بازی اندروید
رییس سازمان سینمایی:

درخواست هزار میلیارد تومان تسهیلات برای گسترش زیرساخت های سینمایی کشور

درخواست هزار میلیارد تومان تسهیلات برای گسترش زیرساخت های سینمایی کشور

رئیس سازمان سینمایی در خواست کرد که هزار میلیارد تومان تسهیلات برای گسترش زیرساخت های سینمایی کشور اختصاص پیدا کند.بمنظور بررسی راهکارهای دستیابی کمک و پشتیبانی از اقتصاد هنر و سینمای ایران نشست مشترکی میان مسئولان فرهنگی و سینمایی با محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی و اعضای کمیسیون، رییس کمیسیون بودجه مجلس، معاون سازان برنامه و بودجه، معاون وزارت تعاون و کار و امور اجتماعی، معاون بانک مرکزی، مدیرعامل بانک کارآفرین، و... اجرا شد. در این جلسه دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی، سید محمود اسلامی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد هاشمی معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ و از سینماگران: منوچهر شاهسواری، غلامرضا موسوی، سیدضیاء هاشمی، سیدجمال ساداتیان، و محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد روایت حضور داشتند.
به گزارش بازی اندروید به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی کشور، محمد خزاعی درباب این جلسه مشترک اظهار داشت: در این نشست به بررسی راهکارهای دستیابی پشتیبانی از اقتصاد سینمای ایران پرداخته شد و گزارشی از کارهای جاری، برنامه های آتی، مشکلات و کمبودها ارائه کردیم و به مسائل مهم و مباحث کلان اقتصاد سینما پرداخته شد.
وی افزود: البته قبل از این نیز، نشست های مشترک و جلسات مختلفی برای برنامه ریزی، زمینه سازی و بررسی اختصاص تسهیلات به سینمای ایران در سطوح دیگر برگزار شده بود که فرایندهای مطالعاتی مطلوب و خوبی شکل گرفت.
رییس سازمان سینمای کشور، با اعلان اینکه اقتصاد سینما بسیار ضعیف و شکننده است، اشاره کرد: قطعا، یکی از مهم ترین اولویت ها و محورهای فعالیت و سیاست گذاری سینمایی ترسیم وضعیت، چالش ها، نیازسنجی، ظرفیت شناسی و تعریف و شناسایی منابع و امکانات برای پویایی سینما و رونق و تقویت آن در سطوح مختلف است.
به گفته ی ایشان، بدون تردید، با عزم و نگاه ملی و عدالت محورانه ای که هم در دولت و هم در مجلس شاهد بودم به وضعیت آینده سینما و بهبود و روند رشد آن خوش بین هستم. اینگونه نشست ها و کارگروه های تخصصی و موضوعی کمک می نماید تا چالش ها، راهکار ها و ساز و کارهای مختلف شناسایی بررسی و عملیاتی نماییم.
وی ادامه داد: در جمع برنامه ریزان اقتصادی گزارش و چشم اندازی از وضعیت زیرساخت های سینمای کشور و همچنین، مقایسه ای با صنعت سینماسازی در جهان و کشورهای منطقه ارائه دادم و جایگاهی که ما قرار داریم اصلا قابل مقایسه با این کشورها نیست.
خزاعی با اعلان اینکه بزرگترین سرمایه سینمای ایران نیروی انسانی و توانمندی و غنای آن هاست خاطر نشان ساخت: در کشورهای منطقه امروز می بینیم سرمایه گذاری کلانی برای حوزه سینما، سالن سازی و برگزاری جشنواره های سینمایی در حال انجام می باشد. بعنوان مثال عربستان سعودی جشنواره "دریای سرخ: را با بودجه های هنگفت طراحی و برگزار کرده است و برای آن برنامه توسعه هم دارد یا کشور امارات متحده عربی جشنواره فیلم دبی را برگزار می نماید. این نشان میدهد منطقه برای آینده سینما نقشه دارد.
وی افزود: کشور ما با این غنای محتوایی و نیروی انسانی باارزش در عرصه هنر و سینما متاسفانه به لحاظ زیرساخت بسیار ضعیف است. اگر بخواهیم در چشم انداز آینده سینمای منطقه در محاق قرار نگیریم ناچاریم برغم همه مشکلاتی که داریم – هم، در حوزه تقویت منابع برای امور رفاهی و معیشتی سینماگران و هم در حوزه توسعه سالن ها و ظرفیت های زیرساختی گام های اساسی بر داشته شود.
وی با اشاره به خانواده 10 هزار نفری سینمای ایران در تهران و شهرستان ها اشاره کرد: این ظرفیت انسانی سرمایه غنی فرهنگی و اجتماعی به شمار می آیند و باید برنامه ریزی پایداری برای بهره گیری از این پتانسیل بالقوه صورت گیرد.
رییس سازمان سینمایی عنوان کرد: خوشبختانه این همت و عزم راسخ در مدیران حوزه فرهنگ و هنر و سینما به ویژه اقای دکتر اسماعیلی وزیر محترم و همکارانش وجود دارد. باید کمک نماییم با همگرایی و هم افزایی یک دوره طلایی برای سینمای ایران رقم بخورد.
وی افزود: سینما مانند پارک که مکانی تفریحی و از پیوست های ضروری زندگی شهری است و یا دانشگاه که جایگاه راهبردی در عرصه آموزش است یک ضرورت و نیاز ملی و حاکمیتی است و باید برای آن سرمایه گذاری شود. سرمایه گذاری در این عرصه کارکردها و دستاوردهای ماندگار دارد و این دستاوردها هم شامل داخل کشور می شود و هم در حوزه تقویت دیپلماسی عمومی و مناسبات فرهنگی بین المللی موثر است.
به گفته ی ایشان، تشریح وضعیت بغرنج سینما از لحاظ اقتصادی و فقدان منابع و اعتبارات مهم ترین محور و موضوع این جلسه بوده و امیدواریم به نتایج ملموس و واقعی برسد.
وی گفت: در این نشست هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب وام های کم بهره برای سرمایه گذاری و سینماسازی، تولید آثار سینمایی، پشتیبانی از محصولات سینمایی، و بحث های حمایتی در حوزه معشیت و کارگشایی مشکلات خانواده سینما و... درخواست کرده ایم.
وی عنوان کرد: همچنانکه وزیر محترم اشاره کردند 400 سالن سینما درحال ساخت و راه اندازی داریم که امیدواریم با کمک موثر مجلس و کمیسیون اقتصادی این تعداد سینما را تکمیل کرده و تا آخر سال 1401به تعداد هزار سینما در کشور، برسیم.
وی اظهار داشت: با چشم انداز ترسیم شده می توان خوشبین بود با کمک سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی مجلس و منابع بانکی تحولات شایان توجهی در زمینه عمران و گسترش زیرساخت های سینمایی ایجاد شود.1400/10/07
22:01:24
5.0 / 5
1047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بازی اندروید