بازی اندروید

شگردهایی برای پیش گیری از شکست آثار هنری

شگردهایی برای پیش گیری از شکست آثار هنری

بازی اندروید: هرچند موفقیت یک اثر هنری به عوامل مختلفی وابسته است اما گاهی می توان شکست یک اثر را قبل از ساخت آن پیش بینی نمود ولی نکته مهم اینجاست که تعداد زیادی از افراد، شگردهای این پیش بینی را نمی دانند.


رضا کوچک زاده، کارگردان و پژوهشگر تئاتر با همین نگاه، کارگاهی را برای خوانش فنی نمایشنامه برگزار می نماید.
عموما کارگاه های آموزشی در تئاتر در زمینه کارگردانی، بازیگری یا نمایشنامه نویسی و... برگزار می گردند و کمتر دیده ایم کارگاهی با موضوع خوانش فنی نمایشنامه برپا شود.
کوچک زاده درباره انتخاب این مساله برای برگزاری این کارگاه به ایسنا می گوید: شگردهای فنی خوانش نمایش نامه، آموزشی مبنایی و پایه ای در هنرهای نمایشی است. خیلی از دانش آموختگان رشته ی تئاتر حتا با اولین آموزه های تکنیکال خوانش آشنا نیستند؛ در صورتیکه مهم ترین مرحله ی شناخت، خوانش درست اثر است. تعدادی از آنها یک سره احساسی با متن رویارو می شوند؛ همان گونه که قبل تر شعر و داستان می خوانده اند. به همین دلیل، هنگامی که به تولید نمایشی می پردازند از همان آغاز، شکست نمایش شان پیش بینی پذیر است. این کارگاه به اولین و مهم ترین گام برای درک یک اثر نمایشی متمرکز است که از نقاط کور و از یاد رفته ی واحدهای دانشگاهی و آموزش گاه ها بشمار می رود.
او اضافه می کند: نمایشنامه را باید مانند نقشه ای در حکم راهنمای گروه اجرائی خواند هنرجویان این کارگاه با نگاهی کاربردی و کارگاهی، رویارویی با نمایش نامه را به شکل فنی و گام به گام می آموزند و درمی یابند که نمایش نامه را به شکل نقشه و راه نمای گروه اجرائی بخوانند. گرچه نمایش نامه با ابزار ادبیات نوشته می شود، به هنگام خواندن، کاربردی عملی و کنش گر دارد که از ادبیات دور می شود.
بگفته کوچک زاده، این کارگاه می تواند برای همه ی کسانی که به شکلی با نمایش سر و کار دارند ــ نمایش نامه نویس، کارگردان، دراماتورژ، بازی گر، طراح و حتا تماشاگر حرفه ای تئاتر ــ مفید و کارآمد باشد.
گفتنی است کارگاه شگردهای فنی خوانش نمایش نامه (نقشه خوانی متن) پاییز امسال و بصورت آنلاین (برخط)در ۱۵ نشست ۲ ساعته (۳۰ ساعت) برگزار می گردد.منبع:

1400/07/04
10:56:55
5.0 / 5
1187
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بازی اندروید