بازی اندروید

۳۵ سالگی، سن خروج زنان از بازار كار

۳۵ سالگی، سن خروج زنان از بازار كار

مدیر کل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری، اظهار داشت: باتوجه به رویکرد های هنجاری جامعه که به اشتغال زنان اولویت نمی دهد، نرخ خروج زنان از بازار کار بعد از 35 سالگی و بعد از ازدواج و تولد فرزند اول است.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، لیلا فلاحتی در دومین دوره گفت وگوهای منطقه ای زنان در تهران با موضوع گفت وگوهای منطقه ای در حوزه دستاوردها و اقدامات در توسعه و پیشرفت حوزه زنان و خانواده که با حضور دانشگاهیان و اساتید هفت کشور منطقه لبنان، عراق، سوریه، یمن، فلسطین، بحرین و الجزایر برگزار شد، اظهار نمود: نرخ بیکاری زنان دانش آموخته ۲.۵ برابر مردان دانش آموخته است. بدین جهت برنامه های چند لایه ای در بازار کار و کسب و کارهای کوچک و... در حال انجام می باشد.

وی افزود: از طرف دیگر اشتغال زن یک اجبار و تحمیل در فضای هنجاری کشورمان نیست. زنان پس از آن که به فضای تعادل در زندگی رسیدند از بازار کار خارج می شوند و ما شاهد پایداری زنان در بازار کار نیستیم و همین مورد بر کاهش نرخ مشارکت زنان بازار کار موثر است که البته این به مفهوم عدم مشارکت اقتصادی آنان نیست.

فلاحتی با اعلان اینکه ۷۵ درصد صنایع دستی کشور توسط زنان تامین می شود، اظهار داشت: کار خانگی زنان در ایران سیر ساده ای نظیر این سیر در اروپا یا آمریکا ندارد. تولید محصولات اقتصادی و خانگی نظیر ماست بعنوان امری روتین است اما ارزش آفرینی اقتصادی دارد. درواقع زنان حتی با خروج از بازار رسمی در لایه های پایینی مشارکت دارند.

مدیر کل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با تاکید بر اقدامات انجام شده توسط معاونت زنان در امتداد توسعه صنایع خانگی و استاندارد سازی آنها، اظهار داشت: خروج زنان از بازار کار نشان میدهد آنقدر خانواده و تربیت فرزند اهمیت دارد که زنان ترجیح می دهند بازار کار را ترک و از خانواده حمایت کنند و در این بین توسعه صنایع خانگی و استانداردسازی آنها همچون کارهایی است که زنان را به آن حلقه باز می گرداند.

فلاحتی افزود: در کشورمان بخشنامه ای توسط سازمان اداری و استخدامی ابلاغ گردید تا هر ساله توسعه شایستگی عمومی مدیران حرفه ای ارزیابی شود. داده ها نشان میدهد زنان وقتی در مناصب مدیریتی هستند عملکردشان از حد میانی بالاتر است و مساله اصلی ما این بود که زنان باوجود عملکرد خوبشان وارد چرخه مدیریت نمی شدند که این امر در دولت دوازدهم بسیار مورد توجه قرار گرفت.

در بخش دیگر این برنامه، زهرا جواهریان - معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری - اظهار داشت: ۱۲ درصد از مدیران کشور در سال ۹۶را که شامل مدیران عالی، میانی و پایه می شد زنان تشکیل می دادند که این رقم حالا در دولت دوازدهم به حدود ۲۵ درصد رسیده است. در این دوره برای شناسایی زنان دوره های آموزشی در دستگاه های دولتی اجرا شد. وقتی زنان به سمتی منصوب می شوند بیش از مردان مسیولیت پذیر هستند و شاید علت این امر کوشش برای اثبات بیشتر خود است.

وی افزود: ارزیابی ما هنوز کامل نشده است اما طی ارزیابی هایی که تا حالا صورت گرفته است، مشخص شد خیلی از استانداران از مدیران زن منصوب شده خود راضی هستند. وقتی زنی کار می کند اساسا نگاه جنسیتی وجود دارد و این روند رو به رشد نشان میدهد زنان می توانند در آینده نزدیک جایگاه بیشتری داشته باشند.

جواهریان اظهار داشت: تعداد دخترانی که وارد دانشگاه می شوند خصوصاً در مقاطع دکتری و در رسته های علوم انسانی بیش از ۵۰ درصد است.

در بخش دیگر این برنامه، سوسن باستانی - معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری - با اشاره به اقدامات معاونت امور زنان در امتداد سلامت روان زنان اظهار داشت: این اقدامات به دو بخش پیش از پاندمی کووید ۱۹ و بعد از پاندمی کووید ۱۹ تقسیم می شود. برنامه سلامت روان زنان باتوجه به گروه های هدف مختلف در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، جسمی و روانی و... انجام می شد. در امتداد سلامت روان زنان این معاونت اقداماتی را با همکاری وزارت بهداشت و وزارت تعاون و اقداماتی را برای سلامت روان زنان لطمه دیده و معتاد و... توسط سازمان های مردم نهاد انجام داد.

وی با اشاره به اقدامات حقوقی معاونت در امتداد حفظ سلامت روان زنان اظهارکرد: بوسیله قوانین و لوایح به مقابله با خشونت مقابل زنان پرداختیم. لایحه "حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت" بوسیله همکاری با قوه قضاییه قضاییه و مجریه به مجلس ارسال شد همین طور شورای مشورتی تخصصی سلامت روان در دوران کرونا را ذیل ستاد مقابله با کرونا تشکیل دادیم.

باستانی افزود: اجرای طرح "بهار در خانه" همچون برنامه های دوران کرونا با استقاده از فضای مجازی بود. طرح "برنامه ملی ارتقای نشاط و تندرستی زنان" نیز با توجه به این که سلامت روان نیازمند جسم سالم می باشد در ستاد ملی زن و خانواده تصویب و به دستگاهها ابلاغ گردید همین طور مراکز مشاوره در محیط کار و دانشگاه ها حضور دارند و در صورت نیاز مشاوره لازم را به افراد می دهند.

معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت اشتغال زنان اشاره کرد: درصد قابل توجهی از زنان ایران خانه دار هستند اما این زنان خانه دار در قالب کارهایی - که رسمی نیستند- در معاش خانواده نقش دارند. تغییرات زیادی در زمینه تحصیل و رشد منابع انسانی کشور داشتیم و باتوجه به درصد دختران فارغ التحصیل دانشگاهی ما پیش بینی می شود در چند سال آینده برخی خواسته ها به بحث اشتغال زنان معطوف شود.

به گفته باستانی، بحث توازن کار و خانه بطور همزمان مورد توجه معاونت امور زنان و خانواده بوده و در همین راستا قوانین تقلیل ساعت کار زنان و یا مرخصی زایمان و... وضع شده است.

وی در انتهای سخنان خود اظهار داشت: این معاونت با همکاری جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون باتوجه به محدودیت بخش دولتی در جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی، بر مشاغل خانگی متمرکز شده است. اینطور زنان ضمن درآمد زایی کارهای خانوادگی انجام می دهند. در این بین استانداردسازی مشاغل خانگی مطرح بوده است البته شیوع ویروس کرونا یکی از مسائل افزایش درصد بیکاری ها در کل جهان است که نقش مشاغل خانگی را می توان در این زمان مهم ارزیابی کرد.

در بخش دیگری از این برنامه، طیبه سیاوشی - مشاور عالی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری - درباره طرح "دسترسی زنان کارآفرین به فروش محصولات در فضای مجازی" اظهار نمود: نخستین هدف این طرح بهبود وضعیت زنان کارآفرین در وضعیت بحران کرونا بوده است چونکه در این شرایط دسترسی زنان به بازارها کاهش پیدا کرده و بازارهای آنلاین به آنان در فروش محصولات کمک می نماید.

وی با اعلان اینکه بیش از ۷۰ درصد زنان ایرانی در عرصه صنایع دستی فعال می باشند و محصولاتشان را در این حوزه به فروش می رسانند، اظهار داشت: زنان سرپرست خانوار به خوبی توانسته اند در این بازارهای فروش مجازی محصولات خودرا عرضه کنند. هدف بعدی ما در این طرح استفاده زنان از امکانات و دستگاه های موجود کشور است چونکه در کشور ما زیر ساخت های قابل توجهی وجود دارد و نیاز است شبکه ای برای بهبود شرایط اقتصادی زنان کارآفرین ما تعریف شود.

به گفته وی از مهم ترین امکانات کشور استفاده از اینترنت است که روستاها دسترسی خوبی پیدا کرده اند. حدودا بیش از ۹۰ درصد کشور از اینترنت بهره مند هستند و این فرصت بزرگی است که زنان کارآفرین به بازارهای دیجیتال بپیوندند.

سیاوشی اضافه کرد: هدف دیگر ما در این طرح پیوند زنان کارآفرینی است که گاهی بصورت فردی تلاش می کنند تا فعالیت گروهی و مشارکتی آنان را شاهد باشیم و الان در بعضی استانها و شهرها شاهد این کارهای گروهی هستیم.

مشاور عالی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همین طور اظهار داشت: تلاش ما در معاونت امور زنان بر این است که کار کیفی را عرضه و دراین زمینه الگوسازی نماییم. تعداد الگوها مهمست اما آنچه برایمان حائز اهمیت بود الگو سازی در عرصه فعالیت اقتصادی زنان بود تا در سالهای بعد نیز این الگوها ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: این الگوسازی بعد از چند سال در کشورهایی نظیر چین شروع شده است و صاحبنظران امیدوارند و معاونت زنان معتقد می باشد که طی دو سه سال آینده شاهد دستاوردهای این طرح در کشورمان خواهیم بود.

مشاور عالی معاونت امور زنان اضافه کرد: در امتداد اجرای این طرح، ظرفیت و ساختارهای اجرائی مهم کشور نظیر تعاونی زنان، صندوق های خرد کشاورزی، گروه همیار زنان سرپرست خانوار، پویش زنان نسل تحریم (پویش زنان کارافرین توسط معاونت امور زنان)، شرکت های دانش بنیان و استارت آپی نظیر پارک های علم و فناوری با معاونت امور زنان همکاری کرده اند و معاونت تلاش نموده است که این ساختارهای اجرائی کشور را کنار یکدیگر قرار دهد.

برخی از بازارهای فعال در بخش خصوصی داخل کشور نظیر دیوار، با سلام، دیجی کالا وکافه بازار دارای بازارهای فروش چند میلیونی هستند و در پیوند با ساختارهای اجرائی در پیشبرد این طرح به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری کمک کرده اند.

سیاوشی با اعلان اینکه از دو ظرفیت دیگر برای پیشبرد این پروسه کمک گرفتیم، اشاره کرد: در این راستا از تفاهم نامه هایی با سازمان های مختلف بهره گرفتیم و تلاش می نماییم تا باتوجه به این تفاهمنامه ها از وام های ارزان برای زنان کارآفرین کشور استفاده نمائیم.

وی با اشاره به فعالیت "ساختارهای اجرائی کشور" افزود: این ساختارها اغلب در زمینه صنایع دستی، دارویی، کشاورزی و بسته های آموزشی فعالیت می نمایند. ذیل وزارت جهاد کشاورزی ۱۸۰۰ صندوق عشایری و روستای وجود دارد که چند صندوق از این میان راستی آزمایی و وارد چرخه طرح معاونت شده اند همین طور ۲۵۰۰ تعاونی شهری زنان ذیل وزارت کار تعاون و امور اجتماعی قرار دارد که چند تعاونی انتخاب شده است و در طرح ما همکاری می کنند.

مشاور عالی معاونت امور زنان این را هم اظهار داشت که از شبکه کارآفرین زنان ذیل پویش زنان نسل تحریم، تشکل های اشتغال زایی، گروهی از افراد فعال در طرح کمند و تعاونی های روستایی ذیل وزارت جهاد در وبینارهایی که معاونت در امتداد طرح مورد اشاره برگزار می نماید، شرکت می کنند.

وی با اشاره به فعالیت موسسات تسهیلگری اجتماعی و همکاری آنها در طرح یاد شده با معاونت امور زنان اشاره کرد: اهتمام جدی برای آموزش این تسهیلگران در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده است و الان مجموعه خوبی از تسهیلگران اجتماعی داریم. استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در این طرح ما را همراهی می کنند.

سیاوشی درباره دستاوردهای این طرح اظهار داشت: در این راستا دو وبینار آموزشی پیش بینی شده اسن که دوره اول آن انجام شد و دوره بعدی آن طی یک ماه آتی انجام خواهد شد. این وبینارها چند منظوره است و چند موضوع مهم در آنها پیگیری می شود. زنان به دلیلهای مختلفی با فضای مجازی آشنا نیستند و از پیوستن به بازارها ترس دارند. ما در این وبینار تا حدودی آنان را با ساز و کار فضای مجازی آشنا کرده و تکنیک هایی را آموزش داده ایم و زنان را از اهمیت حضور در این فضا باخبر کرده ایم. در این وبینار سه روزه با این ساز و کارها زنان آشنا شدند.

به گفته وی، بحث تجاری کردن تولیدات و محصولات زنان همچون مولفه های مهم معاونت در اجرای این طرح است و امید می رود که این طرح در آینده به این نتیجه برسد.

سیاوشی با اعلان اینکه فعالیت میدانی برای پیوستن به بازار مجازی به زنان کمک می نماید، اشاره کرد: در این وبینارها آموزش، بررسی لطمه ها و لطمه شناسی و چالش های این طرح را پیش بینی کرده ایم. در دور دوم ما به فعال شدن غرفه هایی که آغاز به فعالیت نموده اند، کمک کردیم. در این وبینارها تجربه زیسته زنان بیان می شود که به پیشبرد کاری کمک می نماید.

مشاور عالی معاونت امور زنان با اشاره به انعقاد تفاهمنامه معاونت امور زنان با شرکت پست در امتداد طرح یاد شده اظهار داشت: تفاهمنامه ای با شرکت پست منعقد شد. از امتیازات این تفاهمنامه در وبینار برای زنان گفته شده است و تلاش داریم زنان کارآفرین را با امکانات شرکت پست آشنا نماییم و با کمک شرکت ملی پست ایران و امکان ebazar امکان حضور در نمایشگاه آنلاین منطقه ای را برای زنان فراهم نماییم تا در این نمایشگاه ها حضور یابند و محصولات خودرا عرضه کنند.

سیاوشی با اشاره جذب همکاری وزارتخانه های هم سو با این طرح اظهار داشت: در این راستا با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری تفاهمنامه ای منعقد کردیم که شرکت های دانش بنیان بتوانند از بودجه ای استفاده و با ما همکاری کنند. تفاهمنامه دیگری با وزارت ارتباطات منعقد شد تا این شرکتها از امکانات مالی استفاده کنند، همین طور تفاهم نامه دیگری نیز با شرکت ملی پست ایران منعقد شده است تا زنان کارآفرین بتوانند در بازارهای دیجیتال رشد کنند.

وی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: در زمینه کار میدانی قراردادی با پنج موسسه تسهیلگری اجتماعی و شرکت های استارت آپی در امتداد پیوند زنان با این شرکتها برای دسترسی به بازارها مجازی و تقویت کار گروهی میان آنان منعقد شد. این موسسات در کار میدانی به زنان آموزش می دهند که چگونه برند سازی کنند. همچون سایر اقدامات ما دراین زمینه تشکیل کمیته ملی هماهنگی بود که تمام افراد فعال دولتی و غیر دولتی این عرصه در این کمیته جمع شدند و حضور دارند.

در این برنامه منصوره شریفی - مدیر کل زنان و حقوق بشر وزارت امور خارجه - اظهار داشت: تحت شرایط تحریم حوزه زنان در ایران موفق بوده و کوشش های زیادی در امتداد استفاده از زنان در عرصه های مختلف باتوجه به دانش و پتانسیل آنان انجام شده است. نقش زن در بحث تربیت فرزندان نقش بی بدیل است اما جامعه حق دارد از توانایی و دانش و خرد زنان بهره مند شود.

وی اضافه کرد: ما زنان دو مسئولیت مهم داریم که یکی تربیت نسل ها و یکی تربیت قدرت اندیشه خود است. رویکردها و سیاست های معاونت امور زنان در وزارت امور خارجه استفاده شده است. یکی از نکات مهم افزایش استفاده از مرخصی با حقوق برای زنانی است که بچه دار شده اند که تا ۹ ماه با دریافت حقوق کامل مرخصی می گیرند. این طرح در امتداد پشتیبانی از خانواده و تشویق فرزندآوری اجرا شده و همچون طرح های اجتماعی بسیار مهم می باشد.

شریفی در ادامه اظهار داشت: زنان دیپلمات بسیاری داریم که در عرصه فرزندآوری و خانواده موفق بوده اند و مسئولیت اجتماعی و سیاسی خودرا به خوبی انجام می دهند. در دولت دوازدهم پنج سفیر زن داریم البته رویکرد کلی نظام پشتیبانی از زنان در حفظ انسجام خانواده است.

به گفته وی، این پنج سفیر زن همگی از دانش سیاسی بالایی برخوردار می باشند البته حمایت های دولتی باید کمک نماید این مسئولیت های دوگانه ای را که شاید از منظری در تعارض با هم باشند را حل نماییم و هر دو را به نحو خوب انجام دهیم. همچون حوزه هایی که دنیا ما را به آن متهم می کند تساوی جنسیتی است اما رویکرد ما تساوی جنسیتی نیست بلکه عدالت جنسیتی است. این امر در وزارتخانه ما انجام می شود و نگاه به توانایی زنان را ملموس تر می کند.

1400/03/24
22:38:54
5.0 / 5
1208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان بازی اندروید
بازی اندروید