بازی اندروید

چالش های غربالگری بینایی كودكان در دوران كرونا و نگرانی مردم

چالش های غربالگری بینایی كودكان در دوران كرونا و نگرانی مردم

به گزارش بازی اندروید کارشناس مسئول برنامه غربالگری بینایی اداره کل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه از آغاز سال ۹۹ تا بهمن ماه، ۳۷۰ هزار کودک غربال و حدود ۱۵۰۰ کودک آمبلیوپی شناسایی شدند، درباره تأثیر کرونا بر اجرای طرح غربالگری بینایی هم توضیحاتی عرضه کرد و اظهار داشت: نگرانی مردم از ابتلای کودکان به کرونا مانعی جهت حضورشان در مراکز غربالگری است و این در حالیست که با رعایت کلیه پروتکلهای بهداشتی و بدون تماس فیزیکی در مراکز غربال با دستگاه مبادرت به عرضه خدمات غربال کردیم.


فریده زنوزی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تنبلی چشم علت نابینایی یا کم بینایی بیشتر از یک میلیون نفر از مردم کشور است، اظهار نمود: تنبلی چشم کاهش دید یک یا دو طرفه است که با رفع نقایص (عوامل به وجود آورنده) رفع نمی گردد. تنبلی چشم خود یک بیماری نیست، بلکه زاییده بیماری های چشم نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشمی و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه یا افتادگی پلک) است که در صورت عدم تشخیص و درمان بموقع می تواند سبب کاهش بینایی شدید یا نابینایی شود.
به نقل از ایشان، از هر ۱۰۰ نفر، سه یا چهار نفر به تنبلی چشم مبتلا هستند که شایع ترین عامل نابینایی یک چشم در افراد زیر ۲۰ سال است.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری بینایی اداره کل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه تنبلی چشم اغلب اوقات هیچ علامتی ندارد، اظهار نمود: تنها راه جلوگیری از آن تشخیص بموقع عوامل ایجادکننده آن است و چون خیلی از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است، کودک باید پس از تولد در زایشگاه توسط متخصص کودکان و در سه تا چهار ماهگی توسط متخصص معاینه شود و بعد از آن از ۳ تا ۶ سالگی، سالی یکبار در مراکز غربالگری بررسی شود تا در صورت نیاز توسط متخصصان مجرب معاینه شود.
زنوزی در ادامه درباره راه های درمان تنبلی چشم خاطرنشان کرد: تنبلی چشم در صورتیکه در زمان مناسب تشخیص داده شود به سادگی قابل درمان است؛ نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که تکامل دستگاه بینایی از دوره جنینی آغاز و تا حدود ۸ الی ۱۰ سالگی ادامه دارد، اما حداکثر رشد آن تا ۵ سالگی است، نتیجه تکامل دستگاه بینایی در این دوران دید واضح و کامل است، هر عاملی که سبب اشکال در دید یک یا هر دو چشم کودک شود رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می کند و در نتیجه سبب کاهش میزان بینایی طفل می شود.
وی افزود: مفهوم این سخن آن است که امکان دارد چشمی که از نظر ظاهر کاملاً طبیعی است، از بینایی کامل و طبیعی برخوردار نباشد، در صورتیکه اشکال در دید کودک بر اثر بیماری های مادرزادی مانند آب مروارید، افتادگی پلک یا دیگر عیوب ساختمانی بوجود آمده باشد، باید پیش از سه ماهگی درمان گردد و اگر به دلیل های دیگر به وجود آمده باشد درمان قطعی و موثر تا پیش از پنج سالگی امکان پذیر است، به صورتی که حتی اگر چشم گرفتار تنبلی هم شده باشد بینایی به صورت کامل برمی گردد اما هرچه تشخیص عقب بیفتد درمان دشوارتر می شود و میزان بهبودی کمتر خواهد بود.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری بینایی اداره کل بهزیستی استان تهران ضمن اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۸، ۶۱۶ هزار و ۱۹۰ کودک معادل (۸۷.۴ درصد کودکان ۳ تا ۶ سال) در سطح استان در ۲۱۲۵ مرکز معاینه شد، اضافه کرد: از این تعداد ۱۸ هزار و ۴۲۹ کودک بیمار و ۲۵۷۳ کودک آمبلیوپ شناسایی شدند.
وی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی استان تهران امسال با عنایت به شرایط حاکم از لحاظ بیماری کرونا در سطح جامعه جهت پوشش حداکثری کودکان رده سنی ۳ تا ۶ سال با دستگاههای غربالگری مبادرت به بررسی شرایط دید کودکان حائز شرایط سنی کردیم؛ این گروه که بالغ بر ۷۳۵ هزار نفر هستند با به کارگیری ۹۰۰ نیرو در بخش غربال و تشخیص در ۳۸۰ مرکز غربال شدند.
بنابر اظهارات زنوزی، از آغاز سال ۹۹ تا انتهای بهمن ماه، ۳۷۰ هزار کودک غربال و حدود ۱۵۰۰ کودک آمبلیوپی شناسایی شدند.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری بینایی اداره کل بهزیستی استان تهران ضمن اشاره به تأثیر کرونا در اجرای این طرح خاطرنشان کرد: نگرانی مردم از ابتلای کودکان به کرونا مانعی جهت حضورشان در مراکز غربالگری است و این در حالیست که با رعایت کلیه پروتکلهای بهداشتی و بدون تماس فیزیکی در مراکز غربال با دستگاه مبادرت به عرضه خدمات غربال کردیم.
وی ادامه داد: والدین کودکان ۳ ساله اقبال چندانی به حضور در مراکز غربالگری نشان نمی دهند. با عنایت به این که هر چه سن شناسایی بیمار کمتر باشد میزان دستیابی به درمان صددرصدی بالاتر است، بنابراین اهمیت حضور این رده سنی در فرآیند برنامه اهمیت بسزایی دارد.
زنوزی همینطور اظهار داشت: لازم است والدین کودکان مبتلا با دوری از چالش های روحی و روانی روند درمان کودک خویش را تا انتهای ۱۰ سالگی مدیریت کنند، چون که امکان عود مجدد گاهی وجود دارد. همینطور برخی خانواده ها تصور می کنند از سن ۳ تا ۶ سالگی اگر یک مرتبه کودک خویش را بررسی و غربال کنند کفایت می کند؛ در صورتیکه رجوع سالانه شان برای غربال ضروریست.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، والدینی که دارای کودک ۳ تا ۶ ساله هستند برای ارزیابی بینایی او به پایگاه های سنجش بینایی رجوع و از سلامت دید کودکانشان مطمئن شوند. همینطور برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با پایگاه ها، با شماره های ۳۶۸۰۶۸۸۰_ ۷۷۵۱۰۰۶۷_ ۸۸۷۸۷۱۹۸_ ۸۸۷۷۹۳۵۶ تماس بگیرند.
منبع:

1400/01/14
13:20:33
5.0 / 5
1250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بازی اندروید