بازی اندروید

برای کارگردان هادی و هدی که نامش را نمی دانستیم

برای کارگردان هادی و هدی که نامش را نمی دانستیم

به گزارش بازی اندروید جوانان پرشوری که دهه ۵۰ در کانون پرورش فکری فعالیت داشتند، او را به کرات دیده بودند، جوانکی بود همسن و سال خودشان که زبان های فرنگی می دانست و مانند آنان جستجوگر بود ولی او بیشتر در دنیای عروسک ها کند و کاو می کرد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، نسل ما اردشیر کشاورزی را با مجموعه عروسکی «هادی و هدی» می شناسد. هر چند آن زمان کم سال تر از آن بودیم که عنوان بندی این مجموعه را بخوانیم و نام کارگردانش را ببینیم. ما مشتاقانه به تماشای این مجموعه با عروسک های دوست داشتنی اش می نشستیم بدون این که نام سازنده آنرا بدانیم.
امروز، سوم فروردین ماه سالروز درگذشت این هنرمند است. هنرمندی که عروسک ها را به صحنه تئاتر و قاب تلویزیون آورد و کودکان چندین نسل را به مهمانی عروسک ها برد.
به انگیزه سالروز درگذشت این هنرمند نگاهی بسیار گذرا بر بخشی از کارنامه هنری او داریم.
اوایل دهه ۵۰ اسکار باتک، هنرمند مطرح نمایش عروسکی که اهل چکسلواکی بود، به ایران آمد تا دوره آموزشی نمایش عروسکی را به پیشنهاد نصرت کریمی و به دعوت دکتر مهدی فروغ، رئیس دانشکده هنرهای دراماتیک، در این دانشکده پایه گذاری کند.
قرار بود نمایش عروسکی ابتدا در مقطع کاردانی یا همان فوق دیپلم و بعد در مقطع کارشناسی تدریس گردد.
استاد خارجی طبیعتا احتیاج به یک مترجم داشت و اینجا بود که اسم اردشیر کشاورزی عنوان شد. او جوانی بود که در دانشکده ملی آن زمان در رشته زبان انگلیسی تحصیل کرده بود و بعنوان مترجم و دستیار، اسکار باتک را همراهی می کرد.
کشاورزی که خود هم مجذوب جهان عروسک ها بود، بعدتر خود هم در رشته نمایش عروسکی در دانکشکده هنرهای دراماتیک تحصیل کرد و زمینه حضور و فعالیت باتک را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فراهم آورد. کانون آن زمان گروهی تئاتری به سرپرستی دان لافون داشت که با جوانان پر انگیزه آن دوره، رضا بابک، مرضیه برومند، بهرام شاه محمدلو، سوسن فرخ نیا و علیرضا هدایی، نمایشنامه های زیبای بیژن مفید را اجرا می کردند.
اما با حضور باتک، عروسک ها هم وارد کانون شدند. نتیجه حضور این هنرمند اجرای نمایش هایی همچون «شنل هزار قصه»، «حادثه در شهر عروسک ها»، «نخودی» و... بود.
کشاورزی هم بعنوان مترجم و هم دستیار در کنار باتک بود.
مجموعه عروسکی «هادی و هدی»

1401/01/04
14:14:53
5.0 / 5
881
تگهای خبر: آموزش , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید