بازی اندروید

فراوانی اضطراب و افسردگی در میان مردان جدی است

فراوانی اضطراب و افسردگی در میان مردان جدی است

یک روانشناس با اشاره به اینکه هم اکنون فراوانی اضطراب و افسردگی در میان بزرگسالان و همچون مردان جدی است، درباره این که چرا مردان علاقه ای به صحبت درباره «سلامت روان» خود ندارند، اظهار داشت: حفظ حرمت برای مردان مهم تر از این است که با بیان مشکلات خود برخی افراد به آنها برچسب ˮاختلال روانیˮ بزنند. ازاین رو در صورت نیاز هم باید کریمانه و به صورت غیر مستقیم غربالگری بهداشت روان برای مردان صورت گیرد.


دکتر غلامعلی افروز در گفتگو با ایسنا، همزمان با دومین روز از هفته ملی "سلامت مردان" که با عنوان " پاندمی کووید ۱۹ و سلامت روان مردان" نام گذاری شده است، با اشاره به اینکه سلامت روان مردان از موضوعات مهم جهانی است، درباره چرایی بی تمایلی مردان به صحبت درباره سلامت روان خود، اظهار نمود: در غربالگری بهداشت روان باید حرمت و کرامت تمام افراد همچون مردان حفظ شود. مردان برای خود کرامتی قائل اند، احساس خود ارزشمندی دارند و این خدمات روانشناختی برای آنها باید کریمانه و مشفقانه و شفیقانه عرضه شود.
وی تصریح کرد: نباید مردانی که درباره سلامت روان خود صحبت می کنند را افراد "مشکل دار" تلقی نمود چونکه تکریم مردان در خانواده مهم می باشد و در صورت نیاز هم باید کریمانه و غیر مستقیم غربالگری بهداشت روانی صورت گیرد. در واقع حفظ حرمت برای مردان مهم تر از این است که با بیان مشکلاتی نظیر بی خوابی شبانه و... برخی افراد به آنها برچسب "اختلال روانی" بزنند و در این امر باید خیلی دقت کرد.
این روانشناس درباره وضعیت بهداشت روان مردان، افزود: هم اکنون اضطراب، افسردگی، ضعف حافظه، آلزایمر و برخی اختلالات زیستی و فیزیولوژیکی مانند ضعف بینایی، ضعف شنوایی و مشکلات قلبی و عروقی بیشترین اختلالاتی هستند که مردان با آن مواجه اند. متاسفانه فراوانی اضطراب و افسردگی در میان بزرگسالان کشور یعنی هم زنان و هم مردان جدی است. بدون تردید سلامت تمام اقشار برایمان مهم می باشد اما سلامت سنگربانان حیات خانواده یعنی مردان مهم تر است چونکه خانواده همانند باغ پر طراوتی است که مادرها باغ بان و پدرها سنگربان امنیت و آرامش آن هستند.
این استاد ممتاز روانشناسی، با تکیه بر این که پدران بعنوان سنگربان خانواده باید از خانه آرامش گرفته و در محل کار پویا باشند که در عین حال لازمه این پویایی سلامت زیستی، روانی، شناختی، اجتماعی و اقتصادی مردان است، خاطرنشان کرد: گستره سن مردان و زنان به نسبت ۵۰ سال قبل افزوده شده که همچون نتایج این افزایش گستره سن که پر برکت، مفید و پرارزش هم است، مواجه شدن زنان و بخصوص مردان با برخی نارسایی های زیستی نظیر نارسایی های قلبی، تنفسی، سکته های مغزی، فلج های حرکتی، ضعف حافظه و مبتلا شدن به اختلال آلزایمر و... است. ازاین رو در این شرایط اختلالات روانشناختی، زیستی و ارتباطی برای همگان جدی است و همگان و بخصوص مردان بزرگسال نیازمند دریافت خدمات و مداخلات روانشناختی برای جلوگیری از این نارسایی های زیستی هستند.

وی ضمن اشاره به تأثیر پویایی زندگی در کاهش مبتلا شدن به نارسایی های یاد شده، افزود: اگر مردان از زندگی پویا بهره مند باشند کمتر به مشکلات و نارسایی هایی نظیر آلزایمر مبتلا می شوند. اگر ارتباطات آنها کم باشد، اهل مطالعه، صحبت کردن و تعاملات کلامی با نزدیکان نباشند در واقع بهره کافی از حوزه شناختی خود نبرده و چون حوزه شناختی آنها فعال نیست، قدرت حافظه و ارتباطات اجتماعی آنها با دیگران تقویت نمی گردد و به نارسایی هایی نظیر آلزایمر گرفتار می شوند.
بیشتر بخوانید: مردان علاقه ای به صحبت درباره «سلامت روان» خود ندارند/ سلامت روان رو به «افول» پدران
این استاد ممتاز دانشگاه در ادامه به چرایی افزایش مبتلا شدن به آلزایمر در این گروه به نسبت سایر افراد پرداخت و اضافه کرد: حدود ۸۰ درصد افراد بالای ۴۰ سال در «آهسته گام با نشانگان داون» گرفتار آلزایمر می شوند و سایر ۲۰ درصد از میان این افراد که آلزایمر نمی گیرند هم دارای مهارت های حرکتی، کلامی، خواندن و نوشتن هستند، پیوندهای خانوادگی قوی تری دارند و در واقع پویا هستند. اما تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد بزرگسالان عادی بالای ۴۰ سال آلزایمر می گیرند چونکه این مردان بزرگسال دارای پویایی و نشاط و در حل مسائل پیشگام هستند و از هوش و حافظه خود برای تعاملات فکری بیشتر بهره برده و سبک زندگی خوبی دارند. ازاین رو افرادی که پویایی ندارند، از حافظه و تعاملات اجتماعی استفاده نمی کنند بیشتر از دیگران گرفتار آلزایمر می شوند.

افروز ضمن اشاره به این که مردان جوان در مبتلا شدن به اختلالات یاد شده وضعیت بهتری دارند، در عین حال این را هم اظهار داشت که احساس نا امیدی در میان مردان سالمند و احساس نا امنی روانی در میان مردان جوان همچون مشکلات اصلی روانشناختی این دو گروه از مردان است و در این راستا باید برای افزایش امید و امنیت این مردان کوشش کرد.
1400/12/04
10:09:26
5.0 / 5
849
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بازی اندروید