بازی اندروید

ایرج پزشکزاد درگذشت

ایرج پزشکزاد درگذشت

ایرج پزشکزاد، طنزپرداز و خالق «دایی جان ناپلئون» در 94 سالگی در آمریکا از دنیا رفت.


داوود موسایی، مدیر انتشارات فرهنگ معاصر و ناشر کتاب های ایرج پزشکزاد در تماس ایسنا خبر درگذشت او را تأیید کرد و گفت پسر پزشکزاد این خبر را تایید کرده است.
همچنین صفحه این نشر در یادداشتی نوشته است:
«عالیجناب پزشکزاد عزیز
در سوگ شما که تلخ ترین ها در شیرینی کلامتان شربتی می شد تا بی مرثیه خوانی علاج درد کند، شرم داریم که به ماتم بنشینیم؛ که این طریق شما نبود و ما از شما آموختیم که زندگی را ستایش نماییم، رنج ها را به استهزا بگیریم و بجای تسلیم ماتم شدن با سلاح شادمانی به جنگ سیاهی برویم. دلتنگی نبودنتان را چون سرو استوار قامتتان بر ادبیات ایران زمین ارج می نهیم تا جنگلی شود سرشار از شادمانی، عشق به زندگی و فرهنگ این مرز و بوم.
سفر به سلامت
سلام ما را به هفت هزارسالگان برسانید.
انتشارات فرهنگ معاصر ناشر رسمی آثار زنده نام ایرج پزشکزاد.»
ایرج پزشکزاد (الف. پ. آشنا) (زاده ۱۳۰۶) از نویسندگان و طنزپردازان معاصر ایرانی بود که در ۲۲ دی ۱۴۰۰ در سن ۹۴ سالگی در لس آنجلس درگذشت.
او بیشتر به خاطر آفرینش رمان «دایی جان ناپلئون» و شخصیتی به همین نام شناخته می شود که در سال ۱۳۵۵ مجموعه تلویزیونی «دایی جان ناپلئون» توسط ناصر تقوایی برگرفته از این رمان ساخته شد.
«حاج مم جعفر در پاریس» (خاطرات)، «ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید» (رمان)، «بوبول»(طنزیات اجتماعی) «آسمون ریسمون»(طنزیات ادبی)، «دایی جان ناپلئون» (رمان)«ادب مرد به ز دولت اوست تحریر شد» (نمایش نامه)، «انترناسیونال بچه پرروها» (طنزیات سیاسی)، «شهر فرنگ از همه رنگ» (طنزیات سیاسی و اجتماعی)، «خانواده نیک اختر» (رمان)، «رستم صولتان»(طنزیات اجتماعی)، «گلگشت خاطرات» (طنزیات اجتماعی)، «پسر حاجی باباجان»(نمایش نامه)، «به یاد یار و دیار»(خاطرات) و «بلیط خان عمو» (نمایش نامه) همچون آثار به جامانده از او هستند.

همچنین ترجمه کتاب های «روزولت» نوشته سارا دلانو روزولت، «ملک مقرب در جمع شیاطین»، «دختر گرجی»، «زندانی کازابلانکا» و «ماروا» نوشته موریس دوکبرا، «دزیره» اثر آن ماری سلینکو، «افسونگران دریا» نوشته آلفرد ماشار، «جمیله» از هانری بوردو، «عدالت اجرا شده است» از ژان مکر، «دو سرنوشت» از ویلکی کالینز، «فردا گریه خواهم کرد» نوشته لیلیان راث و «شوایک سرباز پاکدل» از یاروسلاو هاشک توسط او انتشار یافته است.
«مروری در تاریخ انقلاب روسیه»، «مصدق بازمصلوب: چند مقاله سیاسی»، «مروری در تاریخ انقلاب فرانسه»، «طنز فاخر سعدی»، «حافظ ناشنیده پند»، «مروری در انقلاب مشروطیت ایران» و «ریشه های اختلاف چین و شوروی» هم در کارنامه ایرج پزشکزاد به چشم می خورد.

1400/10/24
12:03:24
5.0 / 5
1090
تگهای خبر: اپل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بازی اندروید