بازی اندروید
محققان دانشگاهی بررسی كردند

پریشانی زناشویی و راهکارهای کاهش آن

پریشانی زناشویی و راهکارهای کاهش آن

بازی اندروید: پژوهشگران کشورمان در یک تحقیق مهم در زمینه روان شناسی، ابعاد مشکلی به نام «پریشانی زناشویی» را مطالعه کرده و راهکارهایی برای گرفتار نشدن به آن ارایه داده اند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، خانواده، محل اصلی برطرف نمودن نیازهای جسمانی، عقلانی و عاطفی است و در این راه، داشتن آگاهی از آنها و مجهز شدن به فنون شناخت تمایلات زیستی و روانی، ضرورتی انکارناپذیر است. رضایت یک فرد از زندگی زناشویی به مدلول توانایی ارتباط صحیح و همبستگی ایجادشده بین زوجین، رفتارهایی مانند انعطاف پذیری و ارتباطات درست است. اما از عوامل تهدیدکننده بنیان و کانون خانواده، تعارضاتی است که در روابط بین زوجین بروز پیدا می کند. بدیهی است اگر در یک خانواده، نیازها به درستی برآورده نشوند، زوجین نسبت به یکدیگر احساس خشم، ناامیدی و نارضایتی خواهند داشت.

پریشانی زناشویی بعنوان یکی از عواملی که منجر به نابودی تدریجی روابط زناشویی می شود، بعنوان نوعی ازهم گسیختگی و بی تفاوتی زوجین نسبت به یکدیگر، حقوق و تکالیف خویش تعریف می شود. خلق وخو، بلوغ فکری، روانی، مهارت های فردی، شیوه زندگی و خاصیت های ظاهری، پیش فرض های شکل گیری پریشانی زناشویی محسوب می شوند. همین طور وجود اختلافات و مشکلات زناشویی، منجر به بروز افسردگی و کمبود عزت نفس فرزندان، کاهش شادکامی و کمبود امنیت هیجانی آنها خواهد شد.

توجه به این موارد در کنار اهمیت بالایی که کانون خانواده در نظام اجتماعی هر کشوری دارد، محققانی از دانشگاه محقق اردبیلی را بر آن داشته تا مطالعه ای را در این خصوص انجام دهند. در این مطالعه، تأثیر فراهیجان های مثبت و همین طور پدیده ای به نام ماکیاول گرایی بر بروز پریشانی رابطه زناشویی بررسی شده است.
در این پژوهش توصیفی، تعداد ۲۰۰ نفر از متأهلین شهر رشت مشارکت داشته و بوسیله خودگزارش دهی، داده های مورد نیاز پژوهشگران را فراهم آورده اند. این داده ها سپس به کمک نرم افزارهای آماری، تجزیه وتحلیل شده اند.

نتایج این مطالعه نشان می دهند که عدم آگاهی زوجین نسبت به خاصیت های شخصیتی و هیجانی خود می تواند عامل خطری برای پریشانی زناشویی باشد، بدین سبب لازم است با برگزاری کارگاه های آموزشی برای زوجین از شدت این مساله کاست.

سجاد بشرپور، استاد گروه روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی و همکارانش دراین باره می گویند: «فرا هیجان ها بعنوان نیروی محرکه تنظیم هیجان تلقی می شوند. آنها شامل مجموعه ای از هیجان ها و احساس ها هستند که فرد برای توصیف خود از آنها استفاده می نماید. فراهیجان ها شامل دو بخش مثبت و منفی هستند. افراد دارای فراهیجان مثبت برخلاف افراد دارای فراهیجان منفی از توانمندی بالا در پذیرش و ابراز مناسب و سازگار هیجان های خود برخوردار هستند».

آن ها می افزایند: «ماکیاول گرایی نیز بطور خاص با دست کاری، بدبینی و اخلاق پایین مشخص می شود. افراد با ماکیاول گرایی بالا در فریب دیگران بسیار موفق هستند و در مقابل کوشش های اشخاص دیگر برای دست کاری احساسات خود بسیار مقاومت نشان می دهند. همین طور توانایی بالای خود آنها برای دست کاری و تغییر احساسات دیگران سبب می شود که بصورت افراد هوشمند و جذاب ارزیابی شوند. این صفات با تاکتیک های خاص نگهداری از همسر ازجمله القای حسادت، دست کاری احساسی و سیگنال های مالکیت کلامی همراه هستند».

نتایج به دست آمده از تحقیق فوق نشان داده که فراهیجان مثبت با پریشانی رابطه زناشویی، رابطه منفی داشته و ماکیاول گرایی با آن رابطه ای مثبت و مدلول دار نشان میدهد.

با توجه به این نتایج، لازم است زوج هایی که در معرض پریشانی زناشویی قرار دارند، به افزایش فراهیجان های مثبت و کاهش ماکیاول گرایی در خود اقدام نمایند.
بر این اساس، مجریان این تحقیق که یافته های خودرا در ماهنامه علمی پژوهشی «رویش روان شناسی» منتشر نموده اند، پیشنهاد داده اند که روان شناسان با آموزش دادن تکنیک های تنظیم هیجان و گسترش هیجانات مثبت به افراد، در حل معضل پریشانی زناشویی بین زوجین کمک های لازم را انجام دهند.
منبع:

1400/11/02
15:39:43
5.0 / 5
1011
تگهای خبر: آموزش , نرم افزار , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بازی اندروید