بازی اندروید

اعلام جزئیات جشنواره تئاتر شهرزاد

اعلام جزئیات جشنواره تئاتر شهرزاد

پردیس تئاتر شهرزاد، دومین جشـنواره تئاتر شهرزاد را با طراحی و دبیری مسعود دلخواه و ریاست شهرزاد جعفری با مبحث «تئاتر و هنر پرفورمنس در ایران» در دو بخش نمایش های متن محور با مدت زمان ۹۰ دقیقه و پرفورمنس آرت با مدت زمان ۴۵ دقیقه برگزار می نماید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش رسیده، این جشنواره با هدف فعال کردن استعدادها و انرژی های نهفته در هنرمندان در دوران کرونا، کمک به گسترش فرهنگ تئاتر، پشتیبانی از متون نمایشی پرارزش و فراهم آوردن شرایط مناسب جهت معرفی و اجرای عمومی آثار برتر برگزار می گردد.
آنچه در ادامه می آید، گفتگویی است با دکتر مسعود دلخواه، کارگردان، بازیگر، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و دبیر این جشنواره.
مسعود دلخواه دبیر این دوره از جشنواره، استقبال خوب جوانان تهرانی و شهرستانی از نخستین دوره را کم نظیر توصیف کرد و اظهار داشت: نخستین جشنواره تئاتر شهرزاد تیرماه سال ۹۷ به ریاست شهرزاد جعفری با استقبال کم نظیر شرکت کنندگان و تماشاگران روبه رو شد و من به همراه نوید محمدزاده و نادر برهانی مرند مسئولیت نهایی داوری آثار را بر عهده داشتیم. کیفیت آثار و استقبال هنرمندان از این رویداد، مدیریت تئاتر شهرزاد را برآن داشت که این جشنواره تداوم پیدا کند. ازاین رو دومین دوره جشنواره تئاتر شهرزاد با عنوان «تئاتر و هنر پرفورمنس» با دو بخش مهم برگزار می گردد.

فرآیند شرکت در این جشنواره آسان است/نیازی به ارسال متن نیست
دلخواه فرایند شرکت در این جشنواره را آسان توصیف کرد و اظهار داشت: در این دوره نیازی به فرستادن متن نیست، متقاضیان با رفتن به سایت جشنواره و فرمی که آن جا موجود است، همراه با ارسال شش نسخه کپی از سی دی اجرای نمایش خود به دبیرخانه ی جشنواره می توانند در این رویداد شرکت نمایند. در مرحله دوم بازبین ها (داوران مرحله اول) از بین آثار رسیده به جشنواره، مناسب ترین و با کیفیت ترین آثار را که شرایط جشنواره را رعایت کرده اند انتخاب می کنند و برای داوری به مرحله ی دوم می فرستند و داوری نهایی آن جا صورت می گیرد.

نمایش هایی که در جشنواره تئاتر شهرزاد شرکت می کنند نباید در تهران اجرای عمومی رفته باشند
دبیر دومین دوره جشنواره شهرزاد در ارتباط با شرایط حضور آثار هم اظهار داشت: نمایش هایی که در جشنواره تئاتر شهرزاد شرکت می کنند نباید در تهران اجرای عمومی داشته باشند، یعنی نمایش هایی که طی سالهای گذشته یا هم زمان با جشنواره، در تهران اجرای عمومی داشته اند، نمی توانند در این جشنواره شرکت بکنند. از این نظر میتوان گفت آثار برای تماشاگران تهران تازه و جدیدند، ولی اگر در جشنواره ای شرکت کرده اند و یک یا دو شب اجرای جشنواره ای داشتند و اجرای عمومی نرفته اند، ایرادی ندارد و شرایط لازم را جهت شرکت در جشنواره تئاتر شهرزاد دارند. در عین حال هنرمندان شهرستانی اگر حتا در شهرستان خود اجرای عمومی داشته اند، مانعی برای حضورشان در جشنواره تئاتر شهرزاد نیست.
کارگاه های تئاتری با حضور هنرمندان شاخص
این مدرس تئاتر در توضیح برگزاری کارگاه های آموزشی هم اظهار داشت: در این جشنواره کارگاه های تئاتری در پنج حوزه بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه، نمایش نامه نویسی و تهیه کنندگی تئاتر، با حضور هنرمندان شاخص و حرفه ای برگزار می گردد. در کنار ورک شاپ های حرفه ای تئاتر، میزگردی در ارتباط با "تفاوت ماهوی و شکلی بین تئاتر و هنر پرفورمنس" هم خواهیم داشت که به صورت تئوریک و نظری به بررسی تفاوت های تئاتر متن محور و هنر پرفورمنس و خط مرز بین این دو می پردازیم. این میزگرد با حضور هنرمندان و افراد برجسته تئاتر ایران خواهد بود.
هزینه های اسکان و پذیرایی هنرمندان شهرستان ها بر عهده ی جشنواره خواهد بود
این هنرمند در ادامه از امکان اسکان برای هنرمندان استانها با عنایت به امکان پذیرفته شدن آثاری از شهرستان ها سخن گفت و اضافه کرد: هزینه های اسکان و پذیرایی هنرمندان شهرستان ها بر عهده ی جشنواره خواهد بود و جای نگرانی از نظر اسکان گروههای تئاتری شهرستانی نداریم و هدف از برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر شهرزاد، حضور بیش ترین گروههای تئاتری با بیش ترین تنوع مد نظر است.
جشنواره تئاتر شهرزاد به تنوع شیوه اجرایی اهمیت می دهد
چون اساساً این نخستین بار است که درباره ی دو مبحث مهم تئاتر و هنر پرفورمنس جشنواره برگزاری می شود! در این جشنواره همه ی این موضوعات می تواند مورد توجه هنرمندان قرار بگیرد، بویژه در بخش پرفورمنس، گرچه بخش اصلی جشنواره، همان تئاتر و نمایش های متن محور است، ولی بخش دوم جشنواره بررسی و تعریف تازه ای از هنر پرفورمنس خواهد بود که در عمل بررسی می نماییم. ازاین رو جشنواره تئاتر شهرزاد به تنوع شیوه اجرایی بسیار اهمیت می دهد، چونکه هر پرفورمنس می تواند روش اجرایی خودش را داشته باشد و در این مورد هنرمند آزاد است تا هر روشی را که بهتر با آن ایده هایش را مطرح می کند، به کار بگیرد.
هدف از برگزاری این جشنواره فرصتی برای بروز استعدادها بعد از شرایط کرونایی است
وی هدف از برگزاری این جشنواره را فرصتی برای بروز استعدادها بعد از شرایط کرونایی عنوان نمود و اظهار داشت: مسلماً در طول دو سال قبل خیلی از هنرمندان به خاطر شرایط کرونایی از کار تئاتر محروم شدند، بدون اینکه خودشان بخواهند! این جا انرژی هایی جمع شده و حالا چنین جشنواره ای می تواند فرصتی باشد برای ابراز خلاقانه ی این انرژی ها، هم در سطح حرفه ای و هم سطح آماتور. هدف جشنواره گسترش فرهنگ تئاتر و ایجاد فرصت برای حرفه ای های تئاتر است که شاید کم تر فرصت اجرا برای شان باشد، بخصوص جوانان حرفه ای، تا بتوانند برای خلاقیت تئاتری شان فرصت داده بشود و هم معرفی چهره های جدید تئاتری.
نباید در تئاتر منتظر بخش دولتی ماند
وی برگزاری جشنواره ای در سطح ملی و در این اندازه توسط بخش خصوصی را واجد پیامی واضح عنوان نمود و اظهار داشت: ما نباید در تئاتر فقط منتظر بخش دولتی باشیم که سیاست های تئاتری را تعیین بکنند و جشنواره ها محدود به جشنواره های دولتی بشود. به نظر من نهادهای فرهنگی و هنری دولتی باید از چنین حرکت های فرهنگی استقبال بکنند و حتا چنین فعالیتهایی، از جهات مختلف باید حمایت بشوند، چون این نهادهای مستقل بخشی از بار فرهنگی را به دوش می کشند.
امیدواریم جشنواره شهرزاد، معرف ایده های جدید تئاتری باشد
مسعود دلخواه در انتها مهلت دریافت آثار را آخر اردی بهشت ماه اعلام نمود و اظهار داشت: در این جشنواره هر کارگردان فقط در یک بخش می تواند شرکت کند، یعنی باید تکلیف خودش را مشخص نماید که تئاتر به معنای متداولش کار کند یا یک پرفورمنس، البته معنای این حرف آن نیست که پرفورمنس متن ندارد اما محوریتش با متن نیست. این تفاوت را خود کارگردان می تواند تشخیص بدهد که اثرش را برای چه بخشی بفرستد. بازنگری و داوری های مرحله ی اول در خردادماه انجام می شود و تا ۲۰ خرداد نتایج نهایی آثار برای اجرا در پردیس تئاتر شهرزاد اعلام خواهد شد. همینطور افرادی که از نمایش نامه ی دیگران یا ترجمه های موجود استفاده می نمایند باید مجوز نویسنده یا مترجم را ضمیمه ی اثرشان بکنند تا مالکیت اثر گرفتار خدشه نشود. امیدواریم این دوره هم مانند دوره ی اول جشنواره تئاتر شهرزاد با استقبال و موفقیت در خور روبه رو بشود و قدمی که جشنواره در سطح ملی برمی دارد، در معرفی ایده های جدید تئاتری و گسترش و تعالی فرهنگ تئاتر در کشورمان اثرگذار باشد.
منبع:

1401/01/28
22:27:05
5.0 / 5
917
تگهای خبر: آموزش , بازی , جوانان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید