با دستگاه احتمال مبتلاشدن کاهش پیدا می کند و تعداد مراکز نیز امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است.
معاون پیش گیری از معلولیت های سازمان بهزیستی با اشاره به تغییر پروتکل های اجرای غربالگری همزمان با شیوع ویروس کرونا اظهار نمود: بر طبق پروتکل های اجرایی، غربالگران در صورت داشتن علایم تب، لرز، سرفه، گلودرد، تنگی نفس و سایر علایم سرماخوردگی یا سابقه تماس با بیمار مبتلا یا مشکوک به کرونا مجاز به انجام غربال نیستند. در صورت وجود هر یک از موارد فوق لازم است غربالگر بعد از دو هفته توسط پزشک بررسی شده و در صورت صدور گواهی سلامت توسط پزشک مجاز به غربال است.
رفیعی با اعلان اینکه انجام غربال توسط غربالگران با سابقه مبتلاشدن به کوید ۱۹ تا یک ماه پس از اطلاع ممنوع می باشد، اشاره کرد: والدین و کودک درباب علایم تب، لرز، سرفه، گلودرد، تنگی نفس و سایر علایم سرماخوردگی و یا سابقه تماس با بیمار مبتلا یا مشکوک به کرونا پیش از بازدید پایگاه باید خودارزیابی انجام دهند.
وی با تاکید بر انیکه در صورت وجود هر یک از علایم، والدین و کودک باید از مراجعه اجتناب کنند، افزود: همین طور تنها یکی از والدین مجاز است به همراه کودک وارد پایگاه شود. تمام مراجعان نیز باید ماسک داشته باشند.
معاون پیش گیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه مراجعان در صورت داشتن دستکش باید آنها را در بدو ورود خارج کرده، دور انداخته و دست های خودرا با مواد ضدعفونی کنند، اظهار داشت: فاصله ۱.۵ متری از سایرین و غربالگر نیز باید حفظ شود. همین طور پایگاه ها در بدو ورود از والد و کودک در مورد وجود علایم تب، لرز، سرفه، گلودرد، تنگی نفس و سایر علایم سرماخوردگی و سابقه تماس با بیمار مبتلا یا مشکوک به کرونا در دو هفته اخیر سوال کنند. در صورت مثبت بودن هر یک از سوالات فوق غربال حداقل دو هفته باید به تعویق بیفتد.
رفیعی با اشاره به اینکه مکان غربالگری و اتاق انتظار در صورت امکان باید مجزا بوده و حتما از تهویه مناسب برخوردار باشند و به صورت مستمر ضدعفونی شوند، اضافه کرد: در صورت عدم امکان جداسازی مکان غربال و اتاق انتظار فواصل ایستادن مراجعان باید توسط خطوط قابل رویت یا پارتیشن جدا شوند.
معاون پیش گیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه مواد ضدعفونی کننده دست باید در دسترس مراجعان باشد نیز توضیح داد: هیچ گونه مجله، کتابچه و بروشور نباید در اتاق انتظار باشد. همین طور هیچ گونه بروشوری نباید به والدین داده شود. بروشورهای اطلاع رسانی و آدرس اپتومتریست ها و چشم پزشکان همکار در سایت بهزیستی هر استان قرار داده می شود و به والدین سفارش می شود برای اطلاع بیشتر به آنها مراجعه کنند.
رفیعی با اشاره به اینکه در اتاق انتظار فاصله بین مراجعان حداقل باید ۱.۵ متر باشد اضافه کرد: همین طور از تجمع مراجعان باید بطور جدی پرهیز شود. همین طور باید از کاور و یا ملحفه یکبار مصرف بر روی صندلی غربالگری کودک استفاده گردد. فرد غربالگر باید دارای ماسک باشد و از محافظ چشم و صورت استفاده نماید.
وی با اعلان اینکه لازم است غربالگر پیش از انجام غربال دستان خودرا به دقت با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه بشوید اظهار نمود: همین طور لازم است غربالگر پیش از انجام غربال کلیه تجهیزات خودرا ضدعفونی کند.
معاون پیش گیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور در ادامه به خانواده ها سفارش کرد تا پس از بازگشت به منزل لباس های کودک را تعویض کرده و بشویند، اظهار نمود: همین طور سفارش می نماییم تا پس از بازگشت به منزل والدین کارت سلامت یا سنجش را برای دو تا سه روز در محلی جداگانه بگذارند تا احتمال آلوده بودن آن خیلی کم شود. همین طور همکاران اپتومتریست و چشم پزشک در صورت داشتن علایم سرماخوردگی باید از انجام معاینه اجتناب کنند.
به گفته معاون پیش گیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور هزینه امسال انجام برنامه کشوری پیش گیری از تنبلی چشم در کودکان ۳ تا ۶ سال در مراکز دولتی ۳۰۰۰ تومان و در مراکز غیردولتی ۶۶۰۰ تومان است.
منبع:

1399/04/07
21:44:23
5.0 / 5
2357
تگهای خبر: دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بازی اندروید