بازی اندروید

سن اعتیاد به مقطع راهنمایی رسید

سن اعتیاد به مقطع راهنمایی رسید

بازی اندروید: یک پژوهشگر حوزه مواد مخدر اظهارکرد: نخستین تاثیر ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان، گران شدن مواد مخدر و دومین تأثیر هم احتمال رشد مواد روانگردان و صنعتی با قیمت ارزان تر است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دکتر صفاتیان پژوهشگر ضمن بیان این که ورود مخدرهای جدید به کشور شامل روان گردان ها و مواد توهم زا حدود ۱۰ سالی می شود که مطرح است، عوامل شخصی، خانوادگی و اجتماعی را در ورود مواد مخدر جدید به ایران موثر دانست و اضافه کرد: یکی از علل ورود مواد مخدر جدید به داخل کشور، وجود نیاز و تقاضا و کنجکاوی نوجوانان به امتحان کردن مواد است.
پژوهشگر حوزه مواد مخدر با اشاره به اینکه دستگاههای فعال در حوزه پیشگیری باید پاسخگوی این مورد باشند اظهار داشت: اجرایی ترین و قوی ترین دستگاه در این عرصه ستاد مبارزه با مواد مخدر است. کمیسیون بهداشت و کمیسیون امور اجتماعی مجلس و وزارت بهداشت و صداوسیما و آموزش و پرورش هم همچون دستگاههای جلوگیری از اعتیاد هستند اما سازمانها آنگونه که باید به وظیفه اصلی خود عمل نمی کنند.
صفاتیان اظهارکرد: زمانی که یک ماده جدید وارد کشور می شود سه سال طول می کشد تا دستگاه ها به نتیجه برسند در صورتی که در این سه سال بسیاری از افراد درگیر این مواد مخدر جدید شده اند.
وی ادامه داد: تفاوت مواد مخدر جدید با مواد مخدر سنتی مانند تریاک و هروئین در این است که مواد مخدر جدید یک وابستگی روانی خیلی خیلی شدیدی بوجود می آورد و وقتی فرد گرفتار آن می شود درمان خاصی برایش نیست.
صفاتیان در پاسخ به این سؤال که ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان چه تأثیری بر کاهش قیمت تریاک و استقبال افراد از مواد مخدر جدید دارد؟ اظهار داشت: نخستین تأثیر ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان، گران شدن مواد و دومین تأثیر هم احتمال رشد مواد روان گردان و صنعتی با قیمت ارزان تر است کمااینکه هم اکنون قیمت تریاک حداقل بین ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شده است.
پژوهشگر حوزه مواد مخدر که در برنامه ای رادیویی صحبت می کرد، خاطرنشان کرد: باآنکه دستگاه ها در کمیسیون اجتماعی مجلس در این رابطه سوال و جواب می شوند اما بنده در این سالها تاثیری بر اصلاح قوانین و نظارت دقیق و برنامه های پیشگیرانه ندیدم که اگر اثرگذار بودند، شاهد این مسائل و مشکلات نبودیم. متاسفانه قوانین ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر کامل نیست و بیشتر یک قانون مقابله ای است و باید اصلاح گردد.
در ادامه برنامه، سلمان ذاکر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: اصل ماجرا و مبحث مهم می باشد که نباید بسترهای پیدایش این نوع مواد در جامعه به وفور پیدا شود و در دسترس جوانان قرار گیرد.
وی وضعیت در حوزه مواد مخدر را نگران کننده خواند و اضافه کرد: متاسفانه سن اعتیاد به سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی و مقطع راهنمایی رسیده است.
ذاکر با اشاره به اینکه ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر و انواع مختلف آن نقص قانونی نداریم و قانون پاسخگوی این موارد هست اظهار داشت: ما در مجلس می توانیم از مسؤلان سوال و محکم برخورد نماییم اما نهضت مبارزه با مواد مخدر باید از خود جامعه و دستگاههای اجرایی شروع شود.1401/02/02
12:58:16
5.0 / 5
903
تگهای خبر: آموزش , جوانان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بازی اندروید