بازی اندروید

حسین آرتیست سینما درگذشت

حسین آرتیست سینما درگذشت

بازی اندروید: بازیگر، عکاس و فیلمبردار سینما براثر بیماری از دنیا رفت.


تورج منصوری - فیلمبردار سینما - در گفت وگویی با ایسنا با تایید این خبر بیان کرد: متاسفانه بامداد امروز - شنبه 14 فروردین - بوسیله دختر آقای ملکی باخبر شدم که ایشان به علت بیماری کبدی کهنه ای که داشتند، فوت کرده اند.
او اضافه کرد: حسین ملکی از قبل از عید نوروز در بیمارستان بستری بود و تحت مراقبت قرار داشت، اما سرانجام این اتفاق تلخ رخ داد و باید به دختر ایشان که بعد از درگذشت مادرش، بسیار همراه پدرش بود تسلیت گفت و آرزوی صبر کرد.
به گفته وی مراسم خاکسپاری و به خاک سپاری این هنرمند توسط خانه سینما در حال پیگیری است و زمان قطعی آن مشخص نشده است.
منصوری در ادامه اضافه کرد: حسین ملکی تجسم کاملی از سنیمای ایران بود و بین دوستان خیلی قدیمی به "حسین آرتیست" معروف بود، چون کار بازیگری می کرد و بسیار عالی هم این کار را انجام می داد مثل فیلم «ترن» مرحوم قویدل که با خسرو شکیایی کار می کرد و حقیقتا نقش مشکل و بی نظیری را ایفا کرد.
وی اظهار داشت: حسین ملکی در کنار بازیگری از عکاسان درجه یک سینما بود و جزء کسانی به شمار می رفت که فیلم های ایرانی - پیش از انقلاب و اوایل آن و درواقع پیش از اینکه او به حرفه فیلمبرداری وارد شود، با تصاویر او معامله می شد؛ یعنی حسین ملکی از عکاسان طلایی سینمای تجاری ایران بود که فیلم ها بوسیله تصاویر او بدون دیده شدن فروخته می شدند، یا برای تکمیل تولید سرمایه جذب می کردند. او از عکاسانی بود که وقتی در کاری حضور داشت تا حدود زیادی فروش آن فیلم تضمین می شد چون یک زمانی فروش فیلم های سینمایی ایرانی به شکل خیلی مستقیمی به تصاویر آن فیلم در ویترین و مطبوعات و سالن ها وابسته بود.
منصوری با اشاره به اینکه این ها مربوط به دوران پیش از سینمای دیجیتال است، افزود: دست اندرکاران هر فیلمی که قرار بود خارج از تهران ساخته شود به جهت اینکه حسین ملکی در آن حضور داشته باشد سر و دست می شکستند چون او هم صمیمانه بزرگتری می کرد و بسیار انسان بشاش و شادی بود که به گروه انرژی می داد و همین موجب می شد سختی کار و دوری از خانواده آسان تر پشت سر گذاشته شود. او شوخ طبعی هایی داشت که حتی وقتی نبود هم بوسیله دیگران نقل می شد.
وی افزود: بعدها که حسین وارد کار فیلمبرداری و عضو انجمن ما (فیلمبرداران سینما) شد، در تعداد زیادی فیلم سینمایی با تهیه کننده ها و کارگردان های زیادی کار کرد؛ فیلمسازانی که از طیف های مختلف بودند و مثلا ممکن بود دغدغه تجاری داشته باشند یا روشنفکری.
منصوری اظهار داشت: حسین ملکی فلسفه زیبایی در زندگی داشت و احساس می کرد زندگی محل گذر است ونباید آزردگی ها را به دل راه داد، باید همه در کنار هم شاد باشند و او حتی در سخت ترین شرایط زندگی خودش لبخند به لب دیگران می آورد. او پیشکسوتی بود که این عنوان را فقط بخاطر سابقه طولانی کارش نداشت، بلکه تمام خاصیت های این کسوت را دارا بود و به لحاظ الگوهای حرفه ای و رفتاری نماد و سمبل حرفه خود بود. حالا رفتن او غم بزرگی برای همه ماست و باید به همه خانواده اش خصوصاً دخترش که در این سال ها خیلی زحمت حسین را کشید تسلیت گفت و ْرزوی صبر برایشان کرد.
در پی درگذشت حسین ملکی که متولد سال 1320 بود، انجمن صنفی عکاسان سینما با پیامی درگذشت این عکاس پیکسوت سینما را تسلیت گفت.
در متن این پیام آمده است: «درروزهای آغازین بهار، خبردرگذشت حسین ملکی هنرمند وعکاس با سابقه فیلم و مدیر فیلمبرداری سینمای ایران، متاثرکننده است. او که سال ها با علاقه ای وصف ناپذیر در سینما خدمت کرد و وجودش همیشه دلگرمی بزرگی برای همکارانش بود. بدون شک جای این مرد کاردان با لبخندهای همیشگی اش درسینما خالی خواهد بود. انجمن صنفی عکاسان سینما درگذشت یار و همکار پیشکسوت خودرا تسلیت گفته و برای بازماندگان صبر آرزو می کند. یادش گرامی»
فیلم های «نیاز»، «بندر مه آلود»، «تله»، «سالاد فصل» و «محاکمه» همچون فیلم هایی است که ملکی مدیر فیلمبرداری آنها بوده و در «سناتور»، «تاراج»، «شیر سنگی»، «ترن»، «حوانمرد»، «جاده قدیم»، «قسم» و نیز سریال «بچه مهندس» بازی کرده بود.
1400/01/14
19:43:50
5.0 / 5
1475
تگهای خبر: بازی , تولید , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید