بازی اندروید

توانمندسازی نابینایان، مسیری پر فراز و نشیب

توانمندسازی نابینایان، مسیری پر فراز و نشیب

به گزارش بازی اندروید رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: مسیر توانمندسازی و تلفیق اجتماعی نابینایان، مسیری است پرفراز و نشیب که پیمودن آن، عزم ملی می‏ طلبد و زمانی می‏ توان به اثربخشی تلاش‏ها امیدوار بود که بشکلی هدفمند، هماهنگ و در قالب قوانین مربوطه صورت پذیرد و بخش‏های نظارتی جامعه هم نقش خویش را در پیگیری روند اجرای برنامه‏ ها در دستگاه ‏های مختلف و نظارت دقیق و مستمر بر حسن اجرای قوانین اعمال کنند، اینجاست که دنیای بهتر برای نابینایان رقم خواهد خورد؛ دنیایی که نابینایان در اندیشه ‏های بلندشان می نگرند و از توانمندی‏های آنان به نحو مطلوب بهره می‏ گیرد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دکتر قبادی دانا به مناسبت روز جهانی عصای سفید پیامی صادر و در آن آورده است: در جامعه ‏ای که مودت و برابری حقوق انسان‏ها زیر بنای توسعه عدالت اجتماعی و برابرسازی فرصت‏ها برای تمامی اقشار جامعه همچون افراد توانخواه است، معلولیت تنها یک محدودیت است نه ناتوانی، محدودیتی که بدلیل بسترسازی برای ایجاد فرصت‏های برابر مانع پیشرفت نشده است.
امروز، بار دیگر پیام آگاهی‏ بخش بیست و سوم مهر ماه، روز جهانی عصای سفید را می ‏شنویم؛ پیامی که چشم‏ها و گوش‏های مهیای دیدن و شنیدن را بر قابلیت‏ها، محدودیت‏ها و انتظارات افراد نابینا و کم‏ بینا معطوف ساخته و بر مسئولیت اجتماعی فرد فرد ما برای احیاء حقوق این قشر از جامعه تاکید دارد.

فعالان امور نابینایان در سازمان بهزیستی و سازمان‏های غیردولتی، «دنیای بهتر برای نابینایان» را بعنوان شعار سال جاری درنظر گرفته‏اند و آموزش همگانی، رفع موانع مشارکت و اجرای قوانین را زمینه تحقق آن می دانند. بی‏ تردید این هدف ارزنده، تنها در سایه ارتباطات بین‏ بخشی و تقویت نگاه انسانی و علمی نسبت به مسائل نابینایان تحقق می یابد و سازمان بهزیستی هم طی سال‏های اخیر تمامی اهتمام خود را جهت ایجاد چنین نگرشی صرف کرده است.

در ادامه این پیام آمده است: برپایه قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، سازمان بهزیستی، متولی خدمت‏ رسانی به افراد نابینا و کم بینا در زمینه ‏های آموزشی، توانبخشی، حمایت‏های رفاهی و اجتماعی می‏ باشد و در این راستا طرح‏ها و برنامه ‏های متنوعی را جهت تقویت استقلال و ارتقاء کیفیت زندگی افراد دارای صدمه بینایی اجرا می کند. عرضه خدمات آموزشی و توانبخشی در چارچوب مراکز تخصصی و خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه، پرداخت کمک هزینه معیشتی و تحصیلی، تأمین حق پرستاری و مددکاری، اجرای برنامه ‏های توانمندسازی به صورت فعالیت‏های آموزشی، هنری و ورزشی و آموزش مهارت‏های شغلی و تسهیل فرایند اشتغال افراد نابینا و کم‏بینا تنها بخشی از خدماتی است که با هدف تبلور استعدادهای ارزشمند این عزیزان انجام می ‏شود.

امروز اهمیت روز جهانی عصای سفید و تلاش هدفمند در گرامیداشت این روز بر هیچ یک از ما پوشیده نیست و همگان باور داریم که آموزش همگانی و آگاه ‏سازی اقشار مختلف جامعه نسبت به پیام آگاهی ‏بخش این روز، چشم‏های حقیقت‏ بین را بیشتر از پیش نسبت به مسائل و مشکلات این افراد خواهد گشود. سازمان بهزیستی تلاش می‏ کند تا با بهره ‏گیری از امکانات رسانه ملی و ظرفیت‏های فضای مجازی، تصویری واقعی از قابلیت‏ها، محدودیت‏ها و انتظارات افراد نابینا و کم ‏بینا را به جامعه عرضه کرده و زمینه تعامل آگاهانه با این افراد و بهره‏ گیری از استعدادهای شگرف آنان را فراهم آورد.

قبادی دانا همینطور نوشته است: تشکیل «شبکه ملی تشکل‏های افراد دارای معلولیت بینایی»، گسترش فعالیت‏های دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون پشتیبانی از حقوق معلولان و رایزنی مستمر با دستگاه‏های اجرایی بخصوص در ارتباط با آموزش، اشتغال و توسعه امکانات رفاهی مورد نیاز نابینایان از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی است که در جهت بهبود کیفیت زندگی و استقلال اجتماعی این افراد دنبال می ‏شود.

در انتها پیام مذکور آمده است: مسیر توانمندسازی و تلفیق اجتماعی نابینایان، مسیری است پرفراز و نشیب که پیمودن آن، عزم ملی می‏ طلبد و زمانی می‏توان به اثربخشی تلاش‏ها امیدوار بود که بشکلی هدفمند، هماهنگ و در قالب قوانین مربوطه صورت پذیرد و بخش‏های نظارتی جامعه هم نقش خویش را در پیگیری روند اجرای برنامه‏ ها در دستگاه ‏های مختلف و نظارت دقیق و مستمر بر حسن اجرای قوانین اعمال نمایند. اینجاست که دنیای بهتر برای نابینایان رقم خواهد خورد؛ دنیایی که نابینایان در اندیشه ‏های بلندشان می ‏نگرد و از توانمندی‏های آنان به نحو مطلوب بهره می‏ گیرد.
منبع:

1400/07/25
07:50:03
5.0 / 5
1129
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بازی اندروید