بازی اندروید

ضرورت چاره اندیشی برای سیاست های تورم زا جهت اجرای نظام تأمین اجتماعی

ضرورت چاره اندیشی برای سیاست های تورم زا جهت اجرای نظام تأمین اجتماعی

به گزارش بازی اندروید معاون اسبق وزارت رفاه ضمن اشاره به ابلاغ سیاست های کلی تأمین اجتماعی از جانب مقام معظم رهبری اظهار نمود: در شرایط فعلی، مهم ترین عامل تهدیدکننده نظام اجتماعی کشور، تورم و سیاست های تورم زاست که باید برای آن چاره اندیشی کرد.


محمدرضا واعظ مهدوی در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار نمود: سیاست های کلی دستگاههای مختلف اجرایی کشور برپایه اصل ۱۱۰ قانون اساسی کشور تدوین و از جانب مقام معظم رهبری ابلاغ می شوند که سازوکاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای این امر پیشبینی شده است. از سالهای گذشته، سیاست های کلی در موضوعات و بخش های مختلف تدوین شده است که همچون آنها میتوان به سیاست های کلی نظام اداری و نظام سلامت اشاره نمود.
وی ادامه داد: سیاست های کلی تأمین اجتماعی هم در همین راستا تدوین و ابلاغ گردیده است.
رئیس انجمن علمی اقتصاد سلامت با اشاره به اینکه در نظام های برنامه ریزی باید برنامه هایی برای دستیابی به اهداف مشخصی تصویب شوند و برنامه های چندساله سندبالادستی داشته باشند اظهار داشت: سیاست های کلی یک سند بالادستی است که قانون اساسی هم، بالادست آن به حساب می آید و به شکلی میتوان اظهار داشت که سیاست های کلی، برنامه ساده تحقق بخش هایی از قانون اساسی است که برای پیاده کردن آنها مثلاً باید چهار برنامه پنج ساله تنظیم و سازوکارهای تحقق آن عرضه شود.
واعظ مهدوی افزود: تدوین سیاست های نظام تأمین اجتماعی مدت هاست که مطرح و درحال بررسی های کارشناسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که سرانجام چند روز قبل به نتیجه رسید و از جانب رهبری ابلاغ گردید. تجارب ارزشمندی در کشور درباره نظام تأمین اجتماعی داشتیم؛ گسترش پوشش بیمه های درمانی، تحقق پوشش بیمه اجتماعی روستاییان، محقق شده است. قانون ساختار نظام جامع رفاه هم در سال ۱۳۸۳ به تصویب رسیده است. به واقع سیاست های کلی تأمین اجتماعی هسته و قالب حرکت کل نظام تأمین اجتماعی را برای رسیدن به اهداف مدنظر ترسیم می کند بگونه ای که افراد نسبت به آینده خودشان اطمینان داشته و در دوران پیری نگرانی نداشته باشند.

بیمه ها نمی توانند حقوق مکفی بازنشستگی را تأمین کنند
وی با تکیه بر این که در شرایط فعلی، مهم ترین عامل تهدیدکننده نظام اجتماعی کشور، تورم و سیاست های تورم زاست که افزایش قیمت ها را تشدید کرده و سبب شده است که حقوق بگیران و دستمزدبگیران با شرایط سختی در زندگی مواجه باشند، اظهار نمود: در شرایطی که قدرت خرید دستمزدبگیران و کارگران مرتب کاسته می شود، بطور قطع ساختارهای بیمه ای نمی توانند وضعیت دریافت و پرداخت های خویش را بگونه ای تنظیم کنند که بتوانند یک حقوق بازنشستگی مکفی برای بازنشستگان و کارگران و شاغلان تأمین کنند.
لزوم چاره اندیشی برای سیاست های تورم زا این استاد دانشگاه و معاون اسبق وزارت رفاه اضافه کرد: بنابراین نکته ای که در کنار ابلاغ سیاست های کلی بسیار هم اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد آن است که حتما باید برای جلوگیری از سیاست های تورم زا و اقداماتی از قبیل افزایش نرخ ارز یا افزایش قیمت حامل های انرژی و سوخت که آثار تورمی بسیار زیادی دارند، چاره ای اندیشید.
وی افزود: وقتی سیاست تغییر نظام ارزی یا سیاست های وارداتی در دستورکار قرار می گیرد، خود به خود نظام تأمین اجتماعی در کشور مختل شده و هر تلاشی صورت می گیرد امکان دارد ابتر بماند، بنابراین باید همه دستگاههای اجرایی کشور در این راه سامان یابند تا سیاست های کلی تحقق یابند و اقدام خوب و درستی که مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داده است به ثمر بنشیند.
معاون اسبق وزارت رفاه تصریح کرد که لازم است مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان سیاست های مختل کننده نظام تأمین اجتماعی را به این علت که مغایر سیاست های کلی تأمین اجتماعی هستند، لغو کند.
منبع:

1401/01/26
15:14:01
5.0 / 5
757
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بازی اندروید