بازی اندروید

فروش سینما شهر قشنگ با خاطراتش

فروش سینما شهر قشنگ با خاطراتش

به گزارش بازی اندروید یكی از قدیمی ترین سینماهای تهران با حدود ۷۰ سال قدمت، به فروش گذاشته شده است.


سینما «شهر قشنگ» که سال ۱۳۳۲ توسط گروه سینماهای مولن روژ تاسیس شد، یکی از سینماهای درجه یک تهران بوده که حدود ۱۲ سال است به صورت کامل تعطیل شده است و حالا تابلویی برای اعلام فروش بر سردر آن نصب شده است.
یکی از آشنایان مالک این سینما درباره فروش این ملک به ایسنا اظهار داشت: حدود یک ماه است که اعلام فروش کرده ایم، اما هنوز مشتری پیدا نشده است.
او تصریح کرد که شهرداری مجوز تغییر کاربری سینما شهر قشنگ را صادر کرده است.
مالک این سینمای متروک مرحوم رضا حجت بود که به قول دخترش، سینما را در سال ۱۳۵۴ به قیمت هفت میلیون تومان خریداری نموده بود. در آن زمان سینماها جزو املاک تجاری محسوب می شدند و ارزش مالی بالایی داشتند.
فرحناز حجت، حدود ۹ سال قبل درباره علت تعطیلی سینما «شهر قشنگ» به ایسنا اظهار داشته بود: «هر ساختمان و بنایی عمر مفیدی دارد. باآنکه در تاریخچه ساختمان فعلی سینما آمده است که در سال ۱۳۴۰ ساخته شده، اما در واقع تاریخ ساخت «شهر قشنگ» به حدود هشت سال پیش از آن تاریخ بازمی گردد و طبیعی است که تمامی تاسیسات آن مستهلک و از کارافتاده باشد. پدر من این سینما را در سال ۵۴ با کاربری تجاری و به قیمت بسیار زیاد خریداری کرد، اما در سال ۶۲ دولت کاربری سینماها را به فرهنگی تغییر داد. قاعدتا در این شرایط شهرداری یا دولت باید مابه التفاوت ارزش مالی بین مالکیت تجاری و مالکیت فرهنگی را بپردازد، اما جالب است که نه تنها چنین مبلغی پرداخت نشده بلکه حتی وقتی به شهرداری رجوع کردم، فهمیدم که اگر بخواهم این فضا را به یک فضای تجاری تبدیل کنم باید باردیگر هزینه گزافی را بپردازم. البته واضح است که شهرداری هیچ اعتراضی را در این حوزه نمی پذیرد.»
وی در آن زمان با اشاره به اینکه «سینما برای همیشه بسته شده و پولی هم برای تخریب و تغییر کاربری آن ندارد» همینطور اظهار داشته بود: «برخی کارشناسان با سفارش به باز نگه داشتن سینما و هزینه در بازسازی آن، بخش عمده ای از سرمایه آنرا به هدر دادند. اگر این پیشنهادات غیرکارشناسی نبود و همان چند سال قبل نسبت به ساخت یک مجموعه تجاری فرهنگی در جای «شهر قشنگ» فعلی اقدام می شد، می توانست خدمتی به بافت منطقه کند. اصولا ساخت و ساز برای بخش فرهنگی در دل بافت تجاری نه تنها با سیاست های شهرداری تطابق ندارد، بلکه به لحاظ جذب جمعیت به منطقه پرتراکم تجاری هم خالی از هرگونه توجیه منطقی است.»
سینما «شهر قشنگ» زیربنای حدود ۲۷۰۰ مترمربع و ۶۷ سال عمر دارد که از بیشتر از یک دهه قبل حدودا به یک خرابه متروک تبدیل گشته است.
البته این سینما تنها سینمای قدیمی و تعطیل شده تهران نیست و با وضعیتی که این روزها به علت انتشار کرونا به وجود آمده و سینماها با فروشی اندک و استقبالی کم تلاش در روشن نگه داشتن چراغ خود دارند، نگرانی نسبت به تعطیلی و حتی تغییر کاربری برخی سینماهای قدیمی تر که یک یا دو سالن دارند بیشتر شده است.
منبع:

1399/05/03
15:41:11
5.0 / 5
2395
تگهای خبر: چراغ , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بازی اندروید