بازی اندروید
در گزارش بازی اندروید اعلام شد؛

روش جدید پژوهشگران ایرانی برای درمان سرطان با کمک توالی یابی ژن ها

روش جدید پژوهشگران ایرانی برای درمان سرطان با کمک توالی یابی ژن ها

بازی اندروید: محققان کشور با فناوری همگرا موفق به تعیین دقیق شاخصهای توموری سرطان با روشی جدید و دقیق شدند.شهریار علوی مدیر فنی و رئیس هیأت مدیره یک شرکت دانش بنیان به خبرنگار مهر درباره محصول ساخته شده با فناوری همگرا عنوان کرد: ما توانستیم با ترکیب برخی فناوری ها راهکار جدیدی برای درمان سرطان عرضه دهیم.
وی اضافه کرد: سرطان، بیماری ژن ها است و به هر میزان که ژن های سالم بیمار گرفتار تغییرات سرطان زا بشوند احتمال پیشرفت سرطان بیشتر می شود. پس می بایست شاخصهای ژنتیکی تومور که نشاندهنده میزان تغییرات سرطان زا هستند را اندازه گرفت.
وی افزود: در سالهای گذشته از روش هایی مانند مشاهدات میکروسکوپی و روش PCR برای اندازه گیری برخی شاخصهای توموری استفاده می شد؛ روش میکروسکوپی یک تصویر کلی و غیر مستقیم به ما می دهد. یا در روش PCR، ناچار به محدود کردن آنالیزها به چند ژن هستیم. در حالیکه در روش توالی یابی نسل جدید می توانیم همگی این بررسی ها را به صورت کمی و مستقیم روی چندین هزار ژن سلول های توموری انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه این روش برای درمان هدفمند سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: روشی که موفق به نتایج مثبت آن شدیم توالی یابی است که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد ولی هنوز در کشور ما جا نیفتاده است.
این محقق اظهار داشت: به کمک داده های توالی ژن ها، همگی تغییرات چندین هزار ژن سلول های توموری شناسایی می شوند و بعد از مقایسه با ژن های سالم، شدت این تغییرات سرطان زا اندازه گیری می شود.
به گفته علوی، با توالی یابی تومور بیمارانی که روند درمان سرطان آنها با مشکل روبرو شده ضمن این که از داروهای مختلف استفاده می نمایند می توانیم روند درمان را هم برای آنها بهبود ببخشیم.
وی اظهار داشت: برای شناسایی روش بهینه درمان این بیماران، احتیاج به اندازه گیری ۳ شاخص «جهش های سرطان زا»، «شاخص TMB» و «شاخص MSI» است که در تعیین شیوه درمان تومور مؤثر هستند. تا به امروز آزمایشی که امکان سنجش ۳ شاخص در چارچوب یک آزمایش فراهم باشد را نداشتیم.
وی با بیان این توالی یابی ژن های تومور، امکان سنجش هر ۳ شاخص در یک آزمایش را فراهم می آورد، اظهار داشت: روش توالی یابی تجمیع روش های سنتی است که دقت و سرعت در آن افزایش می یابد. نتیجه توالی یابی در اختیار پزشک آنکولوژیست قرار می گیرد تا دلیل روند کند درمان را مشخص نماید.
وی اظهار داشت: کشورهای پیشرفته با روش توالی یابی نسل جدید، چنین خدماتی را به بیماران مبتلا به سرطان عرضه می دهند ولی هنوز این راهکار در کشور ما جا نیافتاده است.
وی بیان نمود: در همین راستا از دو سال قبل به توسعه روش های نوین آنالیز داده های توالی یابی جهت کمک به درمان سرطان پرداختیم و الان در مرحله کارآزمایی بالینی هستیم.
به گفته وی، در فرایند کارآزمایی بالینی تعدادی بیمار که قبلاً شاخصهای توموری آنها را با روش های سنتی اندازه گیری کرده بودند به روش توالی یابی نسل جدید مورد آزمایش قرار دادیم تا پس از ارزیابی با نمونه های مشابه خارجی مقایسه نماییم.
وی با اشاره به اینکه نتایج این کارآزمایی خوب بوده و مستندات آنرا به سازمان های مربوطه ارسال کردیم، اظهار داشت: در صورت تأیید این سازمان ها و همکاری ستاد توسعه زیست فناوری آماده ایم این خدمت را به بازار عرضه بدهیم.
علوی اظهار داشت: امیدواریم سال جاری این خدمت برای بیماران مبتلا به سرطان عرضه شود.
رئیس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه این توالی یابی با استفاده از زیست فناوری و فناوری اطلاعات به نتیجه رسیده است و در حیطه فناوری همگرا قرار گرفته است، اظهار داشت: این روش برای آزمایش بررسی نمونه تومور بیماران سرطانی و عرضه بهترین راهکار درمان سرطان به پزشک متخصص انجام می گیرد.
علوی ضمن اشاره به مزیت های این روش اظهار داشت: دقت روش توالی یابی نسبت به روش های سنتی بسیار بالا است؛ به این صورت که پیشتر با روش های غیرمستقیم مانند مشاهدات میکروسکوپی به برخی شاخصهای سرطان بیماران پی می بردند ولی با توالی یابی ژن های سلول های توموری و یافتن جهش های سرطان زا و دیگر شاخصهای ژنتیکی این سلول ها می توانیم با ریزبینی بیشتری به دلیل پیشرفت سرطان در بیمار بپردازیم.
رئیس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان افزود: همینطور قابلیت این روش در تشخیص یکجای شاخصهای تومور، احتیاج به انجام آزمایش های مختلف را برطرف می کند.
وی با اشاره به اینکه بخش بالینی بخصوص پزشکان انکولوژیست از این روش استقبال می کنند، اظهار داشت: از این روش میتوان برای انواع سرطان ها بخصوص سرطان های روده، پستان، تخمدان، ریه و پروستات بهره برد.
وی با تکیه بر این که از توالی یابی، بیشتر در مراحل پیشرفته سرطان و متاستاز میتوان استفاده کرد، اظهار داشت: در سالهای اخیر مبحث personalised medicine (یا پزشکی شخصی) در کشورهای پیشرفته به یک حقیقت تبدیل گشته است. به علت پیچیدگی بیماری سرطان، گزینش بهترین روش درمان گاهی دشوار می شود.
علوی افزود: با عنایت به عوارض جانبی داروهای درمان سرطان و فرصت اندک برای مهار سرطان، عرضه راهکاری برای گزینش بهترین داروی درمانگر سرطان بر پایه پروفایل ژنتیکی تومور بسیار پرارزش خواهد بود.

1401/03/01
11:51:01
5.0 / 5
843
تگهای خبر: اطلاعات , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بازی اندروید