بازی اندروید
گفت وگو با تهیه كننده تله تئاتر خورشید بر نیزه

بازیگر قهرمان اصغر فرهادی در نقش شمر

بازیگر قهرمان اصغر فرهادی در نقش شمر

بازی اندروید: تهیه کننده تله تئاتر «خورشید بر نیزه» با ابراز امیدواری نسبت به این که روزی ساختار تله تئاتر باردیگر احیاء شود، درباره وضعیت حال حاضر تولید نمایش تلویزیونی، اظهار نمود: جای تله تئاتر واقعا خالی است. زمانی با حضور داریوش مودبیان و دیگر دوستان، تله تئاتر رونق داشت و امیدوارم باردیگر احیاء شود.


مرتضی رضایی درباره شکل گیری ایده این مجموعه نمایشی به ایسنا اظهار نمود: ایده این تله تئاتر در ابتدا یک تئاتر و تعزیه بود و بعدها تبدیل به قصه ای با نام «اپرای قاصدک» شد.
تهیه کننده تله تئاتر «خورشید بر نیزه» در ادامه توضیح داد: این مجموعه نمایشی در ۱۰ قسمت و متناسب با ۱۰ اتفاق مهم روزهای مختلف واقعه کربلا، با حضور تعزیه خوانان مشهور استان فارس ساخته شده است. هر چند در ابتدای امر حمایتی از کار صورت نگرفت و اجرای این طرح صرفاً روی صحنه بود اما در نهایت مورد استقبال و حمایت صداوسیمای مرکز فارس قرار گرفت. از آن زمان به بعد، تمرینات جدی تری توسط تیم تولید صورت گرفت و پس از مدتی عوامل حرفه ای تری به جمع اضافه شدند و میتوان گفت بهترین تعزیه خوانان استان فارس به کار اضافه شدند و نقش موافق خوانان را بر عهده گرفتند. همینطور بازیگران پیشکسوت هم در نقش مخالف خوانان حضور دارند.


وی ضمن اشاره به این که این مجموعه نمایشی در هر قسمت یک اتفاق از قیام عاشورا را روایت می کند، اظهار داشت: از عزیمت امام حسین (ع) به کربلا تا صحنه های شهادت حضرت علی اصغر(ع)، حضرت عباس (ع) و امام حسین (ع)، بارگاه یزید و خطبه حضرت زینب (س) در این مجموعه نمایش داده می شود.
رضایی با اشاره به اینکه حادثه عظیم کربلا بر تمام هنرها اثر گذاشته است، اظهار داشت: در این مجموعه نمایشی سعی شده است از تمامی هنرهای نمایشی همچون تعزیه، نقالی، پرده خوانی، چاوش خوانی، روضه خوانی، تئاتر کلاسیک یونان و... که تأثیر پذیرفته از هنر عاشورایی است، استفاده گردد.
وی ضمن اشاره به خصوصیت های «خورشید بر نیزه» مطرح کرد: از تکنیک سایه در خیلی از نقش ها استفاده کردیم که این خصوصیت کمتر در تله تئاترها دیده شده است و سبب می شود هزینه ها پایین بیاید.
تهیه کننده «خورشید بر نیزه» درباره بازیگران این تله تئاتر توضیح داد: محمدکاظم ناصری «امام خوان» است، علیرضا جهاندیده که در فیلم سینمایی «قهرمان» اصغر فرهادی بازی کرده است، در این مجموعه نمایشی نقش «شمر» را ایفا می کند. مرتضی محمدی نقش «عمرسعد» را ایفا می کند. او بازیگر قدیمی تئاتر است و امین هاشمی، «عباس خوان» مشهور است که در این مجموعه نمایشی میزبان او هستیم.


به قول این تهیه کننده، این تله تئاتر در یک استودیو موسیقی با فضای ۲۲ تا ۲۳ متری در ۳۵ جلسه فیلمبرداری و در ۲۱۵ دقیقه ضبط شده و تدوین، اصلاح رنگ و کارهای پست پروداکشن آن هم دو ماه طول کشیده است و تئاتر ۹۰ دقیقه ای از دل این مجموعه نمایشی بیرون آمده است.
وی با اشاره به اینکه زمانی تله تئاترهای خوبی چه در فارس و چه شبکه چهار بخصوص زمانی که داریوش مودبیان و دیگر دوستان حضور داشتند تولید می شد و تله تئاتر رونق داشت، توضیح داد: جای تله تئاتر واقعا خالی است؛ چونکه اگر قصه خوبی داشته باشیم، کار، مخاطب خویش را دارد و همینطور هزینه کمتری برای تولید صرف می شود. استان هایی که تئاتر در آنها ریشه تاریخی دارند، می توانند باردیگر در این حوزه ورود پیدا کنند و امیدوارم تله تئاتر باردیگر احیاء شود.
تهیه کننده «خورشید بر نیزه» در انتها اظهار نمود: من علاقه داشتم برای امام حسین (ع) کاری انجام دهم و این تله تئاتر ادای دین من به ایشان بود که دیده شدن آن حتما نظر لطف سیدالشهدا بوده است.
مجموعه نمایشی «خورشید بر نیزه» در ۱۰ قسمت ۲۰ دقیقه ای در روزهای محرم هر شب ساعت روی آنتن شبکه «شما» می رود.
منبع:

1400/05/30
13:30:02
5.0 / 5
815
تگهای خبر: بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بازی اندروید