بازی اندروید
اصغر فرهادی:

چیزی جز یک فیلمساز نیستم

چیزی جز یک فیلمساز نیستم

بازی اندروید: اصغر فرهادی در گفتگو با گاردین درباره حواشی اخیر به وجود آمده برای وی در ایران، نقش رسانه و فیلم جدیدش صحبت کرده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، فرهادی در این گفتگوی مجازی که از پاریس با «استیو رُز» خبرنگار گاردین انجام داده در مورد برخی حواشی به وجود آمده برایش در ایران صحبت هایی کرده است.
به نوشته گاردین، او که بعد از انتشار اطلاعیه ای خطاب به «رسانه های افراطی» که قصد تخریب او را دارند، سکوت پیشه کرده بود در واکنش به این اتفافات ترجیح داد وارد جزییات نشود و عنوان کرد: «این یک مورد بسیار پیچیده بوده و مطمئن نیستم که کدام ترجمه را خوانده اید، برای افرادی که با کشور من آشنایی ندارند، ممکنست موجب سوء تفاهم شود، اما مردم ایران به وضوح آنرا درک کردند. این فقط برای مقاصد داخلی بود.»
او همین طور می گوید که شناخته شدن در عرصه بین المللی "شمشیری دو لبه" است که به صورتی از شما محافظت می کند، اما [مسئولان] را حساس تر می کند. هر چه می گویید و هر کاری که انجام می دهید، بیشتر در کانون توجه قرار می گیرد.
به شکل کنایه آمیزی فیلم «قهرمان» ساخته جدید فرهادی به نقش رسانه در ساختن و نابود کردن قهرمانان پرداخته است. موضوع فیلم درباره شخصیتی به نام رحیم است، پدری مطلقه با چهره ای خندان. رحیم و نامزدش طی دو روز مرخصی از زندان، کیف دستی حاوی سکه های طلا را پیدا می کنند. ابتدا می کوشند آنها را بفروشند، اما بعد رحیم با بازی امیر جدیدی تصمیم می گیرد صاحب کیف را پیدا کند و آنرا برگرداند. داستان از اینجا شروع می شود و رحیم بعنوان یک قهرمان مورد ستایش قرار می گیرد. یک گروه تلویزیونی می آیند تا در زندان درباره او داستان بسازند و یک موسسه خیریه محلی برای مساعدت با پرداخت بدهی او، مراسم جمع آوری کمک مالی برگزار می نماید و بعد از آن یک سری از حقایق نیمه واقعی در مورد این حادثه تبدیل به شبکه درهم تنیده ای از فریب می شود که هر کسی که در آن دخیل است، خودرا گرفتار می یابد.
فرهادی درباره «قهرمان» می گوید: آنچه در مرکز فیلم قرار دارد در حقیقت صعود و سقوط ناگهانی یک فرد است و این چیزی است که ما این روزها اغلب در جامعه خود مشاهده می کنیم؛ افرادی که خیلی سریع در کانون توجه قرار می گیرند و به همان سرعت از آن خارج می شوند.
فیلم های فرهادی قابلیت تبدیل زندگی معمولی به یک فیلم هیجان انگیز را دارند، آنها آنقدر واقع گرا هستند که می توانند درام مستند باشند، اما پر از تنش، شگفتی و رمز و راز هستند. «درباره الی» درباره ناپدید شدن غیرقابل توضیح یک زن از تعطیلات گروهی است. «فروشنده» به تجاوز به یک زن ازطریق یک مجرم ناشناس پرداخته و در فیلم «قهرمان» هم رحیم باید به دنبال زن اسرارآمیزی باشد که کیف دستی گم شده را به او پس داده تا داستان خودرا تأیید کند (او چاره ای پیدا می کند که او را در دردسر بیشتری قرار می دهد).
فرهادی توضیح می دهد: «آنچه واقعاً به آن علاقه دارم و می خواهم با آن سر و کار داشته باشم، زندگی عادی و روزمره است. این برای من باارزش است. اما از خطر خسته کننده و تکراری بودن جزییات نیز آگاهم که هیچ کس به آن علاقه ندارد، بدین سبب فیلم باید واقعی باشد، اما با عنصری از تعلیق که مخاطب را مجذوب خود می کند».
طبق معمول در فیلم های فرهادی هیچ چیز اساسا سیاه و سفید نیست و با شخصیت های صراحتا خوب و بد سر و کار نداریم. فرهادی در این زمینه می گوید: بعنوان یک فیلمساز شخصیت ها را قضاوت نمی کنم. اینطور نیست که فکر می کنم نباید آنها را قضاوت کرد، کاملا برعکس - این دعوتی است برای قضاوت. اما آنرا برای مخاطب باز می گذارم. من نمی خواهم دیدگاهم را تحمیل کنم».
فرهادی همین طور اذعان می کند که فیلم هایش نسبت به برخی دیگر از فیلمسازان کمتر بصورت صریح به مسائل سیاسی می پردازند و اظهار می کند: «در ایران بستگی دارد چه فیلمی بسازید. اگر موضوع شما یا شیوه داستان گویی شما بطور مستقیم کمتر اجتماعی یا سیاسی باشد، مشکل کمتری می تواند باشد و تا جایی که می توانید با محدودیت ها کار می کنید. اما به این هم بستگی دارد که بخواهید فیلم هایتان در ایران اکران شود یا خیر. این همیشه اولویت من بوده است».
کارگردان «جدایی نادر از سیمین» درباره این مساله که از طرف برخی طرفدار و از طرف عده ای دیگر اپوزوسیون شمرده می شود نیز می گوید: این ها همیشه از جانب تندروها و رسانه های آنها است. به خاطر ارائه "تصویر غیر واقعی" از کشور مورد انتقاد قرار گرفته ام و من واقعا موافق این نیستم، باوجود موقعیت های پیچیده ای که در فیلم هایم توصیف می کنم، همیشه تصویر بسیار نجیبی از مردم، شخصیت ها، از روابط وجود دارد. من نمی دانم آنها درباره چه «تصویر غیر واقعی» صحبت می کنند».
این کارگردان برگزیده اسکار قبل از این و به همین دلیل در مقابل افراط گرایی غربی نیز موضع گرفته است و در اعتراض به ممنوعیت سفر جنجالی دولت ترامپ مقابل هفت کشور مسلمان همچون ایران از شرکت در مراسم اسکار ۲۰۱۷ خودداری کرد و سخنرانی دریافت جایزه اسکار فیلم «فروشنده» توسط انوشه انصاری مهندس ایرانی و آمریکایی قرائت شد که در آن آمده بود: «تقسیم جهان به دو دسته «ما» و «دشمنان ما» ترس ایجاد می کند، توجیهی فریبکارانه برای تجاوز و جنگ.»
اوهمچنین معتقد می باشد شباهت های زیادی میان انواع مختلف افراط گرایی وجود دارد که فرهنگ می تواند اسلحه ای در مقابل آن باشد.
صرف نظر از این که فیلم های فرهادی در کجا تولید شده، به خاصیت ها و ضعف های جهانی انسانی می پردازند بگفته خودش بین «ما» و «آنها» همدلی ایجاد می کنند. فرهادی در پاسخ به این پرسش که آیا احساس می کند که فرهنگ در نبرد با افراط گردی پیروز شده است، نیز می گوید: من نمی دانم، اما فکر می کنم یک عنصر زمان وجود دارد. فکر می کنم تأثیر هنر و ادبیات و سینما تاثیری بلندمدت است.
به نظر می رسد فرهادی در این نبرد پیروز شده و فیلم «قهرمان» همچنان نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۲ است. بر خلاف رحیم شخصیت اصلی فیلم «قهرمان»، داستانِ فرهادی نه از لحاظ اخلاقی پیچیده است و نه داری صعود و سقوط ناگهانی است.
همچنین خبرنگار گاردین در این مصاحبه پرسیده است که "آیا خودتان را یک قهرمان می دانید؟ که فرهادی پاسخ داده است: " به هیچ عنوان، همیشه گفته ام چیزی جز یک فیلمساز نیستم و نمی خواهم چیز دیگری باشم."منبع:

1400/10/20
23:41:48
5.0 / 5
885
تگهای خبر: بازی , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بازی اندروید