بازی اندروید

از صمیمیت نوجوان با دوستانش نترسید

از صمیمیت نوجوان با دوستانش نترسید

یک مشاور ضمن اشاره به نگرانی برخی والدین نسبت به صمیمیت بیش از حد نوجوانان با دوستان خود، اظهار داشت: برخی والدین نسبت به صمیمیت بیش از حد نوجوان با دوستانش نگرانند و دائما به فرزند خود سفارش می کنند از صمیمیت بیش از اندازه با دوستانش اجتناب کند، حال آنکه این صمیمیت ها با همسالان اقتضای دوره نوجوانی است و پایدار نخواهد بود.


مریم فولادی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: گاها والدین این نکته را مطرح می کنند که نسبت به صمیمیت بیش از حد نوجوان با دوستانش نگران اند و این تصور را دارند که پایداری این رابطه صمیمانه امکان دارد به نوجوان لطمه ای وارد کند. در حالیکه این تصور به باورهای خود والدین باز می گردد و دوستی های صمیمانه اقتضای دوره نوجوانی است.
وی با اشاره به اینکه بعد از اتمام دوره نوجوانی این دوستی های صمیمانه هم کمرنگ خواهند شد، افزود: گاها امکان دارد والدین با عنایت به تجربیات خود نسبت به دوستی های صمیمانه به چنین باوری رسیده باشند که امکان دارد این دوستی های صمیمانه در جایی به ضرر نوجوان تمام شود، درواقع امکان دارد گاها والدین نسبت به چنین روابط صمیمانه ای بد بین و بی اعتماد شده باشند و ازاین رو نگران فرزند خود هستند. این در شرایطی است که سفارش بیش از حد به نوجوان ها برای فاصله گرفتن از دوستان صمیمی نتیجه عکس خواهد داد.
این مشاور با اشاره به اینکه سفارش بیش از اندازه والدین به نوجوانان برای دوری از روابط صمیمانه با دوستان خود می تواند منجر به ایجاد رفتارهای اجتنابی در نوجوان ها شده و دردسرهایی برای ارتباطات بین فردی آنها در آینده هم ایجاد نماید، خطاب به والدین خاطرنشان کرد: اگر والدین روابط بین فردی سالم و مناسبی داشته باشند بطور قطع نوجوانان نحوه برقراری ارتباطات سالم را از آنها می آموزند و دیگر نیازی به نصیحت و سفارش در این راستا وجود ندارد؛ چونکه نصیحت های والدین تنها می تواند نتیجه عکس داشته باشد.
فولادی در انتهای سخنان خود، ارتباط با همسالان را از مهم ترین مراحل رشد شناختی نوجوانان دانست و اضافه کرد: نوجوانان به دنبال رسیدن به استقلال هستند و در راه رسیدن به این استقلال ارتباطات صمیمانه ای را با دوستان خود برقرار می کنند. در این بین خود افشایی و بیان مسائل شخصی با دوستان جزء لاینفک روابط صمیمانه است و لازم است والدین انعطاف پذیری بیشتری داشته و استقلال فرزند خویش را به رسمیت بشناسند.1400/09/27
11:33:34
5.0 / 5
993
تگهای خبر: جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بازی اندروید