بازی اندروید

کاهش اهمیت نظر پدر و مادر در ازدواج جوانان

کاهش اهمیت نظر پدر و مادر در ازدواج جوانان

به گزارش بازی اندروید یک پژوهشگر حوزه علوم اجتماعی درباره ترجیح جوانان در نحوه آشنایی با فرد مناسب خود برای ازدواج، اظهار داشت: در حالی بیشتر از نیمی از جوانان مجرد ترجیح می دهند فرد مناسب ازدواج برای آنها از جانب خانواده و فامیل معرفی شود که ۳۴ درصد از جوانان «دوستی های پیش از ازدواج» و ۰.۹ درصد از آنها هم انتخاب همسر از راه «سایت های همسریابی» را برای پیدا کردن مورد مناسب ازدواج ترجیح می دهند.


حدیث میرزامحمدی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به پیمایش اسفند ۱۳۹۷ مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، اظهار نمود: با عنایت به نتایج پیمایش یاد شده با جامعه آماری جوانان ۱۸ تا ۳۴ ساله «مجرد» کشور و تعداد نمونه ۳۰۲۱ نفر در مناطق شهری و روستایی، بیشتر از نیمی از جوانان مجرد یعنی ۵۵.۳ درصد از جوانان ترجیح می دهند فرد مناسب آنها برای آشنایی و به منظور ازدواج از جانب خانواده و فامیل معرفی شود.
وی درباره ترجیح جوانان در نحوه آشنایی با فرد مناسب برای ازدواج، افزود: ۳۴ درصد از جوانان هم دوستی پیش از ازدواج، ۶.۷ درصد هم معرفی دوستان و ۰.۹ درصد از جوانان هم انتخاب همسر از راه سایت های همسریابی را ترجیح می دهند. البته این نکته هم حائز اهمیت می باشد که این پاسخ ها به منزله رد سایر روش ها نیست و فقط نشان دهنده ترجیح جوانان در امر آشنایی با جنس مخالف برای ازدواج است.
این پژوهشگر در بخش دیگر سخنان خود درباره اهمیت نظر والدین در مراحل آشنایی و ازدواج جوانان ضمن اشاره به پاسخ جوانان به پرسش «اگر قرار باشد ازدواج کنید نظر چه کسی در انتخاب همسر آینده برای شما بیشتر اهمیت دارد؟» در پیمایش یاد شده، خاطرنشان کرد: نتایج به دست آمده نشان دهنده آن است که برای ۴۳.۷ درصد جوانان نظر پدر و مادر بیشتر از هر فردی در مورد ازدواجشان اهمیت دارد. در مقابل ۴۶.۹ درصد هم گفته اند صرفا نظر خودشان در مورد انتخاب همسر حائز اهمیت می باشد. همینطور نظر دیگر افراد همچون فامیل با ۳.۵ درصد و دوستان با ۲.۶ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته است.
به قول میرزا محمدی، نتایج پیمایش مذکور در قیاس با پیمایش دیگر ایسپا در سال ۹۲ مبین این است که میزان اهمیت نظر پدر و مادر در امر ازدواج برای جوانان کاهش داشته و در مقابل نظر خود فرد اهمیت بیشتری پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: اهمیت به نظر پدر و مادر برای ازدواج در میان دختران بیشتر از پسران بوده و پسران بیشتر از دختران به نظر خودشان در امر ازدواج اولویت داده اند. همینطور با افزایش سن هم میزان اهمیت نظر پدر و مادر کاسته شده و بر اهمیت نظر فرد افزوده می شود. جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی با اختلاف کمی از جوانان فاقد تحصیلات دانشگاهی بیشتر به نظر خودشان در امر ازدواج اهمیت می دهند.
این پژوهشگر در انتهای سخنان خود این را هم اظهار داشت که در بخش ملاک های ازدواج، ۹ درصد جوانان مجرد یکی از سه ملاک مهمشان برای ازدواج موافقت خانواده بوده است که این فاکتور بین دخترها کمی بیشتر از پسرها اهمیت داشته است.
منبع:

1400/12/27
12:15:10
5.0 / 5
744
تگهای خبر: جوانان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید