بازی اندروید

چند سوال درباره دهکده سلامت معتادان

چند سوال درباره دهکده سلامت معتادان

به گزارش بازی اندروید دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور چند پرسش درمورد طرح ایجاد «دهکده سلامت» بیان نمود.


علی غلامی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طرح های مشابه دهکده سلامت چندین مرتبه در کشور اجرا شده است، اظهار نمود: نتایج طرح های مشابه این طرح معلوم نیست و کسی گزارشی از آنها عرضه نکرده و میزان کارآمدی آن در جایی ثبت نشده است.
وی اضافه کرد: به صورت مثال در کشور ما مراکز ماده ۱۶ مراکزی شبیه به این طرح هستند که سالها قبل اجرا و حرفه آموزی هم برای آن تعریف شده است. برای درمان اولیه از متادون استفاده می شد و به مرور بیمار از متادون گرفته می شد.
غلامی افزود: اما بیایید بررسی نماییم طرح دهکده سلامت چقدر کارایی و مانایی دارد؟ آیا تضمینی است که سال های بعد بودجه آن تأمین شود؟. همین مراکز ماده ۱۶ اول به ستاد واگذار شد اما ستاد به علل ناگفته و احیانا بودجه ای، آنرا به بهزیستی واگذار کرد و در نهایت سرنوشت آن نامشخص مانده؛ آیا در نهایت بررسی گردید این طرح تا چه حد موفق و باعث کاهش صدمه های اجتماعی بوده است؟ چقدر باعث ترک کامل معتادان و بازگشت کامل آنها به زندگی عادی شده؟ و یا چقدر منجر به حفظ و پایداری خانواده ها شده است؟.
دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به اینکه لازم است افرادی که طرح مراکز ماده ۱۶ را اجرا کرده اند درباره موفقیت این طرح آماری عرضه کنند، افزود: بودجه کشور بودجه شخصی نیست که هرکسی به سلیقه خود آنرا خرج کند و پاسخگو نباشد. باید از پروژه های مشابهی که در گذشته اجرا شده درس گرفته و طرحی که قابلیت اجرایی دارد را اجرا کنیم؛ بخصوص ماندگاری و ادامه دار بودن طرح و پیشبینی بودجه آن و به ویژه عدم وابستگی آن به بودجه دولت بسیار اهمیت دارد.
غلامی ضمن اشاره به طرح دهکده سلامت خاطرنشان کرد: در صورتیکه عده ای از معتادان در جایی جمع شوند، به آنها هم مواد مخدر داده نشود و امکان دیدار با خانواده هم برایشان فراهم گردد، چقدر امکان این که در این مراکز مواد مخدر وجود نداشته باشد وجود دارد؟ ندامتگاه های کشور با آن همه سیستمهای امنیتی گرفتار مشکلاتی هستند. در این میان نگاه علمی به مقوله اعتیاد مغفول مانده که بی گمان شکست طرح هایی که بدون مطالعه علمی و همه جانبه انجام می شود، اجتناب ناپذیر است.
وی ضمن اشاره به فیزیوپاتولوژی اعتیاد اظهار داشت: بدن شخص معتاد با مصرف مواد مخدر نوروترانسمیتر به میزان بسیار بالایی آزاد می کند که سبب سرخوشی زائدالوصف او می شود. حال مقرر است چه جاذبه ای در دهکده سلامت ایجاد شود تا این میزان شادمانی در معتادان ایجاد و آنها هم پایداری در درمان داشته باشند.
دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به اینکه معتادان متجاهر باید از لحاظ روانی و اجتماعی ریشه یابی شوند و قرار نیست بودجه کشور را برای درمان اعتیاد معتادان خرج نماییم اما آنها باردیگر به چرخه اعتیاد بازگردند، اظهار نمود: بهتر است این طرح را بعنوان طرح پایلوت در جمعیت محدود اجرا کرده و در صورت موفقیت، آنرا با بودجه هنگفتی اجرایی نماییم.1400/09/28
21:23:28
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: بدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بازی اندروید