بازی اندروید

ایجاد پایگاه اطلاعاتی شفاف از الزامات اجرای سیاست های تأمین اجتماعی

ایجاد پایگاه اطلاعاتی شفاف از الزامات اجرای سیاست های تأمین اجتماعی

به گزارش بازی اندروید رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن تاکید بر توجه به سیاست های کلی تأمین اجتماعی در برنامه ریزی ها، می گوید: تنها راه نجات برای شناسایی خانواده ها و عرضه حمایت های مختلف، حرکت به سمت «نظام چند لایه تأمین اجتماعی» است که در صورت اجرای آن، در شناسایی، عرضه خدمات متناسب با شرایط افراد و همینطور مدیریت بهینه منابع و ظرفیت ها، به بهترین شکل ممکن میتوان عمل کرد.


سیدحسن موسوی چلک در گفتگو با ایسنا، با اشاره به بندهای مختلف سیاست های کلی تأمین اجتماعی اظهار نمود: یکی از وظایف حکومت ها در اداره هر جامعه ای، اتخاذ سیاست های مناسب در حوزه های مختلف برای اداره بهتر آن جامعه است، چونکه اتخاذ سیاست های مناسب می تواند زمینه تحقق خواسته ها و نیازهای مردم را فراهم آورد. در حوزه های مختلف از قبیل سلامت، جمعیت، خانواده، اشتغال، اصل ۴۴، مبارزه با مواد مخدر و... سیاست های کلی وجود دارد و یکی از این سیاست ها که چندین سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام بر روی آن کار شده بود، سیاست های تأمین اجتماعی است که خوشبختانه تصویب و روز گذشته توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردید.
وی با اشاره به اینکه سیاست ها کمک می کنند تا هرگونه برنامه ریزی در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی حول سیاست های ابلاغ گردیده باشد و بدون در نظر گرفتن این سیاست ها برنامه ریزی صورت نگیرد، اضافه کرد: عمدتا یکی از نقاط ضعف سیاست ها این است که امکان دارد در اجرا خیلی مورد توجه قرار نگیرند که امید است سیاست های کلی تأمین اجتماعی این گونه نباشند و مجمع بعنوان نهادی که به مقام معظم رهبری در تدوین سیاست ها برای چگونگی توجه به سیاست ها در برنامه ریزی ها و اسناد و قوانین مشورت می دهد، این توجه و اهتمام لازم را داشته باشد، چونکه یکی از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام ارزیابی و چگونگی توجه به اجرای سیاست ها در برنامه ریزی هاست همچون اینکه ما حالا برنامه هفتم توسعه را در پیش رو داریم و امید است سیاست های تأمین اجتماعی مورد توجه قرار گیرد؛ ضمن این که به واسطه بعضی از اصول صریح قانون اساسی مثل اصل ۲۱ و ۲۹، به مبحث رفاه و تأمین اجتماعی شفاف و صریح اشاره شده است.
لزوم توجه به سیاست های کلی تأمین اجتماعی در عمل و برنامه ریزی ها رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن تاکید بر توجه به سیاست های کلی در عمل و برنامه ریزی ها، افزود: یکی از خلاءهای موجود در کشور، طرح جامع نظام چند لایه تأمین اجتماعی است که خوشبختانه در بند اول سیاست های کلی تأمین اجتماعی به مبحث «استقرار نظام تأمین اجتماعی به صورت جامع، یکپارچه، شفاف، کارآمد، فراگیر و چندلایه» اشاره شده است.
حرکت به سمت نظام چند لایه تأمین اجتماعی؛ تنها راه نجات برای شناسایی خانواده ها و عرضه حمایت های مختلف این مددکار اجتماعی اعتقاد دارد که تنها راه نجات برای شناسایی خانواده ها و عرضه حمایت های مختلف و پایداری در عرضه خدمات، حرکت به سمت «نظام چند لایه تأمین اجتماعی» است که در صورت اجرای آن، در شناسایی، عرضه خدمات و نوع خدمات متناسب با شرایط افراد و هم در کاهش دغدغه های مردم و مدیریت بهینه منابع و ظرفیت ها به بهترین شکل ممکن میتوان عمل کرد. در دولت اول روحانی لایحه ای برای این مورد نوشته شد اما در کمیسیون اجتماعی ماند؛ امید است دیگر ترسی از اجرای نظام چند لایه تأمین اجتماعی وجود نداشته باشد.
چند اجبار برای اجرای سیاست های کلی تأمین اجتماعی «ایجاد پایگاه اطلاعاتی شفاف»؛ یکی از این الزامات موسوی چلک با اشاره به اینکه یکی از الزامات اجرای سیاست های کلی تأمین اجتماعی، بخصوص بند ۲ آن، «ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی شفاف» است، خاطرنشان کرد: این پایگاه اطلاعاتی شفاف می تواند برای اجرای این سیاست ها (در عمل و برنامه ریزی ها) بسیار کمک کننده باشد. البته امنیت این پایگاه و اعتماد مردم بسیار مهم می باشد. زیرساخت های فناوری می توانند به شکل گیری این پایگاه کمک کنند؛ بگونه ای که هم حوزه های امدادی و حمایتی و هم بیمه ای را پوشش دهد. به نظر نداشتن یک پایگاه اطلاعاتی جامع، فراگیر، قابل اعتماد و به روز یکی از خلاءهای ما در عرصه های سیاستگذاری حوزه رفاه و تأمین اجتماعی است که در این سیاست ها به این مورد اشاره شده است.
وی افزود: مبحث امور حمایتی با هدف رفع فقر و صدمه های اجتماعی یکی دیگر از موضوعات مورد اهمیت در این سیاست هاست؛ البته این مورد هم مستلزم انجام وظایف درست دولت، استفاده از ظرفیت های مردمی، برخورداری از داده های اجتماعی و سیاستگذاری های اجرایی به واسطه این سیاست های کلی در حوزه امور حمایتی است.
اولین گام برای رفع فقر چیست؟ رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: نخستین اقدام برای رفع فقر، «شناسایی» است تا پراکندگی توزیع فقر (از نظر جمعیتی و جغرافیایی) مشاهده شود. ضرورت اجرای این بند از سیاست این است که ما نگاههای اجتماعی را در حوزه صدمه های اجتماعی افزایش دهیم و به تمام سطوح پیشگیری در این عرصه دقت کنیم.
بنابر اظهارات وی، لازم است برنامه ها در حوزه صدمه های اجتماعی به صورت محلی باشد و همه سطوح و ظرفیت ها هم در نظر گرفته شوند. در عین حال نیازمند یک تقسیم کار مشخص و شفاف بر اساس وظایف کار قانونی سازمان ها هستیم که باید همه ظرفیت ها، مردم و همه سطوح جلوگیری از صدمه های اجتماعی برای اجرای این بند از سیاست در جهت امور حمایتی مورد توجه قرار گیرند. باآنکه باید خدمات پایه اجتماعی در حوزه رفع فقر و صدمه های اجتماعی به صورت دولتی و با استفاده از با منابع و مدیریت دولتی انجام گیرد.
او همینطور این را هم اظهار داشت که آنچه همیشه دغدغه مردم و سیاستگذاران بوده است، «حفظ قدرت خرید اقشار ضعیف جامعه» است؛ به نظر این مورد مهم و قابل تامل است و نمی توان به سادگی از کنار آن گذر کرد؛ متناسب با تورم ما شاهد افزایش حقوق و دستمزد و افزایش حمایت ها از گروه های مختلف همچون کارگران، بازنشستگان، خانواده های نیازمند هستیم. این مورد در این سیاست ها به درستی آمده و مستلزم این است که همه قوا برای این مورد ساز و کاری داشته باشند که فشار بر این اقشار به واسطه نوساناتی که در حوزه اقتصاد داریم کمتر شود.
این مددکار اجتماعی یکی دیگر از مباحثی که در این سیاست ها مورد توجه قرار گرفته را «پیوست تأمین اجتماعی برای تمام طرح ها و برنامه های کلان کشور» عنوان نمود و اظهار داشت: «پیوست تأمین اجتماعی برای تمام طرح ها و برنامه های کلان کشور» کمک می نماید تا پیش از هر تصمیمی، آثار مثبت و منفی آن تصمیمات در کشور، موردتوجه قرار گیرد. این که تصمیمات و طرح های غیرکارشناسی، بار حوزه رفاه و تأمین اجتماعی را افزایش ندهد، بسیار اهمیت دارد. اگر از قبل درباره آثار هر تصمیم و برنامه در حوزه اجتماعی پژوهش نماییم و بر اساس آن برنامه ریزی و سیاست های اجرایی را انجام دهیم، این اقدام اثربخش خواهد بود.
موسوی چلک همینطور در ادامه به «استقرار نظام ملی احسان و نیکوکاری و ایجاد پیوند میان ظرفیت های مردمی و دستگاههای موظف» در سیاستهای کلی تأمین اجتماعی اشاره نمود و اضافه کرد: استقرار نظام ملی احسان و نیکوکاری و تعامل منطقی تر میان ظرفیت مردم و دستگاههای مرتبط که وظایف قانونی داشته باشند به بهره گیری درست از این ظرفیت ها و منابع کمک می نماید که این مورد نیازمند برنامه ریزی جداگانه است.
وی تصریح کرد: در این راستا نیاز است دولت ساز و کار مستقلی را ذیل همین سیاست های کلی رفاه و تأمین اجتماعی پیشبینی کرده و برای این بند؛ به واسطه اهمیت آن ساز و کار متفاوتی در نظر گیرد؛ چونکه این ظرفیت ها کمک می کنند تا در جهت ارتقاء و تأمین اجتماعی و ارتقای سلامت اجتماعی آن بهره لازم را ببریم.
منبع:

1401/01/23
10:20:02
5.0 / 5
718
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بازی اندروید