بازی اندروید
در راستای احیای چاه های بسته؛

اختصاص 5 حلقه چاه غیرفعال نفتی به فناوران

اختصاص 5 حلقه چاه غیرفعال نفتی به فناوران

بازی اندروید: شرکت ملی نفت 5 حلقه چاه غیر فعال و بدون بازده را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می دهد تا با بهره گیری از فناوری به بهره برداری برسند.به گزارش بازی اندروید به نقل از مهر، امیر مقیسه معاون مدیریت سرمایه گذاری و کسب وکار شرکت ملی نفت در نشست تامین مالی طرح احیای چاه های کم بازده و غیر فعال شرکت ملی نفت توسط شرکت های دانش بنیان و فناور که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: طرح احیای چاه های بسته و کم بازده نفتی بصورت جدی در شرکت ملی نفت شروع شده تا بواسطه شرکت های دانش بنیان به بهره برداری برسند.
وی اضافه کرد: در مجموعه بالادستی نفت، ۳۹۳۳ حلقه چاه نفتی وجود دارد که در فرآیند تولید تزریق و اکتشاف به بهره برداری رسیده اند.
مقیسه با اعلان اینکه از این تعداد ۷۱۰ حلقه چاه بسته، ۳۹ حلقه معلق، ۵۹۷ حلقه چاه متروکه هستند، تاکید کرد: همین طور ۶۱ حلقه درحال تکمیل و یا تعمیر بوده و بصورت کلی می توان گفت ۲۵۲۵ حلقه چاه فعال داریم.
معاون امور سرمایه گذاری و کسب وکار شرکت ملی نفت با اعلان اینکه بر طبق این آمار ۷۱۰ حلقه چاه به دلایلی به بهره برداری نمی رسند، اظهار داشت: هدف ما در این پروژه کاندید کردن چاه های بلااستفاده است.
وی با اشاره به دلیلهای عدم استفاده از این حلقه چاه ها اشاره کرد: این ۷۱۰ چاه به سبب محدودیت های مالی، تکنولوژیکی و زمانی مورد استفاده و بهره برداری قرار نمی گیرند. برای اینکه اولویت ما با چاه هایی است که زودتر به بازده برسند.
مقیسه با اعلان اینکه شرکت ملی نفت نتوانسته از این چاه ها استفاده نماید، گفت: امیدوار هستم بتوانیم با این طرح که بواسطه مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی و همکاری دیگر شرکت های دانش بنیان اجرائی می شود، به نتیجه مطلوب برسیم.
معاون امور سرمایه گذاری مدیریت سرمایه گذاری و کسب وکار شرکت ملی نفت با اعلان اینکه استفاده از فناوری برای احیای این چاه های می تواند به نفع کشور باشد، اظهار داشت: ما می توانیم بر طبق الگوهای حقوقی با شرکت هایی کار نماییم که دراین زمینه موفق باشند و بتوانند از قبل اجرای پروژه عایدی نیز داشته باشند.
وی با اشاره به اقدامات شرکت ملی نفت برای اجرای طرح احیای چاه های کم بازده و غیر فعال اشاره کرد: ما به هر شرکتی می توانیم حداکثر ۵ حلقه چاه بسته اختصاص دهیم تا آنها فرآیند مطالعات و اجرای پروژه و پیاده سازی فناورانه را انجام دهند.
وی اضافه کرد: اگر عملیات احیای چاه اول توسط شرکت های دانش بنیان و فناور موفقیت آمیز باشد می توانند ۴ حلقه چاه دیگر را در اختیار بگیرند و آنجا را به مرحله بهره برداری برسانند.
مقیسه اظهار داشت: در صورتیکه شرکت فناور، از اجرای پروژه خود در چاه اول شکست بخورد در صورت تقاضا می تواند چاه دوم را با موافقت شرکت ملی نفت به شرط اصلاح ایده و تغییرات مورد مصوب شرکت ملی نفت، درخواست کند و با در اختیار گرفتن سه حلقه چاه دیگر بهره برداری از چاه را در پیش بگیرد.
معاون امور سرمایه گذاری مدیریت سرمایه گذاری و کسب وکار شرکت ملی نفت اشاره کرد: تحقیقات و عملیات اجرائی شرکت روی چاه اول باید در بازه زمانی ۱۸ ماهه انجام گیرد. در هر صورت طی این مدت لازم است تکلیف چاه مشخص شود.
مقیسه با اشاره به مدت زمان استفاده از حلقه چاه دوم توسط شرکت دانش بنیان در صورت شکست پروژه اول، گفت: این شرکتها برای دومین بار می توانند تنها در مدت زمان شش ماهه تغییرات را در چاه دوم پیاده سازی کنند و اگر موفقیت آمیز بود، تا حلقه چاه پنجم می توانند پیش بروند.
وی با اشاره به عایدی شرکت های دانش بنیان در صورت موفقیت آمیز بودن پروژه تاکید کرد: ما به تصویب رساندیم که به ازای هر بشکه نفتی که از چاه غیرفعال توسط این شرکتها بیرون می آید عدد ثابتی را در قالب دستمزد به شرکتها پرداخت نماییم.
مقیسه با اعلان اینکه طول دوره زمانی احیای چاه ها توسط این شرکتها ۵ سال و نیم است، اظهار داشت: طی این مدت می توانیم به شرکت های دانش بنیان پرداختی داشته باشیم.
معاون امور سرمایه گذاری مدیریت سرمایه گذاری و کسب وکار شرکت ملی نفت گفت: همین طور به ازای هر بشکه نفت اضافی دستمزد ریالی و دلاری را به شرکت اختصاص می دهیم.
وی اضافه کرد: پرداخت دستمزد برمبنای تعرفه و بابت بازپرداخت کلیه هزینه ها، حق فناوری و حق الزحمه شرکت فناور بوده و به غیر از آن هیچ پرداخت دیگری صورت نمی گیرد.
به گفته مقیسه واحدهای فناور مجاز به ثبت اختراع فناوری احیا خواهند بود مشروط به آنکه حق بهره برداری شرکت ملی نفت ایران را بصورت رسمی در گواهی اختراع درج کنند.
وی اظهار داشت: شرکت ملی نفت ایران با شروع پرداخت دستمزد برای نخستین چاه احیا شده مجاز به بهره برداری از فناوری مربوطه به هر طریق همچون برگزاری مناقصه خواهد بود.
مقیسه با تاکید بر این که این سرمایه گذاری جسورانه است، اشاره کرد: شرکت ملی نفت و پارک فناوری و نوآوری نفت مسئولیت هزینه شرکت های دانش بنیان و فناور را برعهده ندارد.


منبع:

1401/04/08
23:17:18
5.0 / 5
738
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بازی اندروید