بازی اندروید

تأثیر تاریخی موراکامی در سینمای ژاپن

تأثیر تاریخی موراکامی در سینمای ژاپن

به گزارش بازی اندروید فیلم «ماشین منو بران» که اولین فیلم ژاپنی نامزد اسکار بهترین فیلم است، بر مبنای داستان کوتاهی از «هاروکی موراکامی» ساخته شده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، فیلم سه ساعته «ماشین منو بران» ساخته «ریوسوکی هاماگوچی» با بیان نامزدهای نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار در قامت یک پدیده ظاهر شد و علاوه بر شاخه بهترین فیلم بین المللی که شانس اول کسب جایزه در آن به حساب می آید در سه شاخه اصلی بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه اصلی هم نامزد کسب جایزه شد؛ اتفاقی تاریخی برای سینمای ژاپن که توانست برای اولین بار با فیلمی نامزد اسکار شاخه بهترین فیلم شود.
داستان این فیلم که بر مبنای داستانی با همین نام از مجموعه داستان کوتاه «مردان بدون زنان» نوشته «هاراوکی موراکامی» نویسنده شهیر ژاپنی در سال ۲۰۱۴ اقتباس شده، درباره مردی است که در تلاش است با مرگ همسرش کنار بیاید.
«ریوسوکی هاماگوچی» کارگردان فیلم «ماشین منو بران» هم در در اولین واکنش به موفقیت فیلمش در کسب ۴ نامزدی اسکار با بیان اینکه از اعماق وجودش شگفت زده است، موفقیت و توجه به فیلمش را مرهون جهانی بودن داستان نوشته «موراکامی» دانست. این فیلم از چندین اثر کوتاه دیگر در مجموعه داستان کوتاه «مردان بدون زنان» هم الهام گرفته است اما منبع اصلی اقتباس داستانی به نام «ماشین منو بران» بوده است.
تابحال اقتباس های سینمایی و نمایشی فراوانی از آثار «هاروکی موراکامی» شده است گرچه هیچ کدام به موفقیت فیلم «ماشین منو بران» دست نیافته اند. اولین رمان نوشته او با عنوان «به آواز باد گوش بسپار» در سال ۱۹۸۱ توسط «کازوکی اوموری» به یک فیلم بلند تبدیل شد.
«نائوتو یاماکاوا» هم دو فیلم کوتاه بر مبنای داستان های کوتاه «هجوم به نانوانی» و «دیدن دختر ۱۰۰ درصد دلخواه در بامداد زیبای ماه آوریل» در سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ ساخت. «جون ایچیکاوا» دیگر کارگردان ژاپنی هم فیلمی بلند بر مبنای داستان کوتاه موراکامی با عنوان «تونی تاکیتانی» ساخت که در سال ۲۰۰۵ در چندین جشنواره بین المللی حضور یافت و در نیویورک و لس آنجلس هم اکران شد.
اقتباس از آثار موراکامی به صحنه شَنمایش و تئاتر هم راه یافته است. در سال ۲۰۰۳ نمایش «فیل ناپدید می شود» با همکاری مشترک تئاتر بریتانیا و ژاپن به کارگردانی «سایمون مک برنی» بر مبنای سه داستان کوتاه از موراکامی به روی صحنه رفت و مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفت.
در سال ۲۰۱۸ داستان «سوختن انبار» از مجموعه داستان کوتاه «فیل ناپدید می شود» دستمایه ساخت فیلم سینمایی «سوختن» به کارگردانی «لی چانگ-دونگ» شد. این فیلم کره ای از جانب انجمن بین المللی منتقدان فیلم بعنوان بهترین فیلم سال انتخاب گردید و نماینده رسمی سینمای کره جنوبی در اسکار ۲۰۱۹ بود.
«موراکامی» در سال ۱۹۷۹ اولین اثرش یعنی «به آواز باد گوش بسپار» را منتشر کرد، اما این کتاب «جنگل نروژی» بود که در سال ۱۹۸۷ منتشر گردید و به اولین اثر پرفروش او تبدیل شد و این نویسنده را بعنوان یک چهره ادبی جوان موفق معرفی نمود. «موراکامی» که همواره از نامزدهای دریافت جایزه ادبیات نوبل قلمداد شده است برای نگارش کتاب هایی همچون «۱Q۸۴» و «تعقیب گوسفند وحشی» و همینطور «کشتن فرمانده» هم شهرت دارد.
منبع:

1400/11/20
20:59:38
5.0 / 5
1028
تگهای خبر: نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بازی اندروید