بازی اندروید
یك تحقیق جدید نشان داد؛

فیلتر شنی 99 9درصد نانوپلاستیک ها را از آب شرب حذف می کند

فیلتر شنی 99 9درصد نانوپلاستیک ها را از آب شرب حذف می کند

بازی اندروید: فناوری های فیلتراسیون نقش مهمی در جهت تولید آب شرب انجام می دهند و پژوهشگران سوئیسی بتازگی از فیلتر پیشرفته شنی برای تصفیه انواع پلاستیک از آب بهره برده اند.به گزارش بازی اندروید به نقل از نیواطلس، گسترش زباله های پلاستیکی در سراسر محیط زیست به این معنا است که باید به روش های جدیدی برای مقابله با آن متوسل شد. در یک مطالعه جدید عملکرد فناوری های مختلف برای حذف نانوپلاستیک ها از آب بررسی و مشخص شد سیستم های فعال بیولوژیکی به نام فیلترهای شنی آهسته می توانند ذرات ریز پلاستیکی را با کارایی ۹۹.۹ درصدی حذف نمایند.
مقابله با میکروپلاستیک های مشکل ساز با ابعاد کمتر از ۵ میلی متر بسیار دشوار است و حیات موجوداتی مانند انواع جانداران دریایی را تهدید می کند، واضح است که نانوپلاستیک ها ممکنست مجموعه ای از مشکلات منحصر به فرد را برای سلامت انسان نیز ایجاد کنند.
مطالعات نشان داده اند که این رگه های ریز پلاستیکی ظرفیت رشد گیاهان را متوقف کرده و موجب مرگ و ناهنجاری هایی در انواع میگو و ماهی می شوند. برای مساعدت با حل این مشکل دانشمندان مؤسسه فدرال علوم و فناوری آبزیان سوئیس فرآیندهای مختلف تصفیه مؤثر برای حذف نانوپلاستیک ها از آب شرب را بررسی کردند.
آزمایشات این تیم شامل آزمایش سه روش بود. فیلتراسیون کربن فعال؛ ازن زنی، که در قالب آن ازن بطور شیمیایی به آب تزریق می شود تا آنرا تصفیه و ضد عفونی کند و روش فیلتر شنی آهسته. این آخرین تکنیک شامل یک اکوسیستم است که شامل یک لایه شن، ماسه و یک لایه فعال بیولوژیکی روی سطح سایر مواد است که شامل استفاده از انواع کرم ها و باکتری ها است. این مجموعه یک بیوفیلم را تشکیل می دهد که بیشتر آلودگی زدایی را انجام می دهند.
ذرات نانوپلاستیک با عنصر شیمیایی پالادیوم برچسب گذاری شدند و به مقدار قابل توجهی به آب تصفیه نشده اضافه شدند و امکان ردیابی مسیر حرکت آنها بوسیله پروسه تصفیه آب با یک طیف سنج جرمی برقرار شد. از میان تکنیک های مورد مطالعه، تیم دریافتند که فیلتراسیون آهسته شن و ماسه بر حذف ذرات نانوپلاستیک «تأثیر قطعی» دارد و با کارایی ۹۹.۹ درصد و با موفقیت آنها را از بین می برد.
بر اساس نتایج به دست آمده، این گروه می گوید این روش فیلتراسیون برای حذف مقدار زیادی از نانوپلاستیک ها برای دوره های طولانی مدت مؤثر خواهد بود، بااینکه چند سانتی متر بالای ماسه باید برای جلوگیری از گرفتگی بیوفیلم حذف شود.


منبع:

1401/03/15
22:07:52
5.0 / 5
590
تگهای خبر: تولید , فناوری , فیلتر , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بازی اندروید