بازی اندروید
وزیركشور با تاكید بر رسیدگی فوری به آسیب های اجتماعی؛

در مقایسه با غربیها وضعیت خوبی داریم

در مقایسه با غربیها وضعیت خوبی داریم

به گزارش بازی اندروید وزیر کشور اساس تحولات در هر جامعه ای را تحولات اجتماعی دانست و اظهار داشت: اگر بخواهیم تحولی در حوزه های مختلف درست نماییم، تا تحول اجتماعی محقق نشود، حتی تحول اقتصادی هم کار بسیار دشواری است یا اگر اتفاق افتاد، پایدار نیست.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، احمد وحیدی در دومین همایش ملی مواجهه با صدمه های اجتماعی از دیدگاه اسلام، بیان نمود: مساله آسیبهای اجتماعی همچون فوریترین و مهم ترین موضوع هایی است که باید به آن بپردازیم. ضمنا موضوعی است که بسیار نگاه علمی و دقیق باید به آن داشته باشیم؛ هم موضوعی است که نقطه ای و هم سراسری به آن نگاه می شود. آسیبهای اجتماعی از یک طرف جغرافیامند هستند؛ به یک سرزمین و به یک منطقه توجه خاصی است که امکان دارد نوع صدمه هایش متفاوت باشد. از یک جهت گستره ملی آن و بلکه گستره جهانی آن، مفاهیم مشترک و نگاههای مشترک ملی و حتی بین المللی، دست اندرکار فهم عمیق این مورد است.
وزیر کشور افزود: مساله آسیبهای اجتماعی همچون فوریترین است؛ به علت این که اگر بموقع و با فوریت به مبحث نپردازیم و گرفتار زمان و به مبحث مزمن تبدیل گردد، حل آن بسیار مشکل می شود. پس باید به فوریت به آن پرداخته شود. مهم است؛ چونکه آنچه که زیربنای همه حرکتهای اصیل است، وضعیت اجتماعی است.
وحیدی تصریح کرد: مسائل اقتصادی، مسائل سیاسی و فرهنگی، عادات و سنن، وقتی در ظرف جامعه ریخته می شود، یک مجموعه پیچیده ای را درست می کند که وقتی به مسائل اجتماعی نگاه می نماییم، عوامل موثر آن، همه اینها هستند.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین موضوع، موضوعی پیچیده میشود. موضوعی که به خاطر پیچیدگی اش باید نگاه عمیق و علمی به آن شود. ضمن این که همه عوامل موثر در بروز این عوامل و آسیبهای اجتماعی و میزان تأثیر هرکدام باید شناخته شود، اما وقتی این تاثیرها با هم ترکیب می شوند، امکان دارد پدیده دیگری را به وجود آورد که فهم پیچیدگی و حتی فهم عوامل موثره در شکل گیری آن و فهم راهبردهای مواجهه با آن احتیاج دارد که بسیار عمیق به مبحث توجه گردد، بنابراین مبحث از ابعاد مختلف قابل توجه است.
وزیر کشور اظهار داشت: از طرفی ما به دنبال یک جامعه اسلامی هستیم. یک تعبیر جامعه اسلامی این است؛ جامعه ای مملو از فضایل و کمالات انسانی و به دور از این آسیبها. پس تحقق جامعه اسلامی، بدون توجه به این آسیبها و حل آن از یک طرف بدون توجه به کمالات انسانی و مسیر رشد کمالات انسانی در این جامعه، شدنی نیست و محقق نمی گردد و این جزو الزامات ماست.
وی اظهار داشت: بنابراین ما هم از جهت رفع صدمه و هم از جهت پیشرفت اجتماعی باید به مبحث نگاه نماییم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه اساس تحولات، تحولات اجتماعی است، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یعنی اگر بخواهیم تحولی در حوزه های مختلف درست نماییم، تا تحول اجتماعی محقق نشود، حتی تحول اقتصادی هم کار بسیار دشواری است. یا اگر صورت گرفت پایدار نیست. پایداری تحولات در حوزه های دیگر منوط به این است که تحول اجتماعی را خوب سامان دهید و این تحول به علت این که به آحاد جامعه برخورد می کند، طبیعتا باید همه درگیر آن باشند.
وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: اگر مسایل را نگاه نماییم، از یک طرف با مفهوم قدرت ملی مواجه می شویم که لازمه اش قدرت اجتماعی است و لازمه قدرت اجتماعی، تحول اجتماعی است و لازمه تحول اجتماعی وجود حرکت های قوی، روشن و روبه جلویی است که روندهای پایداری را در درون جامعه شکل می دهد.
ایشان در ادامه اضافه کرد: اگر راجع به امنیت صحبت می نماییم، امنیت ملی بر اساس یکی از محوریترین ابعاد امنیت که امنیت اجتماعی است شکل می گیرد. این امنیت اجتماعی بر دوش همان جریان رشدیابنده روبه جلو و مستحکم و انسجام بخشی است که در درون اجتماع است.
وزیر کشور با اشاره به اینکه امنیت اجتماعی لازمه تحقق امنیت ملی است، اظهار داشت: وقتی به مبحث وحدت ملی نگاه می نماییم، باز می بینیم که انسجام اجتماعی، شرط وحدت ملی است. انسجام اجتماعی از مسیر جریان به هم پیوسته قدرتمند اجتماعی عبور می کند.
وحیدی در ادامه بیان نمود: انسجام اجتماعی از مسیر هویت عبور می کند. هویت برای یک جامعه چند تکه و احیانا مملو از مسائل آسیبهای اجتماعی، محقق نخواهد شد. یکی از فوریترین مشکلاتی که آسیبهای اجتماعی پدید می آورد این است که هویتها را گرفتار خدشه می کند. جامعه بی هویت، جامعه بی هنجار و بدون حاکمیتِ یک رفتار صحیح، بسیار خطرناک می باشد. هر اتفاقی در چنین جامعه به سادگی می افتد و چنین جامعه محصول خوبی نخواهد داد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه فرصتهای ما برای حل مسائل اجتماعی کم نظیر و بی نظیر بودند، اظهار داشت: ما با داشتن الگوهای بزرگ، مبلغین اساسی برای فضایل و هنجارهای صحیح اجتماعی و با داشتن خانواده های معظمی که در چارچوب خانواده ایثارگران و شهدا داشتیم و داریم و باید استفاده می کردیم، اما کم استفاده کردیم.
وی ادامه داد: البته همین وضع موجود ما که گرفتار آسیبهای اجتماعی هستیم، باید اذعان نماییم که در مقایسه با غربیها در حالات خوبی قرار داریم.
وزیر کشور اضافه کرد: اما ما از خود و جامعه همین مقدار صدمه را انتظار نداریم. آمار طلاق زیاد است، اما برای جایی است که ازدواج آنقدر مقدس است، بنابراین برای ما مهم می باشد. امکان دارد این آمار در کشورهای غربی با ما قابل مقایسه نباشد. نمی خواهیم مقایسه نماییم چون اگر با آنها مقایسه نماییم وضع ما بسیار عالی است. بنای مقایسه با آنها را نداریم. ما بنای قیاس با وضعیت مطلوب خویش را داریم و بنابراین باید به مشکلات دقت نماییم.
وحیدی در انتها اظهار داشت: باید با یک همت و اراده قوی وارد کار شویم.
منبع:

1400/10/26
12:21:38
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بازی اندروید