بازی اندروید
در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعلام شد

افزایش ۲ساله سن بازنشستگی و محاسبه مستمری بر حسب ۳سال آخر خدمت

افزایش ۲ساله سن بازنشستگی و محاسبه مستمری بر حسب ۳سال آخر خدمت

به گزارش بازی اندروید «سن بازنشستگی» همواره از مسائل مهم سازمان های بیمه گر است، چونکه پایداری این سازمان ها منوط به حفظ تعادل منابع و مصارف است و با کوچکترین تغییرات، آینده آنها گرفتار چالش می شود. ˮاصلاحات پارامتریکˮ در صندوق های بیمه ای چندسالی است که از جانب مسؤلان صندوق ها و کارشناسان این حوزه و در جهت پایدارسازی منابع مطرح بوده و تا کنون محقق نشده است؛ موضوعی که می تواند مخالفانی هم داشته باشد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دولت سیزدهم نخستین لایحه بودجه خویش را امروز با سقف ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان و ۲۰ تبصره تقدیم مجلس شورای اسلامی می کند. در تبصره ۲۰ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به پایدارسازی منابع صندوق های بازنشستگی پرداخته شده است.
در بند "د" تبصره ۲۰ لایحه که مبحث آن «منابع انسانی دولت» است، به منظور پایدارسازی منابع صندوق های بازنشستگی، از آغاز سال ۱۴۰۱، به اصلاحات پارامتریک و افزایش سن و سابقه و تغییر مبنای محاسبات مستمری بازنشستگی اشاره شده است که بر مبنای آن:
- سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمام صندوق های بازنشستگی شامل کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲سال افزایش می یابد.
- حداقل و حداکثر سن بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هرمیزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی، ۲ سال افزایش می یابد. احکام قطعی هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری برای بازنشستگی از این حکم مستثنی است.
- محاسبه حقوق بازنشستگی در تمام صندوق های بازنشستگی شامل کشوری، لشکری و سازمان تأمین اجتماعی بر مبنای متوسط سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

- آئین نامه های اجرایی مورد نیاز این قانون در مواردی که مدت خاصی پیشبینی نشده است حداکثر ظرف سه ماه بعد از ابلاغ این قانون تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، حالا که اصلاحات پارامتریک در صندوق های بیمه گر در دستورکار دولت سیزدهم قرار گرفته و وارد لایحه بودجه ۱۴۰۱ شده است، مروری بر اظهارات کارشناسان حوزه بیمه پیرامون افزایش سن بازنشستگی خواهیم داشت. هرچند در اینباره باید منتظر بررسی دقیق لایحه بودجه در مجلس ماند که آیا اصلاحات پارامتریک از سال آینده اعمال خواهد شد و یا از دستورکار خارج می شود؟.
معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تأمین اجتماعی در اردیبهشت ماه سالجاری اعلام نمود که سالمندی جمعیت یکی از اشکالات پیش روی نظام بازنشستگی در دهه های آینده خواهد بود و به علت کاهش ورودی های سیستم، مشکلاتی در جهت پایداری منابع و مصارف این نظام پدید خواهد آمد. طبق اظهارات وی، در آینده تغییرات معناداری در ساختار جمعیتی ایران پدید خواهد آمد و هم اکنون هم نسبت سالمندان به کل جمعیت افزایش پیدا کرده است.
این در شرایطی است که صندوق های بازنشستگی ایران یکی از بالاترین نرخ جایگزینی را نسبت به سایر کشورهایی که نظام بازنشستگی آنها برپایه پرداخت جاری اداره می شود، دارد. بعنوان مثال در سال ۱۳۹۵، این نرخ در صندوق بازنشستگی کشوری ۹۲درصد، سازمان تأمین اجتماعی ۸۷ درصد و در کشورهای اروپایی به صورت میانگین ۷۶ درصد می باشد که این ارقام نشانگر فشار مالی بسیار زیاد بر صندوق های بازنشستگی در ایران بوده بنابراین وجود مشکلات در نظام بازنشستگی، نگرانی هایی را در ارتباط با پایداری نظام های فعلی به وجود آورده است که لازمه آن انجام اصلاحات جهت مقابله با تغییرات غیرقابل اجتنابی است که در آینده رخ خواهند داد.
همینطور برخی دیگر از کارشناسان حوزه رفاه و تأمین اجتماعی هم معتقدند نگاهی بر تجارب بعضی از کشورهای در حال گذار(عمدتاً کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق) نشان داده است در اغلب آنها با وجود انجام اصلاحات سیستمی، سنین بازنشستگی افزایش پیدا کرده است. در این کشورها در سال ۱۹۹۵، سن بازنشستگی عادی برای مردان ۶۰ سال و برای زنان ۵۵ سال بود در حالیکه حالا میانگین سن بازنشستگی مصوب برای مردان ۶۵ سال و برای زنان ۶۳ سال است. در واقع در این نظام ها متناسب با افزایش امید زندگی، سن بازنشستگی هم افزایش پیدا کرده است. اعمال اصلاحات پارامتریک شامل افزایش سن بازنشستگی و تغییر فرمول محاسبه مستمری ها در زمانی که شاید نرخ حق بیمه را نتوانیم افزایش دهیم می تواند مؤثر باشد و ایده آل آن است که کل سالهای اشتغال افراد با ارزش روز در فرمول محاسبه مستمری دخیل باشد.
محمدعلی همتی، عضو هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی هم در تیرماه سالجاری نسبت به کاهش سن بازنشستگی به ۵۲ سال در کشور اخطار داده و با اشاره به اینکه ماهانه ۱۷ هزارمیلیارد تومان بابت مستمری می پردازیم و پایدارسازی منابع متناسب سازی حقوق مستمری بگیران تأمین اجتماعی یکی از مباحث مهم ما در سالهای آتی خواهد بود اظهار داشته بود: راهکارهای مختلفی برای این امر مطرح گردیده است که اصلاحات پارامتریک همچون آنهاست. در دنیا وقتی سن امید به زندگی افزایش می یابد سن بازنشستگی هم بالا می رود اما ما در ایران خلاف جهت حرکت کرده ایم و سن بازنشستگی کاسته شده و به ۵۲ سال رسیده است.
همینطور عبدالحسین ثابت، مدیراسبق شستا و شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری درباره سن بازنشستگی می گوید: سن بازنشستگی در اکثر کشورهای پیشرفته بالای ۶۷ سال است درحالی که در کشور ما سن بازنشستگی حدود ۵۵ سال است که شاید در بعضی صندوق ها کمتر از این هم باشد. امروز کسورپردازان ما شاید به صورت متوسط حدود ۲۵ و حداکثر ۲۶ سال حق بیمه می پردازد اما بالای ۳۵ سال یعنی بیشتر از ۱۰ سال از زمان پرداخت کسور از مزایای بازنشستگی بهره مند می شوند. این یک نکته اساسی است که صندق ها را با چالش مواجه کرده و حداقلش این است که زمان بیمه پردازی معادل زمان استفاده از مزایای بازنشستگی باشد. به هیچ وجه قابل قبول نیست در شرایطی که امید به زندگی در کشور در طول ۴۰ سال قبل نزدیک به ۱۰ سال افزایش پیدا کرده اما سن بازنشستگی به صورت ملموسی کاسته شده است.
وی با تصریح این مطلب که برای صندوق ها فاجعه است که ۲۰ سال کسور بگیرند و بیشتر از ۲۵ سال مستمری بپردازند که به نظام اقتصادی کشور لطمه می زند و در رفاه اعضای صندوق ها در آینده تاثیر می گذارد اظهار داشت: باید قوانین در رابطه با صندوق های بازنشستگی اصلاح گردد.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، در صورتی که کارشناسان امر «سن بازنشستگی پایین در کشور» را چوب حراج به منابع پایدار صندوق ها عنوان و آنرا همچون موانع جدی در راه اصلاح نظام بازنشستگی در کشورمی دانند، باید در نظر داشت سن بازنشستگی هنگام برقراری حقوق که در صندوق بازنشستگی کشوری حدود ۵۱ سال است، به اصطلاح چوب حراج به منابع صندوق ها می زند و خسارتهای جبران ناپذیری از این ناحیه به صندوقها وارد می شود.
منبع:

1400/09/21
14:08:43
5.0 / 5
1041
تگهای خبر: سرمایه گذاری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید