بازی اندروید

توضیح مسافرآستانه درباره برگزاری فیزیکی و آنلاین تئاتر فجر در تهران و یزد

توضیح مسافرآستانه درباره برگزاری فیزیکی و آنلاین تئاتر فجر در تهران و یزد

بازی اندروید: دبیر چهلمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر با بیان این که این دوره مهیای برگزاری به دو صورت فیزیکی و مجازی است، درباره جزییات برگزاری این رویداد در یزد و تهران توضیحاتی را ارائه نمود.


حسین مسافرآستانه در گفت وگویی با ایسنا درباره چگونگی برگزاری جشنواره تئاتر فجر در یزد بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر سال هاست به دنبال تعمیم برگزاری بخش هایی از خود در استانهای کشور است و این اتفاق در سالهای قبل بصورت فجر استانی در بعضی دوره ها برگزار شده بود و آثاری از جشنواره در بعضی استانها اجرا می شدند تا علاقه مندان در استانهای دیگر هم از جشنواره تئاتر فجر بهره مند شوند. در این زمینه حدود سه، چهار ماه قبل تفاهم نامه ای با استانداری یزد منعقد شد و مقرر است مراسم افتتاحیه ی جشنواره با مشارکت آنها و نهادهای ذیربط در یزد اجرا شود. البته بجز افتتاحیه برخی نمایش های منتخب جشنواره در بخش های خیابانی و صحنه ای هم در آنجا اجرا می شود.
او اضافه کرد: بدین سان از تاریخ چهاردهم بهمن ماه جشنواره در یزد افتتاح می شود و نمایش ها بر طبق جدول تنظیم شده، از تاریخ ۱۷ تا ۲۶ بهمن ماه در تهران روی صحنه خواهند رفت.
وی با اشاره به این که متقاضیانی از استانهای دیگر برای مشارکت در جشنواره فجر وجود دارند که هنوز قطعی نشده است، افزود: ممکنست بخش هایی از جشنواره در استانهای دیگری هم اجرا شوند ولی از آنجائیکه با عجله نمی توان اقدام نمود احیانا برنامه ریزی به سال های آتی موکول خواهد شد. بااین حال امیدوار هستم این نخستین گام برای مشارکت استانها در جشنواره تئاتر فجر باشد.
مسافر آستانه درباره سهم استان در مسائل مالیِ اعزام گروههای تئاتری اظهار داشت: آثاری که در یزد اجرا خواهند شد، همگی منتخبی از آثار راه یافته به جشنواره تئاتر فجر هستند و قاعدتاً قسمتی از هزینه ها بر عهده استان است؛ یعنی هزینه اعزام و رفت وآمدگروه ها بر عهده جشنواره است و هزینه اسکان، پذیرایی و مهیا کردن شرایط برای اجرا بر عهده استان (یزد) خواهد بود.
وی درباره این که اگر استانهای دیگری برای مشارکت آماده بودند ملاک انتخاب یزد چه بوده و ظرفیت های اجرای نمایش آن جا چگونه است؟ پاسخ داد: ظرفیت نمایشی در همه استانها وجود دارد چون سابقه اجرای تئاتر در استانهای مختلف کشور دیرینه است، اما آنچه ما را به این تفاهم رساند جدیت بیشتر دست اندرکاران یزد به خصوص استانداری، سازمان تبلیغات و اداره کل ارشاد آن استان بود. اساسا هر استانی که متقاضی باشد و از پسِ مشارکت و هزینه بخش هایی از جشنواره برآید، ما آمادگی خواهیم داشت تا گروه هایی را برای بهره مندی علاقه مندان به آنجا اعزام نماییم.
دبیر چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجر همین طور در پاسخ به انتقادهایی که به تغییر مداوم جشنواره در چند سال اخیر - آن هم بعنوان یک جشنواره بین المللی - مطرح می شود، اظهار داشت: برای برگزاری جشنواره تئاتر همزمان بودن یا نبودن با جشنواره فیلم فجر معیار ما نبود ولی این ثابت نبودن تاریخ، انتقاد صحیحی است که وارد می شود. البته در یکی دو سال قبل به خاطر وضعیت خاصی که در آن قرار گرفته ایم ناگزیر به این تصمیم گیری شدیم ولی واقعیت این است که جشنواره تئاتر فجر باید یک تاریخ ثابت در تمام سال ها داشته باشد. این جشنواره طبق بخشنامه گذشته خود باید در دهه اول بهمن ماه اجرا شود که تاریخ مناسبی هم برای برگزاری این رویداد است، اما برخی مسائل همچون محدودیت های کرونائی در دو سال قبل تغییر تاریخ را تحمیل کرد. امیدوار هستم با آرامشی که از این پس در جامعه شاهد خواهیم بود تاریخ جشنواره مانند دوره های گذشته بصورت ثابت از اول تا دوازدهم بهمن باشد.
حسین مسافر آستانه درباره این که آیا پیش بینی هایی برای اعمال محدودیت در ظرفیت سالن ها در صورت بروز پیک جدید کرونا صورت گرفته است یا خیر؟ بیان کرد: فعلا ظرفیت صد در صد سالن ها را در نظر داریم ولی نگران هستیم که اگر سویه جدید موجب پیک دیگری شود ناچار به تغییر ظرفیت و اعمال محدودیت هستیم که البته این شرایط را هم ستاد کرونا تعیین خواهدنمود و ما تابع دستورالعمل ها خواهیم بود.
وی درباره پیش بینی برگزاری آنلاین جشنواره نیز توضیح داد: در کنار شرایط فیزیکی کاملا آماده برگزاری آنلاین هم هستیم و حتی اگر ظرفیت ۱۰۰ درصد سالن ها را در اختیار داشته باشیم بصورت مجازی هم جشنواره را برگزار می نماییم. این اتفاقی است که امیدوار هستم از این پس در جشنواره باقی بماند تا پاسخگوی نیازهای علاقمندان از نقاط مختلف کشور باشد چون برای خیلی ها مقدور نیست که برای تماشای آثار به تهران بیایند.
او در آخر درباره وضعیت آثار بخش بین الملل جشنواره اظهار داشت: گروههایی از کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه داوطلب شرکت در این جشنواره بودند ولی با سویه جدید کرونا نگرانی هایی به وجود آمده و برخی گروههای اروپایی با وجود اعلام آمادگی خودشان و پذیرفته شدن آثارشان نگران احتمال لغو پرواز و سفر خود هستند ولی در هر صورت اگر امکان حضورشان هم مهیا نشود شرایط برای اجرا و تماشای مجازی آثارشان فراهم خواهد شد.
اختتامیه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مقرر است ۲۶ بهمن ماه همزمان با سالروز ولادت حضرت امام علی (ع) در تالار وحدت اجرا شود.
منبع:

1400/10/01
22:02:39
5.0 / 5
1101
تگهای خبر: آنلاین , تبلیغات , شركت , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بازی اندروید