بازی اندروید

فعالیت دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده از روزهای نخست دولت سیزدهم

فعالیت دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده از روزهای نخست دولت سیزدهم

معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه پیش نویس مصوبات ستاد ملی زن و خانواده در دولت سیزدهم تهیه و درخواست وقت برگزاری این ستاد از جانب این معاونت به شخص رئیس جمهوری داده شده است، اظهار داشت: هم اینک در انتظار برگزاری اولین نشست ستاد با حضور ریاست جمهور هستیم.


لیلا سادات زعفرانچی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه ستاد ملی زن و خانواده در هشت سال قبل کم کاری داشته است و ازاین رو فعال کردن دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده و آغاز به کار آن با آغاز دولت سیزدهم به سرعت مورد پیگیری معاونت امور زنان و خانواده قرار گرفت، اظهار نمود: همچون اقدامات اولیه پیگیری شده توسط معاونت امور زنان و خانواده دولت سیزدهم فعال کردن دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده با تمرکز بر سند تحول دولت سیزدهم، اسناد بالادستی و هم مشاهدات و مطالعات اجتماعی زنان و خانواده در حوزه سفرهای استانی بوده است.
وی ضمن اشاره به برگزاری دو جلسه هم اندیشی دبیرخانه این ستاد با صاحب نظران حوزه زنان و خانواده در جهت ترسیم اولویت های این دو حوزه، افزود: برپایه تحلیل محتوای نظرات تخصصی کارشناسان و فراوانی موارد منعکس شده و هم تطبیق با مطالبات فعلی این حوزه، شاخه های اصلی پیش نویس مصوبات ستاد تعیین تکلیف شد و ماحصل آن برگزاری جلسات کارشناسی و هم جلسات مرتبط و مختلف با معاونین وزراء و آماده سازی مستندات لازم برای تشکیل اولین نشست ستاد ملی زن و خانواده بوده است.
معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همینطور این خبر را هم داد که هم اکنون پیش­نویس مصوبات این ستاد تهیه و توافق دستگاه های متولی در تقسیم­ کار ملی حاصل شده است.
زعفرانچی توضیح داد: در مکاتبه انجام شده با دفتر رئیس جمهوری درخواست برگزاری این ستاد داده شد. درواقع درخواست اولیه برگزاری این ستاد در شهریور ماه داده شد و باردیگر در بهمن ماه هم معاونت امور زنان جهت برگزاری اولین نشست ستاد اعلام آمادگی و درخواست وقت از رئیس جمهوری کرد و هم اینک در انتظار برگزاری اولین نشست ستاد با حضور رئیس جمهوری هستیم.
به نقل از ایشان، دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده علاوه بر تهیه پیش­ نویس مصوبات موردنیاز و قابل طرح، رسالت اصلی خود در رصد و نظارت بر عملکرد دستگاه­ ها به منظور پیگیری انجام مصوبات قبلی را هم دنبال کرده و در حال حاضر گزارش کاملی از رصد و پایش عملکرد دستگاه­ ها در جهت اجرای سیاست­ های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری، راهبرد کلان شماره ۳ نقشه مهندسی فرهنگی کشور، بند "ذ" ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه و مصوبات ستاد ملی زن و خانواده در دولت­های گذشته را هم به مراجع ذیربط عرضه کرده است.
معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همینطور در پاسخ به شائبه های بوجود آمده در مورد عدم تثبیت جایگاه ستاد ملی زن و خانواده، تنزل جایگاه آن در ساختار معاونت امور زنان و ضرورت تصویب این ستاد در مجلس شورای اسلامی به منظور افزایش قدرت و نفوذ، اظهار داشت: در مورد تثبیت جایگاهی ستاد باید متذکر شوم این ستاد که با مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده، بستر مناسبی برای سرعت بخشی به عرضه برنامه ها و سیاست های اجرایی در حوزه زنان و خانواده است. در حال حاضر در تغییر و تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی با تلاش معاونت و حمایت مقام معظم رهبری، هم جایگاه ستاد ملی زن و خانواده و هم جایگاه حقوقی معاونت زنان و خانواده در میان اعضاء شورایعالی انقلاب فرهنگی تثبیت شده است.
زعفرانچی در انتهای سخنان خود خاطرنشان کرد: درحالیکه ۱۲ پست حقوقی از اعضاء شورایعالی حذف شده اند با نگاه بلند رهبری فرزانه و توجه ایشان به لزوم مباحث زنان و خانواده، همچنان دو پست اعضاء حقوقی زنان و خانواده در این شورا حفظ و تقویت شده است. بنابراین از این منظر که شورایعالی انقلاب فرهنگی نهادی حاکمیتی و در ذیل راهبری رهبر معظم حرکت می کند، به نظر نمی رسد که به طور موازی ورود قوایی نظیر مجلس شورای اسلامی جهت تثبیت موقعیت این ستاد ضروری باشد.1401/01/24
13:17:08
5.0 / 5
708
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید