بازی اندروید

استقامت خانواده در الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

استقامت خانواده در الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

به گزارش بازی اندروید دانشیار گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران و معاون(سابق) پژوهشی موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور در سلسله یادداشت های تبیین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، درباره سه اقدام اساسی برای پیشگیری از پیری جمعیت در کشور طی انتشار یادداشتی توضیحاتی عرضه کرده است.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دکتر شهلا کاظمی پور در این یادداشت آورده است: «یکی از مبانی اصلی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تاکید بر استقامت خانواده، تربیت نیروی انسانی مؤمن و صالح، تسهیل و ترغیب ازدواج و فرزندآوری است. با عنایت به این که نرخ باروری، طی سه دهه اخیر، سیر کاهنده داشته و زنگ خطر کاهش رشد جمعیت کشور به سمت صفر و منفی به صدا درآمده است، در یکی از تدابیر سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به این مورد اختصاص داده شده است تا بلکه با اجرای این تدبیر از کاهش جوانی جمعیت، روند سالخوردگی و رشد منفی جمعیت کشور پیشگیری به عمل آید.»

متن تدبیر بدین شرح است: «تنظیم نرخ باروری در بیشتر از سطح جانشینی با زدودن موانع و فراهم آوردن زمینه های مناسب و اجرای سیاست های حمایتی».

او در ادامه یادداشت آورده است: «جمعیت شناس برجسته ای به نام سوبوتکا می نویسد: عوامل مهمی بعنوان عوامل کلیدی تعیین کننده باروری بسیار کم شناخته شده اند. این عوامل مجموعه گسترده ای از شرایط نهادی را می سازند که تحقق نیات و برنامه های باروری را برای افراد و ِزوجین دشوار می سازند: عدم اطمینان اقتصادی و بازار کار، تضاد و تعارض بین اشتغال و زندگی خانوادگی، نابرابری جنسیتی خانگی، فرزندپروری افراطی، هزینه های سرسام آور مسکن، عدم تطابق بین تغییرات سریع خانواده و انتظارات اجتماعی در مورد ازدواج و والدین شدن، همینطور تاثیر تلاطم های جامعه ای. بنابراین هر نوع سیاست اجرایی جهت افزایش باروری در کشور هم باید پاسخگوی حل مسائل فوق باشد.»

این جمعیت شناس نوشته است: «اجرای هدف فوق را میتوان به دو مرحله طبقه بندی نمود، تا ضمن افزایش باروری به بیشتر از سطح جایگزینی، هدف اساسی حفظ جمعیت جوان، بالنده و باکیفیت -که عامل اصلی پیشرفت است- هم محقق گردد. در مورد محقق شدن مرحله اول یعنی افزایش میزان باروری میتوان به موارد زیر اشاره نمود. ون دوکا و لستهاق در نظریه گذار جمعیت شناختی دوم معتقدند دلیل کاهش باروری به زیر سطح جانشینی، تغییر ارزش های توسعه فردی و یا خود تحقق بخشی و اهمیت آزادی اجتماعی و فردی است؛ به صورتی که افراد زمانی تصمیم می گیرند، حاملگی را بپذیرند که تولد فرزند برایشان مطلوب باشد و به غنا و توسعه زندگی آنها منجر شود. ازاین رو رشد فردگرایی و میل به خودشکوفایی بعنوان خصوصیت گذار جمعیتی دوم معمولا رابطه نسبتاً مستقیمی با اهداف باروری افراد دارد.»

کاظمی پور همینطور در این یادداشت تاکید کرده است: «بنابراین صرفا تاکید بر تاثیر شاخصهای اقتصادی و اجتماعی بر تغییرات ازدواج و فرزندآوری و برنامه ریزی و سیاستگذاری بر اساس آنها جوابگو نیست و باید سیاست های در ارتباط با کاهش سن ازدواج و افزایش فرزندآوری، بیشتر مبتنی بر معیارهای فرهنگی باشد؛ بنابراین سیاست های فرزندآوری خرد و در سطح تقویت زوجین و خانواده ها، سیاست های لازمی است ولی کفایت آنها، احتیاج به اتخاذ و اجرای سیاست ها و برنامه ریزی های کلان کشوری دارد؛ بنابراین تا وقتی که زیربناهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی جامعه، سامان دهی نشوند نمی توان منتظر افزایش فرزندآوری در ایران بود ازاین رو مهم ترین اقدام برای کاهش سن ازدواج، کاهش سن فرزندآوری و افزایش تعداد فرزندان باید برقراری ثبات اقتصادی در جامعه باشد البته ثبات اجتماعی- فرهنگی و سیاسی هم باید مد نظر قرار گیرد.

سرپرست سابق بخش تحقیقات جمعیتی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران آورده است: « الان یکی از دغدغه های خیلی از جوانانِ دارای تحصیلات عالی، شیوه تربیت فرزند و به دور نگه داشتن آنها از انواع صدمه ها و مخاطرات اجتماعی است؛ بنابراین ثبات و امنیت اجتماعی باید در سرلوحه اقدامات قرار گیرد. درباره بایسته های اجرای مرحله دوم، اقدامات زیر ضروری هستند:

- الان جمعیت ایران در مرحله پنجره جمعیتی قرار دارد و بیشتر از دو سوم از جمعیت کشور به جمعیت فعال (۶۴-۱۵ ساله) اختصاص دارد؛ بنابراین باید از این فرصت جمعیتی به نحو احسن بهره برد.

- از جمعیتِ واقع در سنین کودکی و نوجوانی باید از نظر سلامت جسمی، روانی-عاطفی و اجتماعی به خوبی مراقبت شود تا در آینده، جمعیت جوان بالنده و باکیفیت داشته باشیم. برای متولدان دو دهه آینده هم زیربناهای لازم فراهم گردد تا از کیفیت زندگی خوبی برخوردار باشند.

- همینطور باید سیاست هایی برای بیکاری جوانان و بیکاری پنهان خیلی از شاغلان اتخاذ گردد و زیربناهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه، جهت کاهش مهاجرت نخبگان از کشور هم تقویت شود.»
1401/01/01
12:48:34
5.0 / 5
928
تگهای خبر: جوانان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید