بازی اندروید
مدیركل امور بانوان استانداری بوشهر:

سیاست فرزند کمتر در تفکر خانواده ها نهادینه شده است

سیاست فرزند کمتر در تفکر خانواده ها نهادینه شده است

بازی اندروید: بوشهر مدیرکل امور بانوان استانداری بوشهر اظهار داشت:  آموزش های سیاست فرزند کمتر در تفکر خانواده ها نهادینه شده است و هم اکنون برای این ساختار شکنی با مقاومت آنان مواجه هستیم.


رقیه زنگنه نژاد در کارگروه ازدواج آسان ذیل شورای راهبردی جمعیت ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد ازدواج و جوانی جمعیت، اظهار نمود: با وجود سفارش های رهبر معظم انقلاب، در سالهای اخیر اقدام ملموسی که نتایج تأثیرگذاری در روند افزایش جمعیت داشته باشد را شاهد نبودیم.
وی مجموعه ای از عوامل و تفکرات را از علل اصلی کاهش تمایل جوانان به ازدواج دانست و تاکید کرد: رویکرد به ازدواج اشکال پیدا کرده است، نگاهی که نسل جوان ما به ازدواج دارد، یک نگاه فرهنگی نیست.
مدیرکل امور بانوان استانداری بوشهر آموزش های سیاست فرزند کمتر در سالهای گذشته را در این حوزه تأثیرگذار عنوان نمود و تصریح کرد: آموزش هایی که در سالهای گذشته عرضه شده است به شکلی در تفکر خانواده ها نهادینه شده است و هم اکنون برای این ساختار شکنی با مقاومت آنان مواجه هستیم.
زنگنه نژاد افزود: اگر نگاه به ازدواج این چنین باشد که امری برای ایجاد آرامش، مودت و رحمت است، اهمیت مسائل اقتصادی در امر ازدواج کاسته می شود.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی و معرفی نمونه ها و الگوهایی از ازدواج های موفق و آسان و در عین حال اقدامات اقتصادی، بسیار می تواند در امر ازدواج جوانان مؤثر و باعث تسریع آن شود.
مدیرکل امور بانوان استانداری بوشهر، مادران را محور خانواده عنوان نمود و اظهار داشت: مادران احیاکننده فرهنگ های ازدواج آسان در جامعه هستند؛ اگر بخواهیم جنبش و حرکتی را در خانواده ها ایجاد نماییم باید مادران را همراه نماییم چونکه محوریت خانواده با مادر است و در این حوزه توانایی های قابل توجهی دارند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر هم در این کارگاه با اشاره به اینکه ازدواج در کاهش صدمه های اجتماعی تاثیر به سزایی دارد، تاکید کرد: باید فرهنگ سازی گسترده ای برای افزایش ازدواج انجام دهیم، بخشی از عوامل کاهش ازدواج مسائل اقتصادی و دیگر عوامل است ولی بخش عمده عدم تمایل جوانان به ازدواج در ارتباط با نگرش افراد برای تشکیل خانواده است.
سیدعباس موسوی نژاد اظهار داشت: اگر مسأله ازدواج را از چارچوب اداری خارج نماییم و این کار را به سمنها و سازمان های مردم نهاد بسپاریم تا مردم خودشان این مقوله را مدیریت کنند و دستگاههای دولتی نقش تسهیل کننده را داشته باشند شاهد نتایج بهتری خواهیم بود.
وی بر لزوم تشکیل مجمع خیرین ازدواج در استان تاکید کرد و اظهار داشت: این نهاد که در چند سال گذشته با کمک مردم در بعضی استانهای کشور شکل گرفته است، اقداماتی را در زمینه فراهم کردن مقدمات امر ازدواج، مشاوره های قبل و حین ازدواج و حتی تأمین اقلام ضروری جهیزیه برای زوج های جوان، اقشار کم درآمد و همینطور ایجاد تسهیلات برای بعضی از خانواده های محروم که در آستانه ازدواج قرار گرفته اند انجام می دهد.
سیدعباس موسوی نژاد افزود: مجامع خیرین ازدواج به طور عمده از اصناف، معتمدین، بازاری ها و بزرگان هر استان محسوب می شوند که اقدامات مؤثری در زمینه های مختلف داشته و به مبحث ازدواج جوانان هم بعنوان یک مبحث اساسی در کشور پرداخته اند.
معاون اجتماعی سپاه امام صادق (ع) بوشهر هم در این کارگاه اظهار داشت: امروزه کمتر از الگو و اسوه برای جوانان تعریف شده است باید از راه تریبون های مذهبی و فرهنگی به بُعد قدسی، معنوی و خلقت نورانی خاندان (ع) پرداخته شده و این بزرگان بعنوان الگو در جامعه مطرح شوند.
سرهنگ قاسمی افزود: مثال های کاربردی و عملیاتی از زندگی این بزرگان در جامعه مطرح نشده یا کم مطرح گردیده است، ازاین رو اگر حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) را انسان هایی مانند خود معرفی نماییم، می توانیم قابلیت پیروی و تبعیت از این الگوها را بیشتر برای نسل جوان مطرح نماییم چونکه نیاز امروز جامعه ما به بُعد عملی و رفتاری این بزرگان است.
وی بر استفاده از ظرفیت بسیج جامعه زنان و بسیج جامعه پزشکان تاکید گرد و اظهار داشت: بسیج در همه عرصه ها آماده است و با کارهای جهادی می تواند زمینه ازدواج آسان جوانان را فراهم آورد.
معاون فرهنگی سپاه امام صادق (ع) اظهار داشت: برای بحث ازدواج آسان باید به سمت مردمی کردن امورات گام برداریم.
سرهنگ عالی زاده، گره ذهنی را از عوامل مؤثر در بحث کاهش ازدواج عنوان نمود و اضافه کرد: گره ذهنی که در جامعه و خانواده ها وجود دارد مانع اساسی ازدواج است که باید با فرهنگ سازی این گره ها را باز کرد.
وی مستندسازی و به نمایش گذاشتن زندگی زوجین موفق و جوانی که به واسطه ازدواج آسان شکل گرفته است را تأثیرگذار دانست و بیان نمود: باید از ائمه جماعت خواست تا با استفاده از منابر مساجد و تریبون هایی که در اختیار دارند سیره و سبک زندگی خاندان را در چارچوب محتواهای فرهنگی به مردم بخصوص جوانان عرضه کنند.
سرهنگ عالی زاده برای تولید محتوا و انتشار آن در فضای حقیقی و مجازی اعلام آمادگی کرد.
منبع:

1400/10/23
11:43:17
5.0 / 5
907
تگهای خبر: آموزش , تولید , جوانان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بازی اندروید