بازی اندروید

انجام مرحله اول یک مطالعه ملی، برای مساعدت با حل مشکلات سالمندان

انجام مرحله اول یک مطالعه ملی، برای مساعدت با حل مشکلات سالمندان

بازی اندروید: دکتر احمد دلبری؛رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در نشست گشایش پایگاه ˮکوهورت سالمندیˮ اظهار داشت: نتایج و اطلاعات به دست آمده از اجرای مرحله اول پروژه، راهنمایی برای سند ملی سالمندی کشور است و می تواند به سازمان هایی که درگیر سالمندی هستند، کمک نماید تا برای رفع معضلات و مشکلات سالمندان برنامه ریزی کنند.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، در این جلسه که با حضور دکتر حمیدرضا خانکه؛ رییس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، معاونان تحقیقات، آموزش و توسعه، و مدیران ذیربط برگزار شد، پایگاه (سایت) کوهورت سالمندی در دانشگاه نیز افتتاح شد تا در این محل، پژوهشگران و متخصصان بتوانند از داده ها و اطلاعات بدست آمده از اجرای مرحله اول پروژه کوهورت سالمندی، به نفع سالمندان استفاده کنند.

پروژه تحقیقاتی «کوهورت سالمندی کشور» از دی ماه ۱۳۹۹ به همت مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و با همکاری اداره بهزیستی استان یزد، دانشگاه علوم پزشکی یزد و مرکز تحقیقات شهرستان اردکان، رسما شروع به کار کرد.

در این پروژه ملی، اطلاعات مربوط به پنج هزار نمونه از افراد میانسال با ۵۰ سال سن تا سالمندان (حتی ۹۰ ساله) که در طرح شرکت داده شده اند، جمع آوری می شود و در طول ۱۵ سال، بر طبق حدود یک هزار متغیر، تغییرات جسمی، روانی، اجتماعی، معنوی و محیطی این افراد مورد بررسی قرار می گیرد، تا مسائل و مشکلات این جمعیت نمونه استخراج، و علت و عوامل مربوط به آنها مشخص شود.

دکتر احمد دلبری عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی این دانشگاه درباره پروژه و نتایج بدست آمده، اظهار داشت: اطلاعات استخراج شده از اجرای نخستین مرحله، در اختیار پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار می گیرد و این ظرفیت خوبی برای اجرای پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی به وجود آورده تا پروپوزال های خودرا به شورای علمی مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه ارائه بدهند و با بررسی پروپوزال ها، و پذیرش آنها از طرف شورای علمی، بتوانند از اطلاعات بدست آمده از اجرای مرحله نخست از طرح استفاده کنند.

وی اضافه کرد: نتایج و اطلاعات بدست آمده از اجرای مرحله اول پروژه، راهنمایی برای سند ملی سالمندی کشور است و می تواند به سازمان هایی که درگیر سالمندی هستند، کمک نماید تا برای رفع معضلات و مشکلات سالمندان برنامه ریزی کنند.

وی گفت: این پروژه که در سه فاز طراحی شده است، با تکمیل اطلاعات پنج هزار نمونه شرکت کننده در طرح و به تدریج، با افزایش نمونه ها تا شش هزار نفر ادامه خواهد داشت.

این متخصص حوزه سالمندی اشاره کرد که باتوجه به تهدید بسیار جدی روند افزایشی جمعیت سالمندی در کشور برای سیاستمداران و برای نظام، اساسا مطالعاتی مانند این کوهورت، همچون اقدامات اساسی و پایه ای جهت برنامه ریزی آینده برای جمعیت سالمندی در کشور است، چونکه در این مطالعه، با رصد وضعیت افراد ۵۰ ساله به بالا و بررسی تغییرات وضعیت آنان طی ۱۵ سال به لحاظ بیماریها و مشکلاتی که به سراغ آنان می آید، عوامل زمینه ای و خطر برای بروز بیماریها و مشکلات روانی و اجتماعی آنان استخراج می شود و بر طبق آن، برنامه ریزی های پیشگیرانه و تمهیدات لازم جهت مقابله با بروز این مشکلات اندیشیده خواهد شد.

دکتر دلبری اضافه کرد: این مطالعه چون دارای حجم بالایی از نمونه است (پنج هزار نفر) که در ادامه به شش هزار نفر هم خواهد رسید، اساسا می تواند در زمینه های مختلف جسمی، روانی، اجتماعی و محیطی به جامعه کمک نماید تا نسبت به چگونگی مراقبت سالمندان از خود و گذراندن دوره سالمندی سالمتر، فعالتر و پویاتر آگاه شوند.

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در تشریح فعالیت اجرائی مرحله اول این پروژه، گفت: از سال ۱۳۹۷، مقدمات اجرای پروژه، شناسایی و معرفی افراد شرکت کننده در طرح، با همکاری اداره بهزیستی یزد، دانشگاه علوم پزشکی یزد و مرکز بهداشتی و درمانی شهرستان اردکان انجام شد، و از دی ماه سال ۱۳۹۹ تا اسفندماه سال قبل (۱۴۰۰)، بررسی و ثبت اطلاعات پنج هزار نمونه شرکت کننده در طرح اجرا شد و به همان ترتیب که وارد طرح شدند، باردیگر به همان ترتیب وارد مراحل بعدی پروژه خواهند شد.

وی با اشاره به این که پروژه ملی کوهورت سالمندی کشور دارای سه فاز مطالعاتی است، اضافه کرد: این طرح در شهرستان اردکان اجرا شده، اما در بعضی از استانها مانند گیلان، مازندران، بوشهر، خراسان های جنوبی و رضوی، نیز انجام شده که اساسا می توانیم اطلاعات و نتایج پژوهش انجام شده در شهرستان اردکان را با نتایج تحقیقات در استانهای دیگر مقایسه نماییم.

وی اشاره کرد که مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، متولی اجرای پروژه ملی «کوهورت سالمندی کشور» است که برای مقایسه نتایج تحقیقات در شهرستان اردکان یزد با دیگر استانهای کشور، از همکاری معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، اداره سالمندان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در استانها، بهره می گیرد.

دکتر دلبری در توضیح چگونگی شرکت افراد در طرح و اجرای مرحله اول آن، اظهار داشت: بعد از معرفی افراد میانسال تا سالمند (۵۰ ساله به بالا) از طرف مرکز بهداشت شهرستان اردکان، تیم های مجری طرح به منزل این افراد مراجعه کردند و در مرحله اول، اطلاعات افراد به طور حضوری و در منزل آنان گرفته شد و در حقیقت، برای پنج هزار نفر نمونه، پنج هزار مراجعه به منزل این افراد با رعایت کامل اصول بهداشتی در وضعیت کرونائی انجام شد. و پس از آن، افراد به مرکز بهداشت منطقه دعوت شدند و انواع معاینات و آزمایشات پزشکی و ژنتیکی که بخش مهم این طرح را تشکیل می دهد، به طور رایگان برای افراد انجام شد تا ضمن تکمیل اطلاعات پزشکی آنان و آگاهی از وضعیت سلامتی این افراد (پایش سلامتی)، بتوان در مراحل بعدی، ارزیابی های روانی و اجتماعی از افراد صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: در اجرای کوهورت سالمندی در اردکان، موسسه خیریه این شهرستان همکاری شایانی داشته و نسبت به تهیه تجهیزات و وسایل پزشکی برای انجام معاینات و آزمایش های پزشکی افراد شرکت کننده در طرح (مانند سنجش بینایی و شنوایی) اقدام نمود تا بتوان " پایش سلامتی " افراد شرکت کننده در طرح (میانسالان و سالمندان) را به طور رایگان انجام داد و همزمان پزشک مستقر در مرکز در معاینات و بررسی نتایج آزمایش ها، اگر موردی از بیماری در افراد را مشاهده می کرد، فرد را از آن بیماری آگاه کرده و به پزشک متخصص ارجاع می داد تا خودش و یا خانواده بتوانند مسایل درمانی او را پیگیری کنند.

وی، خاصیت دیگر این طرح را در مشارکت و همکاری همه مسئولان شهرستان اردکان همچون امام جمعه شهر، نمایندگان مجلس، فرماندار و مسئولان بهزیستی عنوان نمود و اظهار داشت: این پروژه، بهترین مطالعه برای افراد میانسال تا سالمند است که می تواند پایش سلامتی را هم برای آنان داشته باشد، ضمن آنکه کارهای اجتماعی افراد، وضعیت محیط زندگی و همین طور بلحاظ سلامت روانی، میزان افسردگی و اضطراب های آنان را مورد بررسی قرار دهد و علل و عوامل آنرا مشخص نماید.

این محقق و استاد دانشگاه اشاره کرد: دوره سالمندی، متشکل از شاخصهای جسمی، روانی، اجتماعی، معنوی و محیطی است که می تواند سالمندی سالم را رقم بزند و ما به جهت اینکه بتوانیم به سالمندی سالم دست یابیم، باید این فاکتورها را بررسی نماییم. در زمینه جسمی، بیماریهای زمینه ای افراد، مانند " دیابت، قلبی و ریوی، چربی خون و... و شاخصهای خونی، بینایی سنجی و شنوایی سنجی که تمام دستگاهها و تجهیزات مربوط به آنها بصورت مشارکت های مردمی و خیریه تهیه شد، مورد بررسی قرار گرفتند، و در مراحل بعدی، سلامت روانی و اجتماعی افراد مورد سنجش و بررسی قرار می گیرند.

وی اصرار کرد که با اهمیت ترین تهدید آینده کشور، سالمندی است و همانطور که در کشورهای پیشرفته دنیا، سالمندی را بعنوان یک فرصت برای کارآفرینی، گردشگری و... مورد توجه قرار می دهند، ما اگر به طور جدی به موضوع سالمندی نپردازیم، این مساله در آینده با افزایش جمعیت سالمندی و رشد آن، می تواند بجای فرصت، به بحران جدی برای دولت و نظام تبدیل گردد.

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی همین طور با اشاره به افتتاح و شروع به کار سایت کوهورت سالمندی در این دانشگاه، اظهار داشت: یکی از رسالت های اصلی این دانشگاه، پرداختن به موضوع سالمندی است، و سایت کوهورت سالمندی و ایجاد پژوهشکده سالمندی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی می تواند بسیار راهگشا و چشم انداز خوبی برای دستیابی به راهکارهای لازم برای رفع مشکلات سالمندی در کشور باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ دکتر دلبری در آخر اضافه کرد: اساسا یکی از دعدغه های دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، موضوع " سالمندی " است و لذا، این دانشگاه آمادگی دارد تا در کنار شورای ملی سالمندی و در کنار اداره سالمندی وزارت بهداشت، سازمان ها و صندوق های بازنشستگی که بنحوی درگیر موضوع سالمندی و بازنشستگی هستند، بتواند موج در راه و مشکلاتی را که در آینده می تواند دولت را زمین گیر کند، مدیریت کرده و مطالعاتی همچون کوهورت سالمندی کمک می نماید تا برنامه ریزان و سیاستمداران بتوانند نیازهای سالمندان را مطابق با رشد جمعیت این قشر پیش بینی کرده و در حقیقت، تهدید عدم آمادگی کشور در مقابل رشد جمعیت سالمندان در کشور را تبدیل به فرصت کنند.

منبع:

1401/01/28
09:36:54
5.0 / 5
831
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بازی اندروید