بازی اندروید

حاشیه نگاری بر سودای سیمرغ 1400

حاشیه نگاری بر سودای سیمرغ 1400

بازی اندروید: ۲۲ فیلم در بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر معرفی گشتند، اما معلوم نیست که این فیلمها از میان کدام متقاضیان انتخاب شده اند و همین قضاوت درباره آثار را سخت می کند، با این وجود نگاهی به خبرهای انتشار یافته از فیلمها یک رویکرد غالب را نشان داده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، سال قبل مدیران سی ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر فهرست فیلمهای متقاضی جشنواره را برای اولین بار در تاریخ برگزاری این رویداد منتشر نمودند که از جنبه های مختلف اتفاقی خوشایند بود، اما فعلاً برای چهلمین دوره جشنواره فجر - که نسبت به پیشبینی های قبلی، غایب های سرشناسی هم دارد - خبری از انتشار لیست متقاضیان نیست.
از شب گذشته که لیست فیلمهای بخش مسابقه جشنواره اعلام شد، واکنش های مختلفی در فضای مجازی نشان داده شده و خیلی ها این لیست را ناامیدکننده و خیلی از فیلمسازانش را ناشناس دانستند. این در شرایطی است که نگاهی به دوره های پیشین جشنواره می تواند از این ناامیدی بکاهد چون که دوره هایی با حضور چهره های اسم و رسم دار برگزار شده اند ولی خروجی چندان رضایت بخشی نداشته اند، بماند که اساسا باید پرسید در سالهای اخیر جشنواره فیلم فجر چقدر امیدوارکننده بوده است؟
با این حال یکی از نکات حاشیه ای لیست اعلام شده اشاره به اسامی غایب جشنواره است که پیشبینی می شد فیلم هایشان در جشنواره باشد ولی خودشان در ایام گذشته اعلام نموده اند که اصلا فیلم هایشان به جشنواره نمی رسد، مانند سعید روستایی، مانی حقیقی، نوید محمودی.
اما فرزاد موتمن با فیلم "شبگرد" متقاضی شرکت در جشنواره فیلم فجر بود و با عنایت به نبودن نام فیلم در لیست نهایی، احیانا به بخش سودای سیمرغ راه پیدا نکرد.
در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر مسعود کیمیایی مشهورترین و قدیمی ترین فیلمساز است که با «خائن کشی» حضور دارد و مشخص نیست با عنایت به تحریم دو سال قبل جشنواره فجر، خودش در این رویداد و برای نمایش فیلمش حاضر می شود یا خیر.
در جشنواره فجر سال ۱۴۰۰ که نخستین جشنواره مهم مدیران فرهنگی و سینمایی دولت سیزدهم است، حضور آثاری که بین فیلمساز با تهیه کننده اش یا با برخی چهره های سیاسی و فرهنگی نسبت خویشاوندی هست، به چشم می خورد که تعداد قابل توجهی فیلم ساخته شده در بنیاد سینمایی فارابی و حوزه هنری و هم حضور چند فیلم اولی از نکات مورد توجه قرار گرفته در لیست فیلمهای اعلام شده است.
علاوه براین ها حضور فیلمی درباره شهید باکری که تاکنون خبرهای آن تحت عنوان یک سریال هفت قسمتی و محصولی از سیما فیلم منتشر می شد از اتفاق های قابل توجه جشنواره سال جاری است.
در میان بازیگران غایب به نوید محمدزاده و ترانه علیدوستی میتوان اشاره نمود و امین حیایی، نیکی کریمی، پریناز ایزدیار، هوتن شکیبا و مریلا زارعی از بازیگران نام آشنای حاضر در این دوره هستند.
در ادامه خلاصه ای از اطلاعات انتشار یافته درباره فیلمهای سودای سیمرغ را می خوانید:
«برف آخر»
این فیلم سینمایی با حضور احسان علیخانی بعنوان یکی از سرمایه گذارها، نویسندگی و کارگردانی امیرحسین عسگری و تهیه کنندگی حسن مصطفوی ساخته شده است.
«برف آخر» در شرایط سخت و سرد شمال کشور ساخته شده و نگاهی متفاوت به روزمرگی های یک دامپزشک دارد.
امین حیایی، لادن مستوفی، مجید صالحی، نوشین مسعودیان، صادق ملک، امیر مشهدی عباس، امیرعباس رودگر صفاری و مهدی مهربان در این فیلم سینمایی نقش آفرینی داشته اند.
«بدون قرار قبلی»
بهروز شعیبی که فیلم «روز بلوا» را مدتی قبل بعد از دلخوری هایی که در فجر چند سال قبل داشت، به صورت مینی سریال روانه شبکه نمایش خانگی کرد، سال جاری بعنوان بازیگر و کارگردان در جشنواره حضور خواهد داشت.
«بدون قرار قبلی» محصولی از بنیاد سینمایی فارابی و به کارگردانی شعیبی و تهیه کنندگی محمود بابایی است که فیلمنامه آن توسط فرهاد توحیدی و مهدی تراب بیگی با نگاهی به یکی از داستان های مصطفی مستور نوشته شده است.
پگاه آهنگرانی، مصطفی زمانی، صابر ابر و الهام کردا بازیگران اصلی این فیلم معرفی شده اند.
بنیاد فارابی این فیلم را معناگرا و دینی عنوان کرده که از هویت و عشق ایرانی ها به حضرت علی ابن موسی الرضا ضد السلام حرف می زند.
«بی رویا»
اگرچه هومن سیدی فیلم «جنگ جهانی سوم»ش در جشنواره نیست، اما نامش بعنوان تهیه کننده فیلم «بی رویا» در کنار سعید سعدی دیده می شود.
«بی رویا» به کارگردانی آرین وزیردفتری با بازی صابر ابر، طناز طباطبایی و شادی کرم رودی ساخته و بعنوان درامی اجتماعی که به هنجارهای موجود در جامعه اشاره دارد، معرفی شده است.
سعدی درباره این فیلم گفته است: مخاطب این فیلم سینمایی خاص است و کار برای گیشه تولید نشده است.
«بی مادر»
فیلم سینمایی «بی مادر» به کارگردانی سیدمرتضی فاطمی و تهیه کنندگی محمدرضا مصباح ساخته شده و روایتگر داستانی در ژانر اجتماعی است.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «انسان چیزی به دست نمی آورد، مگر چیزهایی از دست بدهد … »
امیر آقایی، میترا حجار، پژمان جمشیدی، پردیس پورعابدینی، علی اوجی، سارا محمدی، بیتا عزیزاوقلو، شیرین ضابطیان و فاطمه میرزایی بازیگران این فیلم هستند.
«بیرو»
فیلم سینمایی«بیرو» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی علی عباس میرزایی و تهیه کنندگی مجید برزگر از تولیدات بنیاد سینمایی فارابی است.
این فیلم درباره زندگی توأم با مشکلات دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران «علیرضا بیرانوند» است.
«نگهبان شب»
دیگر فیلمی که بعنوان تولیدی از فارابی معرفی شده، «نگهبان شب» به نویسندگی و کارگردانی سیدرضا میرکریمی و یک اثر اجتماعی است. محسن کیایی، لابه مرزبان با حضور افتخاری ویشکا آسایش و کیومرث پوراحمد تعدادی از بازیگران «نگهبان شب» هستند.
«شادروان»
فیلم سینمایی «شادروان» به نویسندگی و کارگردانی حسین نمازی هم از محصولات فارابی است. این فیلم اجتماعی درباره زندگی خانواده ای حاشیه نشین در شهر تهران است.
«۲۸۸۸»
این فیلم با نام قبلی «سوباشی» به کارگردانی کیوان علیمحمدی و علی اکبر حیدری ساخته شده؛ دو فیلمسازی که فیلم «سینما شهر قصه» را هنوز اکران نکرده اند.
در این فیلم هشت سال جنگ ایران و عراق روایت می شود.
«خائن کشی»
فیلم سینمایی «خائن کشی» به کارگردانی مسعود کیمیایی که فیلمبرداری اش همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت با ضبط صحنه های در ارتباط با مصدق و روزهای بعد از ملی شدن صنعت نفت به پایان رسید، با بازی امیر آقایی، سارا بهرامی، پانته آ بهرام، پولاد کیمیایی، اندیشه فولادوند، حمید رضا آذرنگ، سام درخشانی، الهام حمیدی، نرگس محمدی، فرهاد آئیش، رضا یزدانی و مهران مدیری ساخته شده است.
«درب»
این فیلم به کارگردانی سید هادی محقق درباره یک مامور اداره برق است که با قطعی برق در روستایی مواجه می شود و تمام تلاشش را می کند تا این قطعی را برطرف کند.
محقق به تازگی گفته است: در نظر داریم «درب» را اوایل سال آینده در «هنر و تجربه» به نمایش بگذاریم چون اساساً این فیلم با نگاه هنر و تجربه ای ساخته شده و حیف است که به صورت عمومی به نمایش دربیاید.
«دسته دختران»
فیلم منیره قیدی با نام «دسته دختران» هم از تولیدات بنیاد سینمایی فارابی است که تصویری از مقاومت و ایثار زنان در ایام پر تلاطم ابتدای جنگ و برپایه روایت های واقعی از مقاومت ۳۴روزه خرمشهر در دفاع مقدس را به تصویر می کشد.
در این فیلم نیکی کریمی، پانته آ پناهی ها، فرشته حسینی، هدی زین العابدین، صدف عسگری، حسین سلیمانی، یاسین مسعودی و مهدی حسینی نیا بازی کرده اند.
«شهرک»
این فیلم به کارگردانی علی حضرتی و تهیه کنندگی علی سرتیپی اخیرا از شورای پروانه نمایش مجوز گرفته است.
«شهرک» دومین فیلم حضرتی بعد از «سازهای ناکوک» است که ساعد سهیلی، مهتاب ثروتی، شاهرخ فروتنیان، کاظم سیاحی و رویا جاویدنیا بازیگران آن هستند.
«صورتِ فلکی»
دومین ساخته حسین دارابی بعد از فیلم سینمایی «مصلحت» هم در جشنواره سال جاری حضور دارد.
این فیلم سینمایی به تهیه کنندگی محمدرضا شفاه است که گفته می شود مضمونی اجتماعی دارد و مریلا زارعی و بهروز شعیبی بازیگران آن معرفی شده اند.
«ضد»
فیلم برداری فیلم سینمایی «ضد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی تا همین اواخر ادامه داشت و این فیلم یکی از تولیدات حوزه هنری است.
مهدی نصرتی، لیلا زارع، لیندا کیانی، نادر سلیمانی، مهشید جوادی، روزبه رئوفی، مجید پتکی، عماد درویشی، شیرین آقاکاشی و جواد خانی در «ضد» بازی کرده اند.
این فیلم یک درامی سیاسی است که در بستر یکی از حوادث مهم و ملتهب ابتدای انقلاب اسلامی روایت می شود.
«علف زار»
فیلم سینمایی علف زار به کارگردانی کاظم دانشی و تهیه کنندگی بهرام رادان از دیگر فیلمهای سال جاری است که پژمان جمشیدی، سارا بهرامی، ستاره پسیانی، ترلان پروانه، مائده طهماسبی با هنرمندی فرخ نعمتی، مهران امام بخش و سیروس همتی در ترکیب بازیگرانش دیده می شوند.
«لایه های دروغ»
این بعنوان محصول مشترک ایران و فنلاند جهت شرکت در جشنواره فجر آماده شده و محسن صرافی - یکی از تهیه کنندگانش - چند ماه قبل درباره «لایه های دروغ » به کارگردانی رامین سهراب گفته است: فیلم سه سال قبل برپایه بخش هایی که فیلمبرداری شده بود در بازار جشنواره کن عرضه شده و مورد استقبال قرار گرفته بود. از آنجائیکه به علت مصدومیت رامین سهراب فیلمبرداری متوقف شده بود، با تکمیل فیلم و در سال آینده توسط پلت فرم فرانتیرز کانادا عرضه می شود.
رامین سهراب، نادر فلاح، آرمان درویش، کامران تفتی، ارسلان قاسمی، ونوس کانلی، مجید سعیدی، میلاد میرزایی، روشنک گرامی و آنتی رینی همچون بازیگران «لایه های دروغ» هستند.
«ماهان»
این فیلم به کارگردانی حمید شاه حاتمی و تهیه کنندگی علی شاه حاتمی روایت زندگی یک بازیگر تئاتر است که بعد از مدت ها می تواند نقش اصلی یک نمایش را روی صحنه ایفا کند اما بیماری سرطان مسیر زندگی او را دستخوش تغییرات جدی می کند.
همایون ارشادی، رامین ناصرنصیر، امیررضا نظری، نگار جوکار و وحید رحیمیان بعنوان بازیگران اصلی «ماهان» هستند.
«ملاقات خصوصی»
این فیلم نخستین ساخته امید شمس است که به تهیه کنندگی امیر بنان با بازی پریناز ایزدیار و هوتن شکیبا آماده حضور در جشنواره شده است.
«موقعیت مهدی (باکری)»
هادی حجازی فر مدت هاست مشغول ساخت سریالی درباره شهید باکری است که قرار بوده در هفت قسمت با بازی خودش در نقش شهید باکری آماده شود و حالا نسخه ای از ان به جشنواره فجر رسیده است.
« نمور»
این فیلم به کارگردانی داوود بیدل و تهیه کنندگی سید یاسر جعفری دومین فیلم بلند فیلمسازش است و یک ملودرام اجتماعی است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: تالاب رو از زندگی من نقاشی کردند، لجن زار و نمور. محمدرضا علیمردانی، سمیرا حسن پور و نسیم ادبی از بازیگران آن هستند.
«مرد بازنده»
محمدحسین مهدویان که چند سال پی در پی در جشنواره فجر حضور داشته، سال جاری و در حالیکه «شیشلیک» را هنوز اکران نکرده با «مرد بازنده» به این رویداد آمده است.
این فیلم به تهیه کنندگی امیر بنان و کامران حجازی ساخته شده و جواد عزتی از بازیگران ان معرفی شده است. گفته می شود جدید ترین ساخته مهدویان یک فیلم اکشن است.
و اما «شب طلایی» به کارگردانی یوسف حاتمی کیا و تهیه کنندگی ابراهیم حاتمی کیا از فیلمهای اول جشنواره سال جاری است.
فیلم شب طلایی با نام قبلی "شمش طلا" به نویسندگی و کارگردانی یوسف حاتمی کیا و تهیه کنندگی پدرش ابراهیم حاتمی کیا است که با بازی مسعود کرامتی، مریم سعادت، حسن معجونی، یکتا ناصر، بهناز جعفری، سینا رازانی و سوگل خلیق ساخته شده است.
این فیلم نخستین تجربه یوسف حاتمی کیا در مقام کارگردان است که به مبحث روابط پیچیده درون یک خانواده می پردازد که در دوران کرونا با بحرانی جدی مواجه می شوند.
منبع:

1400/10/07
11:22:16
5.0 / 5
1271
تگهای خبر: اطلاعات , بازی , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید