بازی اندروید
با فناوری نانو؛

استخرهای پرورش ماهی از پوشش فوق آبگریز بهره مند می شوند

استخرهای پرورش ماهی از پوشش فوق آبگریز بهره مند می شوند

به گزارش بازی اندروید محققان یک شرکت دانش بنیان با استفاده از فناوری نانو، پوشش فوق آبگریز نانویی کاربردی در استخرهای پرورش ماهی را به تولید رساندند.به گزارش بازی اندروید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سیدامیرحسین سیدمهدی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: برای تست های میدان و بررسی عملکرد پوشش فوق آبگریز پلی یورتان، این پوشش ها در ایلام روی دیواره استخر پرورش ماهی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج رضایت بخش بود. در ادامه تست های میدانی، این نانوپوشش در کرج هم روی یک استخر، با هماهنگی سازمان شیلات در حال انجام می باشد.
سید مهدی اضافه کرد: استفاده از این نانوپوشش باعث کاهش چسبندگی فضولات در کف استخرهای پرورش ماهی می شود. هم اکنون باید به صورت روزانه این فضولات با صرف هزینه و انرژی زیاد جمع آوری شوند، اما بررسی ها نشان داده است که استفاده از این نانوپوشش می تواند چسبندگی فضولات را در استخرها به حداقل رسانده و احتیاج به تمیزکاری را به سه ماه یک مرتبه، برساند که صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها می شود.
مدیرعامل شرکت تصریح کرد: یکی از بازارهای هدف ما برای تجاری سازی این نانوپوشش، استفاده از آن در پایه پست های برق است، این پست ها در شهرهای جنوبی به علت رطوبت بالا، به سرعت گرفتار صدمه می شوند که استفاده از این پوشش ها می تواند دوام این پست ها را افزایش دهد. برای این منظور تاییدیه های لازم را از پژوهشگاه نیرو گرفته ایم و امیدواریم که بتوانیم وارد وندور فهرست وزارت نیرو هم شویم.
این فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی گرایش پلیمر دانشگاه وسترن انتاریو کانادا افزود: چسندگی جلبک و فضولات ماهی به دیواره و کف استخرها یک مشکل جدی در صنعت شیلات و کشاورزی است. هم اکنون استخرهای پرورش ماهی باید در فواصل زمانی کوتاه برای پیشگیری از تجمع فضولات و جلبک ها، مبادرت به شستشوی استخرها کنند، که یک کار زمان بر و پرهزینه است. این نانوپوشش یک رهیافت ارزان و کارا برای پاسخ به این نیاز در صنعت شیلات است


منبع:

1401/04/14
10:09:49
5.0 / 5
700
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بازی اندروید