بازی اندروید

تاثیر لطمه دوران کودکی بر خطر مبتلاشدن به ام اس

تاثیر لطمه دوران کودکی بر خطر مبتلاشدن به ام اس

یافته های مطالعات جدید حاکی از آنست که لطمه و تروما در دوران کودکی، خطر مبتلاشدن به بیماری مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) را بیشتر می کند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، تأثیر صدمه های دوران کودکی می تواند تا آخر عمر باقی بماند و قربانیان سو استفاده هم با درد غیرقابل تصور و نتایج سلامتی بسیار واقعی روبرو هستند و این درحالیست که خودشان، مقصر بروز هیچ یک از این صدمه ها نبوده اند.
اخیرا مطالعه ای روی نزدیک به ۷۸ هزار زن در نروژ انجام گرفته که نشان می دهد: تجربیات دوران کودکی بخصوص قرار گرفتن در معرض سو استفاده های عاطفی و جسمی امکان دارد در خطر مبتلا شدن به بیماری ام اس که یک بیماری خودایمنی ناتوان کننده است و میلیونها نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند، نقش داشته باشد.
گروهی از متخصصان در نروژ اظهار داشتند: سوء استفاده، بی توجهی و مشکلات خانوادگی انواع شدید استرس هستند. استرس مزمن با بیماری روحی و جسمی مرتبط می باشد و رویدادهای استرس زا می توانند سبب شعله ور شدن بیماری در افراد مبتلا به ام اس شوند. مسئله ناشناخته بزرگ این است که آیا تجربیات صدمه زا در دوران کودکی امکان دارد سال ها بعد خویش را با افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری ام اس نشان دهد؛ بیماری که مانند خیلی از بیماری های خودایمنی اغلب به درستی تشخیص داده نمی شوند و تشخیص آن دشوار است.
نتایج یک تحقیق دیگر که سال ۲۰۰۹ در مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) انجام گرفته، نشان داده است هر چه افراد در کودکی شاهد سو استفاده بیشتری بوده باشند یا خود آنرا تجربه کرده باشند، بیشتر احتمال دارد که در دهه های بعد به علت مبتلا شدن به یکی از ۲۱ بیماری خودایمنی، در بیمارستان بستری شوند.
متخصصان نروژی جهت بررسی ارتباط بین این بیماری و ترومای دوران کودکی داده های یک مطالعه در ارتباط با زنان آبستن را از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۸، سوابق بیمارستانی و هم اطلاعات در ارتباط با تشخیص بیماری ام اس را در آنان ارزیابی کردند.
به گزارش ساینس الرت، این تجزیه و تحلیل نشان داد خانمهایی که پیش از سن ۱۸ سالگی در معرض سو استفاده عاطفی و جسمی قرار گرفته بودند، در سنین بالاتر بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری ام اس بودند. همینطور ارتباط بین تروما و ام اس در بین خانمهایی که آزار جنسی را تجربه کرده بودند ۶۵ درصد بیشتر با افزایش ریسک مبتلا شدن به ام اس همراه بود و خانمهایی که در معرض بیشتر از یک نوع تروما قرار داشتند بین ۶۶ تا ۹۳ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری بودند.1401/01/17
21:31:57
5.0 / 5
810
تگهای خبر: اطلاعات , سلامتی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بازی اندروید