بازی اندروید

رونمایی از اعلان پوستر و نشان چهلمین جشنواره تئاتر فجر

رونمایی از اعلان پوستر و نشان چهلمین جشنواره تئاتر فجر

پوستر و نشان چهلمین جشنواره تئاتر فجر با طرحی از مهدی دوایی رونمایی گردید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از پوستر و نشان چهلمین جشنواره تئاتر فجر ظهر روز شنبه دوم بهمن با حضور «محمود سالاری» معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «قادر آشنا» مدیرکل هنرهای نمایشی، «حسین مسافرآستانه» دبیر جشنواره، اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره همچون «هوشنگ توکلی»، «مریم معترف»، «محمدحسین ناصربخت»، «رضا بصیرت» رییس انجمن هنرهای نمایشی و... انجام شد.
«قادر آشنا» در ابتدای این مراسم در صحبت کوتاهی اظهار داشت: «هر آنچه تا کنون در جشنواره اتفاق افتاده همان چیزی است که توسط شورای سیاست گذاری به تصویب رسیده است. برخلاف دوره های گذشته که شاید نظرات اعضای شورا در عمل اجرائی نمی شد اما در دوره چهلم شورا، سیاست های کلی جشنواره را تدوین کرد و دوستان دبیرخانه، همان مصوبات را به کار بسته و اجرائی کردند.»
دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر با اعلان اینکه «روال بررسی آثار در این دوره بسیار متفاوت با دوره های گذشته بود که شاید همین تغییر با مقداری مقاومت هم روبه رو شود اما در ادامه پذیرفته خواهد شد.» تشریح کرد: هم ثبت نام گروه ها و هم انتخاب آثار بوسیله تلویزیون تئاتر ایران، کار بدیعی بود که در این دوره از جشنواره صورت گرفت و شک و گمانی که در دوره های گذشته پیرامون بررسی و انتخاب آثار وجود داشت در این دوره به صفر رسید چون اعضای هیات انتخاب را کسی نمی شناخت و ۱۵ نفر آنها از سراسر کشور بودند. امیدوار هستم این روند در دوره های بعدی ادامه داشته باشد. چون اتفاق تازه ای است که تردیدها را در انتخاب آثار کاهش داده و میزان و نوع شرکت هنرمندان از سراسر کشور را تسهیل خواهدنمود.»
مسافرآستانه با اشاره به این که مراسم افتتاحیه جشنواره در این دوره مقرر است در جایی غیر از پایتخت یعنی در یزد برگزار شود، افزود: «خروجی جشنواره در دوره های قبلی هیچ گاه به رویت سایر استانها نمی رسید. اما برگزاری افتتاحیه به اضافه برگزاری برخی از اجرای خیابانی و صحنه ای در یزد، نخستین گام در تغییر این رویکرد است. این ظرفیت در جشنواره وجود دارد که به شرط همت مسئولان استانها، بتواند بصورت هم زمان در شهرهای دیگر هم اجرا شود تا گستردگی فعالیت هنرمندان تئاتر کشور، بیش از این دیده شود و از این طریق، جشنواره بتواند سنگینی این همه تقاضا را بهتر پاسخ گو باشد.»
او با اشاره به همکاری بسیار عالی و تنگاتنگ انجمن هنرهای نمایشی با جشنواره، تصریح کرد: «محدودیت سالن ها شاید اجازه تماشای همه آثار را بصورت زنده ندهد اما تلویزیون تئاتر ایران این فرصت را بصورت آنلاین برای همه مخاطبان فراهم می آورد.»
دبیر این دوره از جشنواره همین طور با اشاره به جنبه بین المللی جشنواره اشاره کرد: « برخلاف دوره های گذشته که نگاه جشنواره اغلب به کشورهای غربی و اروپایی بود، در این دوره، توجه به کشورهای منطقه را مدنظر قرار دادیم. چونکه ارتباطات فرهنگی و ایجاد همدلی و دوستی بین کشورهای منطقه هدف اصلی این رویداد است؛ امسال هم میهمان ویژه جشنواره باتوجه به روابط کلان بین المللی و سیاست های کشور، تاجیکستان خواهد بود.»
مسافرآستانه افزود: «این کار البته به مفهوم نادیده گرفتن کلی کشورهای دیگر نیست. نوع مراوده ما با کشورهای اروپایی و منطقه شکل دیگری است؛ قبلاً صفر تا صد هزینه میزبانی از گروه ها را ما تامین می کردیم اما در این دوره بخش مهمی از هزینه حضور گروه ها در جشنواره به عهده کشور میهمان است. چونکه معتقدیم اهمیت جشنواره به قدری رسیده که در دوره چهلم، حضور در این رویداد افتخاری برای گروههای خارجی باشد. برای همین قسمتی از هزینه های حضور در جشنواره فجر، بصورت مشارکتی تامین می شود. جشنواره تئاتر فجر باید به جایی برسد که حضور در آن، یک افتخار فرهنگی برای کشورهای دیگر تلقی شود و برای حضور آنها هزینه ای نپردازیم.»
«هوشنگ توکلی» از اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره چهلم هم در صحبت کوتاهی تصریح کرد: «شانس خیلی خوبی بود سال قبل که با آقای مسافرآستانه آشنا شدیم؛ من پارینه نگران برگزاری جشنواره بودم، چون با شرایطی گنگ برگزار می شد اما پس از اتمام آن، شخصا به حضور ایشان رفتم تا قدردانی کنم. خوشبختانه امسال هم تا حالا با حضور ایشان اتفاقات خوبی رخ داده است. امیدوار هستم امسال هم باتوجه به شرایط موجود، جشنواره به شکل باشکوهی اجرا شود و بتوانیم دستاوردهای آنرا تحلیل نماییم تا به نگاهی جهانی برای آن برسیم. »
«محمود سالاری» معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در ادامه این مراسم، با تشکر از برگزارکنندگان و دست اندرکاران جشنواره تئاتر فجر، اظهار داشت: «می دانم که در این ایام، برگزار کردن جشنواره کار سختی است. چون هم سال تغییر دولت می باشد و هم وقتی التهابات سیاسی وارد حوزه فرهنگ می شود، موجی درست می کند که کار را برای برگزاری یک رویداد فرهنگی و هنری دشوار می کند. برای همین از آقایان حسین مسافرآستانه و قادر آشنا و اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره تشکر می کنم که لطف کردند و چراغ تئاتر را روشن نگاه داشتند. چونکه جمعی جوان در کشور عشق شان برگزاری جشنواره و حضور در آنست.»
سالاری با اعلان اینکه «برگزاری افتتاحیه جشنواره در یزد، کار ارزشمندی است» اظهار داشت: «من سال ها به این فکر می کردم که چطور می شود استانها را در فجر مشارکت داد چون حیف بود از طوفانِ جوش و خروش جشنواره در تهران نسیمی به شهرهای دیگر نرسد. اما این کار به تنهایی کافی نیست؛ می توان تدبیری اندیشید تا یکی از جوایز گروههای شرکت کننده اعطای امتیاز و فرصتی برای اجرای تئاترشان در استان یا استانهای دیگر با تامین هزینه شان از طرف دولت باشد تا این جریان تئاتر در سراسر کشور شکل بگیرد.»
معاون هنری وزیر ارشاد تصریح کرد: «همه گروه ها تلاش دارند تا در فجر دیده شوند؛ بدین سبب سطح فجر را باید در این حد که همه خواهان حضور در جشنواره باشند. از شما می خواهم کاری نماییم که سطح فجر را پایین نیاوریم و قله بودن آنرا تا جای ممکن حفظ نماییم تا جوان ها برای حضور در آن تلاش کنند و از کشورهای دیگر تقاضای حضور در آنرا داشته باشند.»
سالاری با تاکید بر تبادلات فرهنگی با کشوره های منطقه اظهار داشت: «کشورهای همسایه و مسلمان چشم شان به ماست که برای آنها هم تولید فرهنگی داشته باشیم و فقط به خودمان فکر نکنیم. عراق، لبنان، پاکستان و یمن به ما نگاه می کنند که آثار فرهنگی تولید شده در ایران را اجرا و ارایه کنند. بدین سبب برای پاسخ به این نیاز، باید در یکسری کارها به اعطای این امتیاز هم فکر نماییم که گروه ها و آثار برگزیده با تامین هزینه و امکانات از طرف دولت، بتوانند کارشان را در کشورهای همسایه اجرا کنند؛ چون این عطش در کشورهای منطقه وجود دارد.»
او با آرزوی برگزاری جشنواره ای باشکوه در دوره چهلم، اشاره کرد: «جشنواره فجر نه برای وزارت ارشاد است نه کسی دیگر؛ این رویداد متعلق به همه هنرمندان جمهوری اسلامی ایران است و با رفتن و آمدن دولت های مختلف، این جریان باید باقی بماند. اگر بتوانیم آنرا با گفتمان های دینی و ملی خودمان عجین نماییم آن اتفاق بزرگ و مورد انتظار برای این رویداد می افتد؛ همانطور که حضرت آقا می فرمایند (نقل به مضمون): بلند بگویید که در تئاتر دنبال چه گفتمانی هستیم و می خواهیم آنرا ترویج نماییم. خودمان بدانیم که در جشنواره نگران چه چیزی هستیم و می خواهیم چه چیزی را گسترش دهیم.»
«مهدی دوایی» مدیر هنری جشنواره و طراح پوستر و نشان این دوره هم توضیح داد: « «خط» مهم ترین عنصر هنر تجسمی ماست و برای همین اصرار داشتم برخلاف روال معمول شده این سال ها، این خط توسط استاد احمد زیرک از اساتید هنر خوشنویسی نوشته شود.»
دوایی درباره مفهوم کلی آیکون های به کار رفته در پوستر هم توضیح داد: «روشن نگه داشتن چراغ تئاتر در دو سال کرونائی، نمادی از چهل سالگی با چراغ عقل و پختگی و مفهوم فجر که با نور دلالت پیدا کرده سه عنصری بوده که تلاش کردم در نماد طراحی شده برای جشنواره بروز داشته باشد. ضمن این که آقای هوشنگ توکلی هم در کار تصویرسازی بسیار کمک کردند. »
در اختتام این مراسم از پوستر و نشان چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر رونمایی و توسط حاضران به یادگار به امضا رسید.
1400/11/02
23:33:53
5.0 / 5
1006
تگهای خبر: آنلاین , پوست , تولید , چراغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید